noworodek spacer z dzieckiem

Pierwszy spacerek noworodka

Pierwszy spacer z dzieckiem

Przebywanie na świeżym powietrzu jest wspólną przyjemnością mamy i maluszka. Ma ono działanie dobroczynne w obydwu tych przypadkach. Kiedy można z noworodkiem wyjść na pierwszy spacerek oraz jak się do niego dobrze przygotować by był naprawdę udany.

Już z noworodkiem można wyjść na pierwszy spacerek, pod warunkiem, że poprzedzony on będzie 2-tygodniowym werandowaniem, tj. przygotowanie dziecka do kontaktu z niższą temperaturą.

  • Maluszek musi być dobrze zabezpieczony przed zimnem. Należy ubrać noworodka jak do wyjścia na spacer, a następnie postawić w głębokim wózku przy otwartym oknie na 15 minut. Następnym razem można wystawić dziecko w wózku na balkon - na ok. 25-30 minut. Czas werandowania nie powinien przekraczać pół godziny. Im młodszy maluszek oraz im niższa temperatura, tym krócej powinno trwać werandowanie. Wózek należy ustawić tak by dziecko nie było narażone na działanie wiatru ani na przeciągi. Jeżeli istnieje taka konieczność należy postawić budkę.
  • Bardzo istotny jest wybór właściwej pory na spacer z noworodkiem. Zanim podejmiesz decyzję by wyjść z maleństwem na spacer, dopytaj pediatry, czy stan zdrowia maluszka pozwala na to oraz starannie wybierz właściwą porę na spacerek. Dużą rolę odgrywają takie czynniki jak:
  • temperatura powietrza
  • wilgotność powietrza - im wilgotność wyższa, tym bardziej dziecko będzie odczuwało chłód
  • wiatr - jeżeli wiatr jest porywisty, należy zastąpić spacer werandowaniem, gdyż również jest to czynnik wyziębienia organizmu maluszka