Jak zrobić choinkę z kartonu i stworzyć również domek kartonowy krok po kroku

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia już ruszyły, a to oznacza, że czas pomyśleć o dekoracjach w naszym domu. Zamiast tradycyjnej choinki, można zrobić własną choinkę z kartonu, a także stworzyć ciekawy i kreatywny domek kartonowy dla dzieci. Oto krok po kroku, jak to zrobić w prosty i ekologiczny sposób.

Choinka z kartonu – materiały i narzędzia

Zanim zabierzesz się do tworzenia własnej, ekologicznej choinki z kartonu, potrzebujesz kilku rzeczy. Oto lista materiałów i narzędzi, które przydadzą Ci się podczas tego projektu:

 • Karton (może być z pudeł po butach, przesyłkach czy opakowań sprzętu AGD)
 • Nożyczki lub nóż do tapet
 • Linijka
 • Ołówek
 • Farba w sprayu (zielona, srebrna, złota lub dowolny kolor)
 • Klej na gorąco (lub zwykły klej)
 • Pierniczki, bombki, łańcuchy czy inne ozdoby choinkowe

Krok 1: Wycinanie trójkątów

Pierwszym krokiem w procesie tworzenia choinki z kartonu będzie wycięcie trójkątów. Im więcej trójkątów, tym większa i bardziej okazała będzie choinka.

Aby zmaksymalizować ilość trójkątów z jednej płyty kartonowej, ułóż je jeden na drugim w ten sposób, że podstawa jednego trójkąta styka się z wierzchołkiem drugiego. Wierzchołek choinki powinien być ostro zakończony.

Krok 2: Przygotowanie bazy

Następnie przygotuj bazę, do której przyczepisz trójkąty. Wytnij z kartonu dwa jednakowe prostokąty, na których oznaczasz środek. Linijką i ołówkiem zaznacz szerokości i wysokości trójkątów, a następnie wyciąć żłobienia, aby później łączyć prostokąty ze sobą pod kątem prostym.

Krok 3: Montaż choinki

Kiedy bazę już masz, kolejnym krokiem będzie montaż choinki. Nałóż klej na jedno żłobienie i przyklej jeden trójkąt kartonowy, tak aby sięgał podstawy bazy. Następnie klej kolejne trójkąty, łącząc je ze sobą, aby tworzyć spiralę.

Pamiętaj, że choinka z kartonu będzie bardziej stabilna, jeśli na zmianę będziesz przyklejać trójkąty do obydwu stron bazy. Między nimi pozostawiaj odstępy, dzięki którym choinka z kartonu będzie wyglądała na bardziej gęstą.

Krok 4: Malowanie i dekorowanie

Teraz przyszła pora na malowanie twojej choinki z kartonu. Używając farb w sprayu, pomaluj wycięte trójkąty na wybrany kolor. Po wyschnięciu farby, zabierzesz się za dekorowanie choinki bombkami, łańcuchami czy pierniczkami.

Domek z kartonu – jak zrobić?

Jeśli jesteś już na etapie, w którym zastanawiasz się domek z kartonu jak zrobić, wystarczy trochę wyobraźni i kilka prostych kroków.

 • Zacznij od zorganizowania dużego kartonowego pudła.
 • Następnie przygotuj narzędzia: ołówek, linijkę, nożyce lub nóż do tapet, a także klej.
 • Wyciąć kartonowe pudełko tak, aby uzyskać dwie boczne ściany, dach, podłogę i ścianę frontową z otworami na drzwi i okna.
 • Wszystkie części sklej ze sobą, tworząc prostokątne pudło z dachem. Na koniec zawrzyj w sobie kreatywność, dekorując domek według własnego uznania.

Już teraz masz pomysł na to, jak zrobić choinkę z kartonu oraz idealny dla dzieci domek kartonowy. Pozostaje tylko cieszyć się efektem swojej pracy oraz szczęściem dzieci, które spędzą wiele radosnych chwil w swoim nowym, kartonowym świecie!

Eko-świąteczne pomysły: twórczość z kartonu

W artykule odkryliśmy dwa niezwykłe, kreatywne projekty z wykorzystaniem kartonu: choinkę oraz domek dla dzieci. Choinka z kartonu zdaje się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną sprawić radość środowisku, a jednocześnie poeksperymentować z nietypowymi dekoracjami. Kluczowe materiały do jej wykonania to karton, nożyczki, linijka, ołówek, farby oraz klej. Materac spradzać się również przy tworzeniu kartonowego domku, bawiąc i inspirując dzieci do świata wyobraźni.

Tworząc choinkę, istotne jest wycinanie trójkątów, przygotowanie bazy, montaż całej konstrukcji oraz malowanie i dekorowanie według własnych upodobań. Natomiast domek kartonowy wymaga dużego kartonowego pudła, którego elementy skleimy ze sobą, a następnie przekształcimy w urokliwe miejsce dla dzieci.

Podążając za tymi prostymi wskazówkami, zarówno choinka, jak i domek z kartonu staną się oryginalnymi elementami naszych świąt i codziennego życia, przypominając o wartości recyklingu i ekologicznego stylu życia.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Poradnik: Jak wydrukować kolorowanki dla dzieci – krok po kroku

Next Post

10 Pomysłów na Prezenty: Co dla Dzieci Pod Choinkę i Jak Wybrać Idealny Upominek dla Twojej Pociechy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next