W jaki sposób przygotować się na poczęcie dziecka?

Przygotowanie się na poczęcie dziecka

Przygotowania warto uczynić juz na 12 miesięcy przed poczęciem dziecka. Powinno się w tym czasie zmienić tryb życia na spokojniejszy, zmienić swoje przyzwyczajenia dietetyczne, wyrównać ewentualne niedobory witamin i minerałów w organizmie, wykonać podstawowe badania.

 
Poprzez przygotowanie sie do ciąży, kobieta minimalizuje ryzyko niepowodzenia, tzn. problemy z płodnością oraz poronienia. Przebieg samej ciąży oraz samopoczucie kobiety w ciąży w dużym stopniu zależne są od trybu życia, prowadzonego w okresie, który poprzedza ciążę, natomiast dolegliwości ciążowe przebiegają łagodniej. To wszystko ma również pozytywny wpływ na zdrowie przyszłego poczętego maleństwa.
 
Przed zajściem w ciążę należy zadbać o właściwą wagę ciała, gdyż niedowaga i znaczna nadwaga nie służą płodności i mogą utrudniać poczęcie dziecka. W celu schudnięcia, należy zaplanować odchudzanie w ten sposób, by przez przynajmniej 3 miesiące przypadał okres stabilizacji wagi. Waga powinna spadać powoli, a dieta być racjonalnie ułożoną, w przeciwnym razie mogą powstać groźne niedobory witamin i minerałów w organizmie kobiety.
 
Właśnie teraz jest najlepszy czas, by zadbać o kondycję fizyczną. Zaleca się regularne ćwiczenia gimnastyczne o umiarkowanym nasileniu, co ma korzystny wpływ na zdrowie przyszłej matki. Przed zajściem w ciążę należy wzmocnić w szczególności: mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie brzucha, pośladki i plecy. W przypadku wyboru lekkich ćwiczeń jak pływanie, jogging i marsze, można je kontynuować przez cały okres ciąży.
 
Negatywny wpływ na płodność mają również szkodliwe substancje zawarte w papierosach, alkoholu czy narkotykach. Nagle odstawienie używek również może nie mieć najlepszego wpływu. Dlatego też zaleca się stopniowe ograniczanie używek aż do całkowitego ich odstawienia. najważniejsze jest aby na przynajmniej 3 miesiące przed zajściem w ciąże, uwolnić się od nich całkowicie. Palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków lub innych środków odurzających mogą powodować poronienia, przedwczesny poród i wady rozwojowe u dziecka. Tak samo szkodliwe jest przebywanie w zadymionych miejscach (bierne palenie), dlatego tez również partner powinien porzucić nałóg. Używki mają negatywny wpływ na płodność mężczyzny, m.in. zmniejszają ruchliwość plemników.
 
Stale przyjmując lekarstwa, np. w przypadku przewlekłej choroby, powinno się skonsultować z lekarzem, wpływ ich na płodność oraz przebieg ciąży. Może być konieczność odstawienia niektórych lekarstw lub zmiany dawek w ten sposób, by nie zagrażały one rozwijającemu się zarodkowi. Nie należy przyjmować żadnych lekarstw bez konsultacji z lekarzem. Zarówno leków na choroby przewlekłe jak i preparatów multiwitaminowych, gdyż nawet przedawkowanie witamin może stwarzać równie duże zagrożenie jak również ich niedobór.
 
Należy skonsultować się z lekarzem oraz niezwłocznie poinformować go o planowanej ciąży w przypadku przewlekłych chorób takich jak: cukrzyca, padaczka, astma, nadciśnienie, niedokrwistość czy choroby nerek. Choroby te należy teraz ustabilizować. Lekarz powinien dobrać i dawkować w ten sposób leki, by nie ograniczały one płodności oraz by nie szkodziły rozwijającemu się maluszkowi.
 
Na 3 miesiące przed zaplanowanym poczęciem, należy odstawić antykoncepcję hormonalną - tabletki lub plastry, bądź usunąć wkładkę domaciczną. Ten czas jest ważny po to, by organizm powrócił do równowagi, a cykle odzyskały swą naturalną prawidłowość. Najbezpieczniejsza metoda antykoncepcji na ten czas to prezerwatywa (bez środka plemnikobójczego).
 
Należy wybrać lekarza ginekologa, który będzie przygotowywał do ciąży, oraz będzie sprawował opiekę nad kobietą i jej nienarodzonym dzieckiem. Kobieta powinna wybrać takiego lekarza którego będzie darzyć zaufaniem. Zmiana lekarza w trakcie ciąży jest dodatkowym zbędnym stresem, dlatego tak istotny jest wybór właściwego lekarza. Możesz skonsultować opinie o lekarzach z koleżankami, które niedawno zostały matkami. 
 
Dobrego lekarza cechuje:
  • wystarczająca ilość czasu dla pacjentki
  • akceptacja obecności partnera przy wizytach
  • spokojne i cierpliwe udzielanie odpowiedzi na pytania pacjentki, nawet te oczywiste
  • zainteresowanie każdym zgłaszanym przez pacjentkę problemem, dolegliwością, wątpliwością oraz lękiem
  • udzielanie wyjaśnień zasadności zlecanych badań i wdrażanych procedur medycznych językiem zrozumiałym dla pacjenta
  • dostępność w sytuacjach awaryjnych, o każdej porze dnia oraz nocy
 
Idealną sytuacją jest, kiedy lekarz prowadzący związany jest ze szpitalem, w którym pacjentka zamierza rodzić
 
Ciąża jest okresem zarówno wielkiej radości jak i niepokoju, lęków o zdrowie maluszka oraz o przebieg porodu. Eliminacja stresu z życia  nie zawsze jest możliwa, jednak można je zmniejszyć poprzez nauczenie się panowania nad nim. Jest wiele metod relaksacji, które można kontynuować również w trakcie ciąży, np. zaawansowane techniki oddechowe.
 
Przed zajściem w ciążę zaleca się wizytę u stomatologa, w celu wyleczenia wszelkich ewentualnych ubytków, ponieważ próchnica może zagrażać również twojemu dziecku. W skrajnych przypadkach może powodować ogólne zakażenie lub stany zapalne w organizmie. Poza tym niektóre zabiegi stomatologiczne w ciąży są zakazane. Wizytę kontrolną u stomatologa należy powtórzyć w 3 i 7 miesiącu ciąży.
 
Aby uchronić się przed niektórymi chorobami zakaźnymi zaleca się poddanie szczepieniom. W ten sposób można w prosty sposób zapobiec  groźnym skutkom zachorowań zarówno względem matki jak i nienarodzonego dziecka.
 
Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B  - zaleca sie poddanie szczepieniu przed ciążą. Aby nabyć odporność należy trzykrotnie się zaszczepić (druga - miesiąc po pierwszej, a trzecia - 5 miesięcy po drugiej).
 
WZW typu B może się przyczyniać do poronień. Dodatkowo na każdym etapie ciąży może być wymagana hospitalizacja, a podczas porodu, w przypadku komplikacji, wykonanie cesarskiego ciecia.
 
W przypadku niskiego poziomu przeciwciał przeciw różyczce bądź braku szczepienia w dzieciństwie, należy rozważyć szczepienie, ewentualnie zaszczepić się. Różyczka u kobiety w ciąży może doprowadzić do śmierci płodu lub przyczynić się do powstania poważnych wad rozwojowych u płodu.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym