TATA jest ważny!

Zostałeś tatą! To niezwykle ważne zadania oraz działania każdego dnia! Tato - jesteś ważny, jesteś niezastąpiony! Twój maluch potrzebuje cię nie mniej niż mamy, już od pierwszych chwil swojego życia. Mitem jest twierdzenie, iż mężczyźni nie umieją zająć się dzieckiem, iż nie do nich powinna należeć opieka oraz pielęgnacja dziecka, gdyż są zbyt niezręczni i zbyt mało delikatni. Nic bardziej mylnego! Jedynym, w czym tata nie jest w stanie dziecku zastąpić mamy, jest karmienie piersią. W każdej innej zaś sytuacji, tata potrafi się znaleźć równie dobrze jak mama. Ważnym jest, by tata dziecka nabrał pewności siebie w opiece nad swoją pociechą, co może wzmacniać zarówno poprzez czytanie oraz rozmowy z partnerką odnośnie opieki nad niemowlęciem. 

W ten sposób możecie zorganizować wspólną opiekę nad dzieckiem. Poprzez zaangażowanie w codzienną opiekę oraz pielęgnację dziecka, ty tato możesz być zarówno wsparciem dla swojej partnerki ale również zaczynasz nawiązywać z maluszkiem niepowtarzalną więź. Tu warto nauczyć się paru umiejętności, jakie są niezwykle ważne przy pielęgnacji maleństwa:

1) Naucz się przewijać maluszka - podczas zmiany pieluszki, rozmawiaj ze swoim dzieckiem.

2) Przejmij codzienny obowiązek kąpieli maluszka - to może być czas wzmocnienia twojej więzi z dzieckiem, a jednocześnie moment, w którym twoja partnerka będzie mogła odpocząć.

3) Wychodź z maluszkiem na spacerki - pamiętaj jednak, że niezwykle istotne jest, by robić to o jednakowej porze. Dzięki temu twoje dziecko będzie miało poczucie pewności i bezpieczeństwa, ponieważ ono potrzebuje takich stałych punktów i codziennych rytuałów.

4) Staraj się wstawać do płaczącego maluszka - przeważnie wtedy, jeśli w ciągu dnia nie jesteś w stanie poświęcić dziecku wystarczającej ilości czasu. Staraj się w miarę możliwości pomagać w nocy.

5) Zaoferuj swą pomoc w nocnym karmieniu - możesz wyjąć maluszka z łóżeczka i podać go mamie. Po karmieniu weź maluszka na ręce i poczekaj aż mu się odbije.

6) W przypadku gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym - przygotuj samodzielnie mieszankę. W końcu nie ma w tym nic trudnego! Poczujesz, że jesteś tatą a twoja partnerka z pewnością doceni twoją pomoc w codziennych obowiązkach związanych z dzieckiem.

7) Bierz udział w zabawie z maluszkiem - zapewne zastanawiasz się czym dla takiego malca jest dobra zabawa? To leżakowanie u ciebie na brzuchu, przechadzki po mieszkaniu w twoich ramionach czy chociażby oglądanie widoków za oknem. 

8) W miarę możliwości ogranicz wyjazdy słuzbowe i dłuższe nieobecności w domu - czas ten jest wyjątkowo trudny pod względem emocjonalnym dla twojej partnerki, dlatego teraz w szczególności potrzebuje ona twojej obecności. 

Kąpiel, przewijanie, ubieranie maluszka - to wszystko okaże się być latwiejszym, niż przypuszczasz i nauczysz się tego błyskawicznie. Gdy już dojdziesz do wprawy, możesz zacząć robić to wszystko samodzielnie i może czasem się okazać, że wykonujesz to wszystko znacznie lepiej niż mama..

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym