Choroba bostońska u dzieci

Choroba bostońska jest chorobą zakaźną, znaną dotąd pod nazwą zespołu dłoni, stóp i ust, ponieważ właśnie w tych miejscach na ciele występuje dość charakterystyczna dla tej infekcji wysypka. Chorobę bostońską wywołuje wirus coxsackie A16. Jest to wirus lityczny z rodziny Picorna viridae rodzaju Enterovirus. Choroba bostońska jest najbardziej znaną chorobą wieku dziecięcego, wywoływaną przez coxsackie. Infekcja wirusem coxsackie, będąca również pod dość popularną nazwą "bostonka" jest chorobą brudnych rąk. 
Bardzo łatwo o zarażenie się nią głównie w dużych skupiskach dzieci przeważnie na jesieni. Wirus ten atakuje właśnie przy obniżonej temperaturze, gdy znajdzie populację o osłabionej odporności.
 
Zdiagnozowanie bostonki jest dosyć trudne. Początek choroby bywa mylony z przeziębieniem. Następnie gdy pojawi się wysypka, łatwo pomylić ją z nietypową ospą. 
Do głównych objawów choroby bostońskiej należą:
- gorączka - czasem do 40 stopni C;
- złe ogólne samopoczucie, drażliwość oraz uczucie osłabienia;
- utrata apetytu;
- ból gardła oraz ucha;
- biegunka;
- czerwona wysypka, jak również bolesne owrzodzenie wokoło ust, po wewnętrznej stronie dłoni, podeszwach stóp, czasami również po wewnętrznej stronie policzków. 
W przypadku nadkażenia wysypki bakterią, gdy u dziecka wystąpiłaby biegunka, również na pośladkach można zaobserwować zmiany owrzodzeniowe. Dzieci przechodzą ją dosyć gładko, bardziej dotkliwie odczuwają jej skutki dorośli. 
 
Jak odróżnić chorobę bostońską od ospy?
1) w przypadku ospy wypryski są pojedyncze, natomiast w przypadku bostonki zlewają się one w czerwone plamy;
2) w przypadku bostonki wysypka pojawia się zawsze w okolicy ust, dłoni i stóp.
 
Okres inkubacji, czyli od zarażenia się do momentu pojawienia się pierwszych objawów, to: ok. 3 do 7 dni. Jej pierwszy objaw to gorączka, a 1-2 dni po - charakterystyczna dla bostonki wysypka.
Choroba bostońska to choroba wirusowa, i dlatego też nie jest ona leczona antybiotykiem. Leczenie jej przebiega objawowo i zlecane jest przez lekarza pediatrę. Jest wysoce zaraźliwa, dlatego  też wymagane jest pozostawienie dziecka w domu aż do momentu ustąpienia choroby. 
 
Choroba bostońska może prowadzić do wielu niebezpiecznych czasem powikłań, dlatego też nie należy jej bagatelizować. 
W przypadku wystąpienia choroby bostońskiej u naszego dziecka należy: 
- podawać dużo płynów, przede wszystkim wodę, ponieważ soki mogą dodatkowo podrażniać, co z kolei może powodować niechęć do picia, a to z kolei prowadzić do odwodnienia małego organizmu. Jeżeli rany są dość rozległe, można podawać dziecku płyny przy użyciu strzykawki;
- zbijać gorączkę lekami przeciwgorączkowymi, odpowiednio dopasowanymi względem wieku oraz masy ciała dziecka;
- stosować leki przeciwzapalne zgodnie z zaleceniami lekarza;
- nie dopuszczać, aby dziecko dotykało zmian skórnych brudnymi rękoma;
- smarować zmiany skórne według zaleceń lekarza, zazwyczaj jest to roztwór genicjany. W przypadku nadkażenia bakterią, stwierdzonego przez lekarza, należy zastosować kurację maścią antybiotykową. 
 
By uchronić się przed bostonką, należy często i dokładnie myć ręce.
Choroba bostońska mija zazwyczaj po tygodniu. Do jej powikłań wyjątkowo rzadkich należą:
- zapalenie opon mózgowych;
- paraliż (jak w przypadku polio);
- zapalenie mózgu, którego następstwem czasami może być nawet śmierć.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym