Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna

W przypadku gdy z jakiegoś powodu zapłodniona komórka jajowa nie może przedostać się do jamy macicy, przyczepia się ona do innych narządów, stwarzając jednocześnie zagrożenie dla życia matki. Taka sytuacja to ciąża pozamaciczna. Przebiega ona różnie, zależnie od miejsca umiejscowienia się komórki, jednakże zawsze zagraża ona zdrowiu, a nawet życiu kobiety w ciąży.

 

Ciąża pozamaciczna – przyczyny

W prawidłowo przebiegającej ciąży, zapłodniona komórka jajowa przedostaje się jajowodem do jamy macicy. Czasem jednak zdarza się sytuacja, że zagnieździ się ona w innym miejscu. Najczęściej zarodek osadza się w jajowodzie, jajniku, szyjce macicy lub w rzadszych przypadkach w jamie brzusznej. Zawsze stwarza ono zagrożenie dla matki, gdyż istnieje możliwość uszkodzenia tkanek przez zarodek. Nagłe pękniecie komórki jajowej natomiast prowadzi do silnego krwotoku. Na nieprawidłowo przebiegający proces zagnieżdżania wpływają najczęściej zmiany w obrębie jajników lub jajowodów, wrodzone lub spowodowane poprzez różne choroby czy uszkodzenia. Schorzenia powodujące ciąże pozamaciczną to: torbiele, endometrioza, zrosty pooperacyjne oraz spowolnione przemieszczanie sie komórki jajowej.

 

Ciąża pozamaciczna - objawy

na początku przebieg ciąży pozamacicznej jest identyczny jak przebieg ciąży prawidłowej. Pierwsze objawy są identyczne zarówno w jednej jak i drugiej ciąży. Z tego powodu często dopiero po upływie miesiąca, gdy następuje obumarcie nieprawidłowo zagnieżdżonej komórki i pojawiają się krwawienia, kobieta spostrzega, że dzieje się coś złego. Czasami skutkiem ciąży pozamacicznej bywa nagłe pęknięcie jajowodu, co powoduje z kolei silny krwotok do jamy brzusznej. To z kolei powoduje bardzo silny ból, niekiedy również utratę przytomności. Innymi sygnałami ciąży pozamacicznej są: plamienia, krwawienia z dróg rodnych oraz bóle w podbrzuszu z jednej strony. Ciążę pozamaciczną diagnozuje się na podstawie badania USG oraz badania krwi, poprzez oznaczenie poziomu hormonów.

 

Ciąża pozamaciczna - postępowanie

W sytuacji kiedy zarodek zagnieździ sie nieprawidłowo, poza jamą macicy, nie jest on w stanie prawidłowo sie rozwijać. Sporadycznie zdarza się że zarodek w tej sytuacji przeżywa. Ciąża pozamaciczna związana jest zawsze z zagrożeniem zdrowia i życia matki, dlatego zawsze się ją przerywa. Leczenie prowadzone jest w szpitalu a w trudnych przypadkach wymagana jest natychmiastowa operacja. Stosuje sie leczenie laparoskopowe (wziernikowe). Istnieje również możliwość leczenia nieinwazyjnego przez wstrzyknięcie metotreksatu, substancji działającej poronnie. Metoda ta jest uzasadniona jedynie w przypadku, gdy nie istnieje ryzyko pęknięcia komórki jajowej. Ciąża pozamaciczna to zawsze trudne przeżycie dla kobiety, dlatego wymaga odpowiedniego wsparcia. Większość kobiet po zabiegu laparoskopii bez trudu zachodzi ponownie w ciążę.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym