Poradnik: Jak się gra w państwa miasta krok po kroku

Czy kiedykolwiek marzyłeś o podróżowaniu po świecie i poznawaniu różnych krajów i miast, ale brakowało Ci środków lub czasu na spełnienie tego marzenia? Dzięki klasycznej grze towarzyskiej “Państwa miasta” możemy choć na chwilę przemierzyć świat z rodziną czy znajomymi, nie ruszając się z wygodnego fotela. W ten sposób możemy nie tylko świetnie się bawić, ale także poszerzyć naszą wiedzę geograficzną. Zapraszam do lektury poradnika, w którym krok po kroku opiszę, jak grać w tę popularną grę.

Pierwszy krok: Zasady gry

Zanim zaczniemy grać w państwa miasta, warto poznać zasady tej gry towarzyskiej. Przede wszystkim potrzebujemy co najmniej dwóch osób, ale im więcej uczestników, tym zabawa będzie ciekawsza. Każdy z graczy musi mieć kartkę papieru i coś do pisania. Nie ma określonego limitu czasu na grę, można ją przerywać, a następnie kontynuować w dowolnym czasie. Podstawowe pytania, na które będziemy odpowiadać, to: jak się gra w państwa miasta oraz jak grać w państwa miasta.

Drugi krok: Czym są kategorie?

Dołączając do konkretów, państwa miasta to gra słowna, w której gracze mają za zadanie wymyślić jak najwięcej słów związanych z wylosowaną literą. Słowa te są związane z różnymi kategoriami, takimi jak: państwo, miasto, rzeka, góra, zwierzę, roślina, przedmiot czy zawód. W dawnych czasach jak się grało w państwa miasta, to lista kategorii była krótsza, jednak istnieje wiele wariantów tej gry, dlatego warto ustalić wspólnie z innymi graczami, które kategorie chcecie uwzględnić.

Trzeci krok: Przygotowanie do gry

Kiedy wszyscy gracze uświadomią sobie jak się gra w państwa miasta oraz jakie kategorie używamy, możemy rozpocząć przygotowanie do gry. Każdy uczeń musi przekręcić arkusz papieru w pionie i wpisać na górze kolumny nazwy kategorii. Następnie litery alfabetu zostają wpisane na kolejnych wierszach poziomo. Ważne jest, aby wszyscy gracze mieli te same kategorie i układ liter na swoich arkuszach.

Czwarty krok: Losowanie litery

Nadszedł czas na właściwą rozgrywkę! Jak grać w państwa miasta? Otóż jeden z graczy zaczyna jako “prowadzący” i wymyśla dowolną literę alfabetu. Litera ta będzie literą startową dla odpowiedzi graczy w danej rundzie.

Piąty krok: Pisujemy słowa zgodne z kategoriami

Kiedy litera została wylosowana, wszyscy gracze piszą na swoich arkuszach słowa odpowiadające poszczególnym kategoriom, które zaczynają się od wybranej litery. W miarę pisania coraz więcej słów związanych z tą literą dla każdej z kategorii, uczestnicy będą zdobywać punkty. Gracze mają określony czas na wpisanie odpowiedzi, zazwyczaj ustalany indywidualnie przez uczestników gry.

Szósty krok: Sprawdzanie i punktowanie

Po upływie czasu na wpisanie odpowiedzi wszyscy uczestnicy przerywają pisanie i przystępują do sprawdzania swoich wyników. Za każde poprawne słowo z daną kategorią, gracz otrzymuje jeden punkt. Warto jednak pamiętać, że punktacja może różnić się w zależności od ustaleń grupy.

Siedemnastoprocentwakować

Gra toczy się przez ustaloną ilość rund lub innymi słowy, do momentu, aż wszystkie litery zostaną wykorzystane. Na koniec gry uczestnicy sumują swoje punkty i wygrywa osoba, która zdobyła największą ilość punktów. Zatem klucz do sukcesu w grze państwa miasta, to nie tylko wiedza, ale także szybkość i pomysłowość.

Państwa miasta to klasyczna gra towarzyska, która dostarcza wiele zabawy i uczy ciekawych faktów o geografii. Wypróbuj ją już dziś ze swoją rodziną czy znajomymi i przekonaj się, jak grać w państwa miasta.

Podróż do krainy słów

Zastanawiasz się jak się gra w państwa miasta oraz jak toczyła się rozgrywka w minionych dekadach? Odpowiedź na te zagadnienia znajdziesz, zgłębiając tajniki tej klasycznej gry słownej. Przeżyj fascynującą przygodę, ucząc się współgrania z innymi oraz właściwego przygotowania do gry, wybierając kategorie zawodów czy geografii. Dowiedz się, jak sprytnie grać w państwa miasta, wykorzystując literę dnia oraz jak zdobywać punkty zgodnie z ustalonymi zasadami. Niezależnie od tego, czy toczyłeś bitwy słowne za dawnych czasów, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w świecie gier towarzyskich, rozwijaj swoją wiedzę i umiejętności przez wspólną zabawę. Odkryj na nowo, jak się grało w państwa miasta, spędzając czas z rodziną czy przyjaciółmi.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Super Wings: Poznajemy, jak się nazywają bohaterowie popularnego serialu

Next Post

Dzień Chłopaka: Jaki prezent wybrać, aby zaskoczyć i uszczęśliwić swojego partnera?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next