Kalendarz ciąży - trymestr 1

Pierwszy trymestr ciąży Drugi trymestr ciąży Trzeci trymestr ciąży

Pierwszy trymestr

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc ciąży

Rozwój maluszka: Na etapie tym materiał genetyczny matki i ojca łączy się, co ma decydujący wpływ na kolor oczu czy włosów u maluszka. Na dwudziesty pierwszy dzień poczawszy od momentu poczęcia, zaczyna bić serduszko maluszka. Komórki maluszka grupują się , po czym powstaną z nich poszczególne części ciała maleństwa. Długość maluszka w pierwszym miesiącu może wynosić od 0,36 do 1 mm.

Samopoczucie przyszłej mamy: W momencie, kiedy na teście ciążowym pojawią się dwie kreseczki, pojawiają się w głowie przyszłej mamy przeróżne myśli oraz pytania. Głównie dotyczące prawidlowego i zdrowego rozwoju dziecka oraz badań - jakie trzeba wykonać na początkowym etapie ciąży. Pierwszy miesiąc ciązy w życiu mamy to czas pełen ekscytacji nowymi doświadczeniami oraz sytuacją jaka pojawiła się w życiu jak również strachu i obaw.
Kobieta uświadamia sobie, że stanie się matką oraz że wiąże się to z odpowiedzialnością za nowe życie. Matka może odczuwać teraz bardzo skrajne uczucia, które są jeszcze podsycane dodatkowo przez hormony, co zwiększa wrażliwość przyszłej matki. Huśtawka hormonalna a co za tym idzie zmienność nastrojów może prowadzić łatwo do wzruszenia, domagania się czulości, czasem może powodować zwiekszenie troski o najbliższych, a czasem powodować rozkojarzenie i zagubienie. Jest to jak najbardziej naturalne w poczatkach ciąży.

Organizm matki zaczyna wydzielac teraz zwiększoną ilość progesteronu - hormonu, ktory odpowiedzialny jest za podtrzymanie ciąży. Progesteron ma bardzo duży wpływ na samopoczucie kobiety. Zaczynają pojawiać się typowe objawy dla ciązy. Poza brakiem miesiączki, zaczynaja występować liczne dolegliwości. Część z nich szybko ustąpi, jednak część moze utrzymywać się przez kilka najblizszych tygodni, a nawet do skonczenia pierwszego trymestru ciąży.
W pierwszych tygodniach ciąży powstają i kształtują się najwazniejsze organy dziecka, takie jak mózg, serce i układ pokarmowy. Jest to niezwykle wazny czas dla rozwoju dziecka.

Objawy, które kobieta może odczuwać w pierwszym miesiącu ciązy:
- zmęczenie - nieodparta potrzeba odpoczynku oraz snu, wskutek działania hormonów, które wytworzyły się w organizmie wraz z chwilą rozpoczęcia się rozwoju zarodka. To znaczy że organizm dopomina się o jak najwięcej wypoczynku oraz o zdrowy tryb życia.

- wzrost temperatury ciała - z poczatku ciąża może przypominać objawy nadchodzącej grypy. Można zaobserwowac wzrost temperatury nawet do 37,4 st.C oraz obolałe ciało. Jest to typowa reakcja organizmu na początki ciąży. W żadnym wypadku nie należy przyjmować żadnych lekarstw, lecz jedynie wypoczywać i pić dużo wody mineralnej.

- parcie na pęcherz - pod wpływem zmian zachodzących w macicy, przyszła matka może odczuwać zwiększone parcie na pęcherz. Śluzówka macicy staje się bardziej przekrwiona, co związane jest ze zwiększeniem rozmiarów przez macicę. Teraz nerki pracują intensywniej niż zazwyczaj, co powoduje jednocześnie wzrost przepływu płynów ustrojowych w organizmie.

- zwiększona wrażliwość piersi i sutków - hormony powodują że i piersi i sutki mogą stawać się bardziej tkliwe. Stają się one bardziej pełne, a otoczka brodawek zaczyna wyraźnie ciemnieć.

- nudności - jak wiele innych objawów w tym miesiacu mogą sie pojawić, lecz wcale nie muszą. Hormony mają działanie wyostrzające zmysły, mogace ostrzegać przed trucizną. Może pojawić się niechęć do silnych zapachów, wrażliwość na zapachy, niechęć do niektórych pokarmów oraz zachcianki na inne. Już teraz poranna kawa może odrzucać, dlatego zaleca się rezygnację z wszelkich używek (kawa, mocna herbata, papierosy) oraz z niezdrowej żywności (chipsy, hamburgery).

Szczególnie ważne w tym miesiącu jest:
- odpoczynek - jako przyszla matka stajesz sie w pełni odpowiedzialna za swoje dziecko, zatem oszczędzaj się. Powinnas szczególnie teraz zwolnić tempo życia, zrezygnować z większych imprez oraz wyjazdów. Staraj się wysypiać i nie przemęczać a w pracy oszczędzać. Ciąża jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu,do którego się musi przystosować, dlatego bardzo istotne są teraz duża ilość snu oraz wypoczynku.
- dieta - pamietaj by urozmaicić swoją dietę w wartościowe produkty oraz by odstawić wszelkie uzywki, słodycze i konserwanty. jesli planujesz rzucić palenie, najlepiej zrób to już, nie zazywaj również alkoholu, a wszelkie leki kontroluj z lekarzem. twoje pozywienie powinno teraz być bogate w warzywa, owoce, ryby morskie, gotowane mięso oraz przetwory mleczne.
- pozytywne myślenie - staraj się skupiac na drobnych przyjemnościach, odrzucając zle mysli oraz troski. Hormony stresu mają wyjątkowo negatywne działanie na przebieg ciąży. Dlatego staraj się unikać nerwowych sytuacji oraz stresu. Domagaj się opieki i troski ze strony bliskich Tobie osób.

Samopoczucie przyszłego ojca: Zazwyczaj ciąża dla przyszłego ojca jest powodem dumy i radości. Jednakże równocześnie pojawia się problem z akceptacją nagłych zmian jakie ten fakt za sobą pociąga. Przyszły ojciec może odczuwać lęk przed ojcostwem, tj. przed utratą swobody, pojawieniem się nowych obowiązków oraz przed ogromną odpowiedzialnością za nowo powstałe życie. Niekiedy mężczyzna obawia się, że po pojawieniu sie maluszka, zostanie on zepchnięty na dalszy plan w życiu jego partnerki.

 

 

Drugi miesiąc ciąży

Drugi miesiąc ciąży
Początek drugiego miesiąca ciąży datuje się na pięć tygodni licząc od ostatniej miesiączki. Jest to ta chwila kiedy, kobieta wykonując test ciążowy bądź na wizycie u ginekologa dowiaduje się ze rozwija się w niej nowe życie.
 
Rozwój maluszka:
Następuje intensywny rozwój mózgu. Tworzy się centralny układ nerwowy. Zaczynają się tworzyć zalążki kończyn. Serduszko maluszka jest już w pełni ukształtowane i zaczyna bić ok. 60-70 uderzeń na minutę. Rozpoczyna się formowanie płuc. Rozwinęły się 8 z 10 kręgów kręgosłupa, mózg, rdzeń kręgowy a także nerwy dziecka. Mózg rozpoczyna wysyłanie sygnałów nerwowych do mięśni. Wykształciły się już nerki, które niebawem rozpoczną pracować. Organizm zaczyna wytwarzać gruczoły tarczycy i nadnerczy, których zadaniem będzie wydzielanie hormonów, niezbędnych dla wzrostu maluszka w kolejnych miesiącach jego rozwoju. Również układ pokarmowy, tj. żołądek, wątroba i jelita ukształtowały się. Bardzo szybko wytwarzają się u maluszka teraz mięśnie skóra oraz kości co nadaje maluszkowi coraz bardziej dziecięcy wygląd.
 
Samopoczucie mamy: Zazwyczaj teraz właśnie nasilają się najbardziej ciążowe dolegliwości, jak bladość, senność i zmęczenie. Czasami pojawia się również ból głowy, drażliwość piersi oraz pogorszenie wyglądu cery. Nasila się wrażliwość na otaczające kobietę w ciąży zapachy, co może powodować nasilenie mdłości, a czasem nawet wymioty, pojawiające się nie tylko rano. Dotyka to aż 70% kobiet w pierwszym trymetrze ciąży.
 
W drugim miesiącu ciąży następuje zwiększenie zapotrzebowania na sen. W ten sposób organizm przygotowuje się do wszelkich zmian, jakie nastąpią w błyskawicznym czasie. Drugi miesiąc to również okres charakterystyczny poprzez tzw."huśtawki emocjonalne". Labilność, tj. zmienność emocjonalna, spowodowana jest poprzez szalejące w organizmie od momentu zapłodnienia hormony, w związku z czym typowym objawem jest łatwe popadanie ze skrajności w skrajność od śmiechu po płacz. Pod koniec drugiego miesiąca może pojawić się uczucie zwątpienia i niepewności.
 
W drugim miesiącu czeka Cie kolejna wizyta u lekarza, podczas której ginekolog podda ocenie wygląd zewnętrzny narządów rodnych. W czasie ciąży wejście do pochwy oraz wargi sromowe są zasinione, ponieważ zwiększa się ich unaczynienie. Lekarz zbada Cie wziernikiem, co umożliwi również możliwość oceny szyjki macicy. Ocenie poddana zostanie również wielkość macicy - z końcem 2 miesiąca jej wielkość powinna przypominać wielkość gęsiego jaja.
W czasie ciąży ilość wydzieliny pochwowej znacznie wzrasta, czego powodem jest zwiększona produkcja poprzez gruczoły śluzowe macicy. Gęsta wydzielina  białego koloru oraz  o konsystencji serka  może świadczyć np. o zakażeniu drożdżakiem. To bardzo częsta przypadłość, jaka zdarzyć się może w pierwszym okresie ciąży. Zazwyczaj leczona jest ona kremami bądź serią dopochwowych czopków. 
 
Właśnie teraz, kiedy dowiedziałaś się o tym że jesteś w ciąży, powinnaś umówić pierwszą wizytę u ginekologa. Na wizycie tej uzyskasz potwierdzenie od lekarza, że oczekujesz dziecka, ocenę twojego stanu zdrowia oraz ewentualnych zagrożeń, jak również zalecenia względem badań oraz witamin, jakie już teraz powinnaś zacząć przyjmować (kwas foliowy oraz inne witaminy). Lekarz wykona standardowe badanie ginekologiczne, może pobrać wymaz na cytologie oraz przeprowadzi wywiad, to jest zapyta o termin ostatniej miesiączki, Twoje samopoczucie, choroby na które cierpisz oraz o leki przyjmowane przez Ciebie stale. Zmierzy Twoje ciśnienie, zważy Cie, obliczy termin porodu i wypisze skierowanie na badania (grupa krwi, analiza krwi i moczu, WR oraz glukoza na czczo). 
 
Do standardowych badań w drugim miesiącu ciąży należą:
- morfologia, analiza krwi - określenie grupy krwi oraz czynnika Rh
- cytologia - wymaz z szyjki macicy
- badanie ogólne moczu - na obecność białka i glukozy
- WR - badanie w kierunku kiły
- badanie glukozy
 
Inne badania, jakie lekarz może zalecić
- badania wykrywające przeciwciała różyczki i toksoplazmozy
- AFP - badanie stężenia alfa-fetoproteiny ( w kierunku wykrycia wad wrodzonych płodu)
- HBs - badanie krwi w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B
- HCV - badanie w kierunku nosicielstwa żółtaczki typu C
- stopień czystości pochwy
 
 
W drugim miesiącu zaleca się:
- picie wody i soków - woda oczyszcza organizm z toksyn, wypłukując je. należy pić ją małymi łyczkami pół godziny po zjedzeniu posiłku. W przypadku spożywania poniżej dwóch litrów płynów dziennie, należy zgłosić się do lekarza, w celu uniknięcia odwodnienia.
- zdrowe odżywianie - twoja codzienna dieta powinna zawierać ziemniaki, ryz, ciemnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, banany oraz kiełki pszenicy.
- poleniuchować - szybkie zrywanie się z łóżka zaraz po przebudzeniu może powodować zawroty głowy. 
- zadbać o ciało - dbając o stan swojego ciała w ciąży dbasz jednocześnie o swój stan samopoczucia. Już teraz możesz stosować balsamy bądź specjalne preparaty przeznaczone do stosowania dla kobiet w ciąży. Powinnaś również zadbać o sprawunek odpowiedniego biustonosza - miękki, wygodny i bez fiszbin, np. specjalny stanik dla kobiet, "rosnący" razem z biustem.
 
 

Trzeci miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży
Trzeci miesiąc ciąży to już ostatnie tygodnie złego samopoczucia. Pierwszy trymestr kończy się, a organizm wytworzy łożysko, które od tej pory będzie chronić maluszka. Kobieta już niebawem usłyszy bicie serduszka swojego dziecka, co napełni ją wyjątkową radością ze stanu, w jakim się znajduje.
 
Rozwój maluszka: Maluszek rozwija się nadal w szalonym tempie. Płód już coraz bardziej przypomina noworodka. Dziecko osiągnęło już długość ok. 2 cm. Zaczynają tworzyć się powieki - i będą one zamknięte przez kolejne trzy miesiące. Teraz właśnie zaczynają powstawać wszystkie części narządu wzroku, tj. rogówka, soczewka i siatkówka. Formują się również poszczególne części jamy ustnej i gardła maluszka, powstają zawiązki ząbków oraz kształtują się wargi. Maluszek ma już w pełni ukształtowane rączki i palce, a nawet paznokcie. Właśnie teraz następuje produkcja krwinek, insuliny, żółci oraz hormonu wzrostu. Dziecko zaczyna sprawdzać swoje możliwości. Zaczyna się poruszać w macicy, zginać kończyny, przeciągać się oraz marszczyć brwi.
 
Samopoczucie mamy: Przyszła mama może dostrzec już pierwsze zmiany, jakie nastąpiły w jej sylwetce. Zaczyna zauważać powiększone oraz bardziej wrażliwe niż dotychczas piersi. Brzuszek zaczyna się wyraźnie zaokrąglać. Objawy typu nudności, zgaga, zaparcia, senność, krwawienia z nosa oraz bóle głowy mogą dokuczać kobiecie jeszcze do 12 bądź 13 tygodnia ciąży, a następnie zaczną ustępować i z końcem 3 miesiąca, kobieta zacznie się czuć już znacznie lepiej.
 
Pomiędzy 11 a 14 tygodniem wykonuje się specjalne badanie USG dopochwowe, na podstawie którego lekarz sprawdzi ryzyko wystąpienia wad genetycznych u maluszka, zbada przezierność karkową, zmierzy maluszka, co ułatwi określenie dokładnego wieku ciąży oraz przewidywanego terminu porodu, jak również sprawdzi prawidłowość rozwoju ciąży, ilość płodów, ruchliwość maluszka i czy bije jego serduszko. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zlecane są dodatkowe badania prenatalne. Dzięki temu istnieje ewentualna możliwość leczenia maleństwa już w łonie matki.
 
Jak sobie radzić z najczęstszymi dolegliwościami w tym miesiącu ciąży:
- Bóle głowy - spowodowane są najczęściej zmianami hormonalnymi. W celu złagodzenia ich, należy się relaksować, słuchać muzyki klasycznej, ewentualnie ćwiczyć jogę. W przypadku silnych i uporczywych bóli głowy, należy zwrócić się o poradę do lekarza.
- krwawienia z nosa - spowodowane są wzrostem poziomu estrogenów i progesteronu, w związku z czym następuje wzrost przepływu krwi przez śluzówkę nosa. Śluzówka nosa staje się nabrzmiała i delikatniejsza, co powoduje katar oraz krwawienia. Tę dolegliwość można złagodzić stosując nawilżacz powietrza, poprzez nawilżanie śluzówki preparatem soli morskiej. W przypadku często pojawiających się krwawień z nosa, należy poinformować o nich lekarza prowadzącego.
- skurcze łydek - związane bardzo często z niedoborami magnezu  oraz potasu. Należy zrezygnować z picia kawy i herbaty, przyjmować preparaty bogate w magnez oraz witaminę B6, która ułatwi jego przyswojenie. 
- bóle nóg, mrowienie, uczucie ciężkości w nogach - zdarzają się w przypadku zagrażających kłopotów z żylakami. Należy unikać długiego stania lub siedzenia. Nie powinno się krzyżować nóg przywierających do krzesła, zakładać nogi na nogę. Zaleca się jak najczęstszy odpoczynek z nogami uniesionymi do góry jak również noszenie specjalnych rajstop przeciw żylakom. W celu przyniesienia ulgi stosuje się również masaże oraz ćwiczenia stóp.
- zaparcia - osłabienie perystaltyki jelit jako uboczny skutek zmian hormonalnych, spowodowane są wzrostem progesteronu oraz innych gestagenów. Aby uniknąć ich należy przyjmować dużo płynów, unikać słodyczy oraz gotowanej marchwi i ryżu. Zalecane jest zastosowanie diety bogatej w błonnik a więc: pieczywo z pełnego przemiału, otręby zbożowe i kasze. Zaleca się również spożycie warzyw, owoców, suszonych śliwek i orzechów, jak również jogurtów, wzbogacających florę bakteryjną jelit. 

 

Pierwszy trymestr ciąży Drugi trymestr ciąży Trzeci trymestr ciąży

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym