Zespół policystycznych jajników (PCOS) a problemy z bezpłodnością

Zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS

Zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS czyli polycystic ovary syndrome to schorzenie dotykające koło 5% kobiet w wieku rozrodczym. Jednakże niewiele z nich wiąże problemy z niepłodnością z właśnie tą chorobą. Mimo, iż przy schorzeniu występuje wiele charakterystycznych dla choroby objawów, diagnostyka wcale nie jest jednoznaczna.

Choroba ta nazywana jest też zespołem wielotorbielowatych jajników oraz zespołem Steina-Leventhala. Przyczyny choroby nie są dotąd znane.

Objawy PCO wywołane są w większości poprzez zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Zachwiane prawidłowe działanie hormonów jest skutkiem nadmiernego wytwarzania przez jajniki męskich hormonów płciowych (androgenów).Poziom LH (hormon luteinizujący) jest podwyższony, natomiast FSH (hormon folikulotropowy) obniża się. Powoduje to zaburzenia wzrostu oraz dojrzewania pęcherzyków płciowych.

Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu policystycznych jajników są: zaburzenia miesiączkowania (rzadkie i niewielkie miesiączki, a nawet wtórny brak miesiączki). Takie wahania mają negatywne skutki również dla zdrowia. Często prowadzą one do powstania wielu chorób, które związane są z działaniem hormonów na błonę śluzową macicy.

Kobiety dotknięte PCO mają przeważnie cykle bezowulacyjne. Pomimo, że pęcherzyk Graafa rośnie, jednakże nie pęka a umieszczona w nim komórka jajowa nie zostaje uwolniona. Hormony powodują, że pęcherzyk obumiera, tworząc jednocześnie niewielką cystę. Cyklicznie powtarzająca się sytuacja powoduje powstanie małych torbieli w jajnikach bądź w ich okolicach.

Kolejnym objawem zespołu policystycznych jajników może być hirsutyzm. Organizm kobiety wydziela zbyt duże ilości androgenów, co powoduje z kolei nadmierne owłosienie na całym ciele (głównie na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, brzuchu i plecach). Towarzyszyć temu mogą problemy skórne typu: łojotok, przebarwienia, trądzik. Sporadyczne przypadki dotyczą obniżenia tonu głosu, przerostu łechtaczki oraz zmian kobiecej sylwetki.

Kobiety z zespołem policystycznych jajników mają większe tendencje do otyłości. To z kolei ma negatywny wpływ na owulację. Ciało ich kształtem przypomina jabłko, natomiast w dolnej części tułowia gromadzi się tkanka tłuszczowa. Otyłość może wskazywać nie tylko na PCO lecz również na inne schorzenia. Zbyt duża masa ciała ma negatywny wpływ na skuteczność leczenia podwyższonego poziomu androgenów i utrudnia tym samym walkę z chorobą.

Objaw, który pomaga prawidłowo zdiagnozować zespół policystycznych jajników to insulinoodporność organizmu chorującego. Większość kobiet posiada w swoim organizmie większe stężenie insuliny, niż jest w stanie wykorzystać. Insulina stymuluje jajniki do tego by wytwarzały one androgeny. zaburzenia w wytwarzaniu insuliny mogą występować wraz ze wzrostem poziomu cholesterolu całkowitego.

PCO powoduje poważne problemy z płodnością. Problemy z zajściem w ciążę spowodowane są przede wszystkim przez rzadkie bezowulacyjne cykle menstruacyjne oraz przez liczne torbiele na jajnikach. W przypadku zapłodnienia istnieje wysokie ryzyko poronienia. Jeżeli kobieta, która jest chora na PSO, planuje ciążę bądź jest w jej trakcie, powinna ona przebywać pod stałą opieką lekarza prowadzącego.

Zdiagnozowanie choroby oparte jest o wiele czynników, które oparte są głównie na objawach choroby. Są one tak różnorodne, iż zaleca się dostosować leczenie zawsze indywidualnie do pacjentki. Dzięki badaniu USG możliwe jest stwierdzenie zmian w obrazie jajników (powiększenie jajników, liczne pęcherzyki (torbiele), pogrubienie białawej osłonki). Zalecane są dodatkowe badania, przeprowadzane w celu oznaczenia poziomu stężenia hormonów w organizmie. W przypadku odchylenia od norm, lekarz podejmuje decyzję, wybierając właściwą metodę leczenia.

Rodzaj leczenia zależny jest głównie od efektu, jaki chce się osiągnąć. Zazwyczaj stosuje sie terapię farmakologiczną, głównie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, a czasem leczenie chirurgiczne, laparoskopię.

Wszelkie podejmowane działania mogą zakończyć się niepowodzeniem bądź spowodować skutki uboczne, jednakże już sama diagnoza choroby to bardzo duży krok do przodu w kwestii leczenia. Wczesne wykrycie schorzenia oraz poddanie sie odpowiednim metodom leczenia, pomoże walczyć skutecznie z objawami i skutkami PCO.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym