planowanie ciąży

Endometrioza a problemy z bezpłodnością

endometrioza - bolesne miesiączki oraz problemy z zajściem w ciążę

Jeśli odczuwasz ból podczas współżycia, miewasz bolesne miesiączki oraz masz problemy z zajściem w ciążę - winna może być endometrioza. Występowanie komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy (endometrium), tzw. gruczolistość zewnętrzna jest poważną oraz dość powszechną chorobą. 3-10% potencjalnych mam cierpi na tę chorobę. Stopień zaawansowany endometriozy (III i IV) może powodować niepłodność. Diagnoza stopnia I bądź II endometriozy nie jest zagrożeniem dla płodu, natomiast donoszona ciąża bywa najlepszym lekarstwem na endometriozę.

 

W jaki sposób przygotować się na poczęcie dziecka?

Przygotowanie się na poczęcie dziecka

Przygotowania warto uczynić juz na 12 miesięcy przed poczęciem dziecka. Powinno się w tym czasie zmienić tryb życia na spokojniejszy, zmienić swoje przyzwyczajenia dietetyczne, wyrównać ewentualne niedobory witamin i minerałów w organizmie, wykonać podstawowe badania.

 
Poprzez przygotowanie sie do ciąży, kobieta minimalizuje ryzyko niepowodzenia, tzn. problemy z płodnością oraz poronienia. Przebieg samej ciąży oraz samopoczucie kobiety w ciąży w dużym stopniu zależne są od trybu życia, prowadzonego w okresie, który poprzedza ciążę, natomiast dolegliwości ciążowe przebiegają łagodniej. To wszystko ma również pozytywny wpływ na zdrowie przyszłego poczętego maleństwa.
 
Przed zajściem w ciążę należy zadbać o właściwą wagę ciała, gdyż niedowaga i znaczna nadwaga nie służą płodności i mogą utrudniać poczęcie dziecka. W celu schudnięcia, należy zaplanować odchudzanie w ten sposób, by przez przynajmniej 3 miesiące przypadał okres stabilizacji wagi. Waga powinna spadać powoli, a dieta być racjonalnie ułożoną, w przeciwnym razie mogą powstać groźne niedobory witamin i minerałów w organizmie kobiety.
 

Dni płodne

Kalendarz dni płodnych

Podczas fazy płodności komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika. Ten etap nazywany jest jajeczkowaniem. Żywotność komórki jajowej, która wydostała się z jajnika, może wynosić nawet do 24h. O dniach płodnych mówi się wyłącznie w przypadku, kiedy pojawia się komórka jajowa. Poczęcie może nastąpić tylko w przeciągu tych 24h, jednak z uwagi na fakt, że plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy, nawet do 3-5 dni, dlatego też 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej czyli przed owulacją określane są jako dni płodne.

 
Przyjętym czasem płodnym po owulacji są 3-4 dni. Powodem tego jest fakt, że nawet jeżeli kobieta ma regularne cykle, nie wyklucza to jakiegoś jednorazowego wahnięcia. W przypadku dokładnego określenia momentu owulacji poprzez badanie USG, można dokładniej określić te dni jako płodne lub niepłodne. Moment owulacji jest bardzo ciężki do przewidzenia, w przypadku gdy kobieta nie ma regularnych cykli. Do rozregulowania cyklu może się przyczynić wiele czynników takich jak: stres, zmiana klimatu, zażywanie antybiotyków, przeziębienie lub brak snu. Dzięki regularnemu wykonywaniu pomiarów temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego, można dokładniej określić dni płodne.
 
W celu określenia fazy płodnej, należy wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm. Właściwe odczytywanie sygnałów, wysyłanych przez własne ciało oraz umiejętność określenia dni płodnych zwiększają szanse powodzenia, jeżeli planuje się zajście w ciążę. 

Planowanie ciąży a leki

Planowanie ciąży, a leki

Jeśli planuje się ciążę, powinno zwrócić się szczególną uwagę na leki, preparaty witaminowe oraz parafarmaceutyki, ale również maści, kremy i zioła, które się stosuje. Niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu lub spowodować zaburzenia w przebiegu ciąży. Najbardziej narażony jest I trymestr ciąży, w którym zachodzi organogeneza, tzn. kiedy kształtowane są wszystkie narządy ciała dziecka. Po odstawieniu antykoncepcji, poczęcie dziecka może nastąpić w każdej chwili. Z uwagi na to najbezpieczniej jest skonsultować każdy z przyjmowanych leków, także tych dostępnych bez recepty, ze swoim lekarzem ginekologiem. Jest to bardzo ważne, gdyż dużo lekarstw wykazuje działanie teratogenne, tzn. że może uszkodzić rozwijający się płód.

W przypadku przewlekłej choroby, należy niezwłocznie poinformować lekarza, że planowana jest ciąża. Lekarz powinien pomóc w ustabilizowaniu choroby oraz w ten sposób dostosować dawkowanie bądź rodzaj lekarstw, żeby zmniejszyć do minimum ryzyko niekorzystnego wpływu tych leków na płód. Niektóre lekarstwa wykazują działanie teratogenne, wystarczy wtedy zmienić ich dawkę, by zmniejszyć ich szkodliwość.