Zabawka dla maluszka

Zabawka dla naszego dziecka

Zabawki dla dzieci służą nie tylko zabawie, lecz również wspierają rozwój maluszka. Zabawka powinna być bezpieczna oraz dopasowana do wieku dziecka. Dlatego, zanim zakupi się zabawkę maluszkowi, należy najpierw sprawdzić jej jakość oraz przydatność dla malucha.

Zabawka to najwspanialszy przyjaciel małego dziecka. Dlatego też, zwykle na prezent dzieci dostają nową zabawkę, dzięki której dziecko się zarówno bawi, jak również uczy i poznaje świat. Aby zabawka spełniała swoje zadanie, musi być ona odpowiednio dostosowana, w zależności od wieku dziecka. Najlepsza zabawka dla noworodka to taka, która będzie miała wyraziste kolory, żółty lub czerwony. Jego zainteresowanie mogą przyciągnąć również zabawki, w kontrastowych kolorach, jak biało-czarne. 
Zabawka, która zainteresuje niemowlę to zabawka o zróżnicowanej fakturze, np. chropowata, gładka lub pofałdowana. Drugie półrocze życia niemowląt to czas dla zabawek, które łatwo uchwycić rączką. Dodatkowo ich atrakcyjność wzrasta, gdy zabawka wydaje dźwięk, po naciśnięciu lub potrząśnięciu zabawką, bowiem dziecko wykazuje na tym etapie rozwoju, wielkie zainteresowanie dźwiękiem. Zalecane do zabawy w każdym wieku oraz na każdym etapie rozwoju są książeczki dla dzieci. Dla maluchów mogą to być książeczki z samymi obrazkami, jednak wraz z wiekiem dziecka swoją atrakcyjność dla malucha zyskają wierszyki, opowiadania oraz bajki. warto zachęcać maluszka do wspólnej lektury książeczek. czytanie jest również wspaniałą zabawą a jednocześnie to wspólnie spędzony czas w bardzo pożyteczny oraz przyjemny zarówno dla mamy jak i dla maluszka sposób.
 
Równie ważne poza właściwym doborem zabawki do wieku maluszka jest jej bezpieczeństwo. Niestety zabawki dla dzieci w sklepach bardzo często nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem i zazwyczaj zagrażają zdrowiu a nawet życiu maluszka. Niektóre z zabawek rozpadają się, inne mogą wydzielać nieprzyjemny zapach a zdarzają się takie, które mogą farbować skórę dziecka. By dokonać prawidłowego zakupu zabawek należy zwrócić uwagę na to aby: sprawdzić, czy zabawka, którą zamierzamy kupić naszemu maluchowi, posiada atest. Oznaczenie CE świadczy o tym, że zabawkę wyprodukowano zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. Dobrze byłoby aby zabawki dla dzieci posiadały także atest bądź certyfikat Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny. Przy zakupie zabawek dla dzieci należy zwracać uwagę czy opakowanie zawiera informację, dla dzieci w jakim wieku, zabawka jest wyprodukowana. Należy natomiast unikać zabawek, które mają ostre kształty, ponieważ mogą one być przyczyną skaleczeń u dziecka. Należy również unikać zabawek o nieprzyjemnym zapachu. Sprawdzaj zawsze, czy do zabawki są przymocowane jakieś niewielkie elementy, które można łatwo oderwać i połknąć, lub włożyć sobie do uszka lub noska. Decyzja o zakupie zabawki na baterię powinna być poprzedzona sprawdzeniem, czy dostęp do baterii w zabawce jest zablokowany dla dziecka poprzez klapkę bądź śrubkę. W przypadku wyboru pluszaka, upewnij sie, że można go prać lub czyścić i w jaki sposób. Sprawdź, czy materiał z którego zrobiony jest pluszak, nie zafarbuje skóry maluszkowi.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym