Ciąża po cesarce

ciąża po cesarce

Wiele kobiet po porodzie cesarskim cięciem martwi się, kiedy znów przyjdzie czas, że będą mogły zaplanować kolejną ciążę oraz czy, kolejny poród też będzie zakończony poprzez cesarskie cięcie. 

 
Po cesarskim cięciu optymalny czas, w którym organizm regeneruje się i zabliźniają się rany, wynosi 6 miesięcy i z reguły właśnie tyle zaleca się odczekać, zanim zaplanuje się koleną ciążę. Okres czasu zalecany przez lekarzy to 1-2 lat, celem zminimalizowania ryzyka powikłań takich jak np.: rozejście się blizn wewnętrznych.
 
Ciąża do 6 miesięcy po cesarce to ciąża wysokiego ryzyka i zalecane jest bezwzględne monitorowanie jej przez lekarza. W uzasadnionych przypadkach stosowana jest hospitalizacja bądź przerwanie ciąży.
 
Po upływie 1,5 roku od cesarskiego cięcia, jeżeli lekarz nie stwierdza żadnych przeciwwskazań, kobieta ciężarna ma prawo próbować rodzić kolejne dziecko siłami natury. W przypadku, jeśli wystąpią jakiekolwiek przeciwwskazania do porodu naturalnego, trzeba przygotować się na kolejne cesarskie cięcie.
 
Cesarskie cięcie pomimo powszechności wykonywania, jest bardzo poważną operacją, pozostawiającą trwałe ślady w organizmie kobiety. Wg naukowców, po przebyciu jednego cięcia cesarskiego kobieta ma już do tego stopnia osłabioną macicę, że 9 na 1000 kobiet rodzących kolejne dziecko siłami natury, jest zagrożone jej pęknięciem, co zarazem naraża życie zarówno dziecka jak i matki. U kobiet, które nigdy nie przebyły cesarskiego cięcia, ryzyko to zmniejsza się pięćdziesiątkrotnie (18 kobiet na 100000).
 
U kobiety, która jeden raz już przebyła cesarskie cięcie, o ile nie istnieją inne przeciwwskazania, można wykonać cc jeszcze 3-4 razy w ciągu życia kobiety. każda cesarka znacznie osłabia macicę, co jednocześnie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w kolejnej ciąży.
 
Wykonywanie większej ilości cc niż 3, związane jest już z wysokim ryzykiem związanym ze zdrowiem oraz życiem dziecka i matki. W przypadku nieplanowanej ciąży po cesarce, zaleca się niezwłoczne poinformowanie o ciąży lekarza.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym