Sztuka szycia: Jak szyć filc, uszyć tildę i zszywać materiały filcowe

Scratchowane na przydomowym stole tildy, kolorowe akcesoria z filcu dla dzieci, własnoręcznie szyte nordyckie lalki…brzmi jak idealny pomysł na twórcze spędzanie czasu? Sztuka szydełkowania z filcu jest prosta do opanowania, a efekty mogą być naprawdę spektakularne. W tym artykule przybliżymy Ci, jak krok po kroku uszyć filc, pokazujemy jak unikalny może stać się Twój dom dzięki własnoręcznie wykonanej tildzie oraz nauczymy Cię, jak zszywać filc różnymi metodami. Wszystko, czego potrzebujesz to kilka kolorowych kawałków filcu, nici i trochę cierpliwości. Zaczynamy kreatywne szycie!

Podstawy szycia filcu: jak i czym szyć?

Jeśli chodzi o pytanie, czym i jak szyć filc, odpowiedź brzmi – wszystkim, co ma ostre ukończenie! Filc jest niezwykle wyrozumiałym materiałem, który nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Zarówno tradycyjna igła szewska, jak i maszyna do szycia poradzą sobie z nim bez problemu.

Powinieneś dobrze przemyśleć, jaką maszynę do szycia wybrać, jeżeli decydujesz się na taką inwestycję na początku swojej przygody z filcowaniem. Pamiętaj, że czym grubszy filc, tym masywniejsza powinna być igła. Natomiast jeżeli szyć będziesz ręcznie, przydają się igły o różnej długości i grubości – do wykończeń lepiej sprawdzą się te cieńsze, a do zszywania większych powierzchni – te grubsze.

Jak krok po kroku uszyć filc?

Pierwsze co musisz zrobić, to wybrać właściwy wzór. Pamiętaj, filc nie ma tendencji do rozciągania się tak jak inne tkaniny, więc lepiej dmuchać na zimne i dobrać wzór nieco większy. W razie czego zawsze można go zwęzić. Kiedy już masz wzór, przerysuj go na filcu, a następnie delikatnie wycinaj całość ostrożnie prowadząc nożyczki. Dwie identyczne części zszywaj naokoło używając do tego wybranych przez Ciebie nici i igły. Pamiętaj, aby na koniec zostawić nieduże otwarcie, dzięki któremu wypełnisz filcowy przedmiot watoliną, a następnie zszyją go definitwnie.

Tworzenie tildy krok po kroku – jak uszyć tildę?

Teraz przechodzimy do wyjątkowo przyjemnego etapu – samodzielnego tworzenia tildy. Tilda to prosta, scandy style lalka, którą pokochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Jak więc uszyć tildę?

Na początek potrzebny Ci będzie wzór – w internecie jest dostępnych wiele darmowych. Następnie dokonaj transferu wzoru na filc i wycinaj z niego dwie identyczne części. Te części następnie zszywamy, pamiętając o zostawieniu otworu do wypełnienia lalki watoliną. Kiedy już lalkę wypełnimy, możemy ją zszyć zupełnie. Nie zapominajmy o dodatkach takich jak włosy, ubrania czy akcesoria dla naszej tildy – wszystko zależy od naszej kreatywności.

Zasady zszywania materiałów filcowych

Choć filc nie jest tkaniną, to nauczyć się, jak zszywać filc, jest równie proste, co nauka szycia każdego innego materiału. Najważniejsza jest tutaj oczywiście precyzja – im dokładniej zszyjesz materiał, tym lepiej będzie prezentować się gotowy przedmiot. No i oczywiście konieczne jest dobranie odpowiedniej grubości nici. Pamiętaj, że do filcu najlepiej sprawdzają się te mocne, bawełniane-często stosowane przede wszystkim do szycia dżinsów. Ale uwaga- zbyt gruba nić może „przerwać” filc.

To już koniec naszego małego kursu. Dzięki niemu dowiedziałeś się, jak szyć filc, jak uszyć tildę i jak zszywać filc, a także czym szyć filc. Teraz pozostało Ci już tylko ruszyć do działania. Haftuj, szyj, filcuj i pomysłowość nie zna granic. A co najważniejsze – baw się przy tym świetnie – to przecież o to chodzi w rękodziele!

Pomysły do rozważenia przed rozpoczęciem pracy z filcem

Przygodę z szyciem filcu warto zacząć od przemyślenia, czy wolisz pracować ręcznie, czy z maszyną do szycia. Warto także sprawdzić, czy filc nie jest zbyt gruby, co może utrudnić przeciągnięcie igły, oraz dobranie odpowiedniej wielkości igły i nici. Dla miłośników lalek wykonanych z filcu, tilda to doskonały punkt startu. Pamiętaj o technikach jak zawijanie brzegów, które poprawią efekt końcowy Twojego projektu. Ostatecznie, to praktyka pozwoli Ci osiągnąć perfekcję w szyciu filcu i cieszyć się pięknymi wytworami rękodzieła.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Co na basen dla 2-latka? Praktyczne wskazówki dotyczące wyposażenia i akcesoriów dla malucha

Next Post

Kreatywne pomysły: Co można zrobić z szyszek, slime i rolek – idealne projekty dla całej rodziny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next