niemowlę

Sposoby na ciemieniuchę

Sposoby na ciemieniuchę

Ciemieniucha jest bardzo częstą przypadłością u niemowląt. Wiele z nich prędzej czy później ją przechodzi. Zwykle pojawia się ona na główce maluszka przed skończeniem pół roku, jednakże może też ona pojawić się także w późniejszym wieku dziecka, przed ukończeniem przez malucha 1,5 roku.

 

Po czym poznać, że noworodek się najada?

Po czym poznać, że noworodek się najada

O tym, że twój maluszek na pewno najada się do syta, może świadczyć:

  • Spokojne i aktywne ssanie piersi ok. 15-20 minut oraz towarzyszące mu miarowe połykanie pokarmu
  • Spokojny niezakłócony sen maluszka ponad 3 godziny przynajmniej 1 do 2 razy na dobę, ale niekoniecznie w porze nocnej
  • Stała ilość moczu oddawana w ciągu dnia, czyli mniej więcej ta sama ilość pieluszek na dobę
  • Wyraźne odczucie podczas karmienia, opróżniania piersi przez maluszka. Pierś w trakcie ssania staje się coraz szczuplejsza. Niektóre noworodki potrafią opróżnić pierś bardzo szybko. Może to potrwać nawet w ciągu zaledwie 5 minut.

Pierwszy spacerek noworodka

Pierwszy spacer z dzieckiem

Przebywanie na świeżym powietrzu jest wspólną przyjemnością mamy i maluszka. Ma ono działanie dobroczynne w obydwu tych przypadkach. Kiedy można z noworodkiem wyjść na pierwszy spacerek oraz jak się do niego dobrze przygotować by był naprawdę udany.

Już z noworodkiem można wyjść na pierwszy spacerek, pod warunkiem, że poprzedzony on będzie 2-tygodniowym werandowaniem, tj. przygotowanie dziecka do kontaktu z niższą temperaturą.

  • Maluszek musi być dobrze zabezpieczony przed zimnem. Należy ubrać noworodka jak do wyjścia na spacer, a następnie postawić w głębokim wózku przy otwartym oknie na 15 minut. Następnym razem można wystawić dziecko w wózku na balkon - na ok. 25-30 minut. Czas werandowania nie powinien przekraczać pół godziny. Im młodszy maluszek oraz im niższa temperatura, tym krócej powinno trwać werandowanie. Wózek należy ustawić tak by dziecko nie było narażone na działanie wiatru ani na przeciągi. Jeżeli istnieje taka konieczność należy postawić budkę.
  • Bardzo istotny jest wybór właściwej pory na spacer z noworodkiem. Zanim podejmiesz decyzję by wyjść z maleństwem na spacer, dopytaj pediatry, czy stan zdrowia maluszka pozwala na to oraz starannie wybierz właściwą porę na spacerek. Dużą rolę odgrywają takie czynniki jak:
  • temperatura powietrza
  • wilgotność powietrza - im wilgotność wyższa, tym bardziej dziecko będzie odczuwało chłód
  • wiatr - jeżeli wiatr jest porywisty, należy zastąpić spacer werandowaniem, gdyż również jest to czynnik wyziębienia organizmu maluszka

Pielęgnujemy maluszka - zmiana pieluszki

Zmiana pieluchy

Niektórzy rodzice zupełnie nie mają pojęcia jak prawidłowo przewinąć maluszka, a pierwsze przewinięcie dziecka to dla nich ogromne przeżycie. By „opakowanie” pupy maluszka w pampersa okazało się proste, wystarczy poznać zaledwie parę podstawowych zasad.

Należy znaleźć wygodne miejsce, w którym będzie można spokojnie przewinąć maluszka. Może do tego posłużyć np. przewijak. Miękki materacyk można założyć na komodę lub zamontować na łóżeczku. Jest on idealnym miejscem na zmianę pieluszek. Trzeba jeszcze tylko znaleźć gdzieś w pobliżu niego, w zasięgu ręki, odpowiednie miejsce na kosmetyki maluszka oraz rzeczy, które są potrzebne do jego przewinięcia. Maluszka nie wolno zostawiać samego na przewijaku.

Aby sen dziecka był spokojny i zdrowy

Sen dziecka

Konsekwencja oraz planowe działanie w ciągu dnia oraz wieczorem może nauczyć twojego maluszka zasypiać snem nieprzerwanym i spokojnym. Co zatem zrobić by sen twojego dziecka był samodzielny i długi? Każdy maluszek jest indywidualny a zmiana przyzwyczajeń wymaga czasu oraz twojej cierpliwości, wytrwałości i konsekwencji czy to w przypadku oduczania niemowlęcia od zasypiania na rękach, przy piersi, czy „przeprowadzania” maluszka do swojego łóżeczka.

Dziecko, które ukończyło 6 miesięcy często potrafi już samo przespać noc. Co zatem mama robi źle, jeżeli tak nie jest? Po wieczornej kąpieli maluszka nadchodzi wreszcie pora na jego karmienie, maluszek wtulony w pierś mamy, ssie tak długo, że w końcu zasypia na ręku mamy przy piersi. Odkładamy wtedy maleństwo do jego łóżeczka, jednak jeśli zakwili, natychmiast bierzemy go znowu na ręce, nosimy, kołyszemy, przytulamy. Dziecko uczy zasypiać się wtulone do bliskiej mu osoby, czuje się bezpieczne i kiedy w nocy się przebudzi i zobaczy że jest samo, zaczyna kwilić i płakać, domagając się bliskości mamy. Wtedy mama podaje dziecku pierś i wszystko się zaczyna od nowa.

Nie przyzwyczajaj dziecka do przysypiania przy piersi, butelce czy przy noszeniu na rękach. Trudno będzie ci potem je od tego odzwyczaić. Co zrobić, jeżeli zaistniała sytuacja, że dziecko się już tak nauczyło?

Rozszerzanie diety dziecka

Dieta dziecka

Nowym rozdziałem w rozwoju dziecka jest pierwszy jego posiłek poza mlekiem.  Podczas rozszerzania diety dziecka, ono staje się centralnym punktem życia w domu. Każdy chce, by dziecko się najadało, by mu smakowało, by mu nie zaszkodziło oraz by przyszłe nawyki dziecka były w pełni zdrowe, by dziecko nie było otyłe ale również by nie było niejadkiem.
Niemowlęta, karmione piersią, powinny dostawać mleczko przez pierwsze 6 miesięcy życia. Dietę dziecka można zacząć urozmaicać po skończeniu przez niego 5 miesiąca życia.

Pierwsza taka nowość to zupka – przecier jarzynowy jednoskładnikowy, najczęściej jest to gotowana marchewka, którą podaje się dziecku raz na dzień. Najprościej rozszerzyć maluszkowi dietę poprzez wybór gotowych produktów, przeznaczonych specjalnie dla niemowląt i dopasowanych względem wieku dziecka. Przeciery mogą zawierać tłuszcz, lecz wyłącznie masło , oliwę z oliwek, lub rzepakowy olej (niskoeurykowy). W piątym miesiącu życia niemowląt, które karmione są piersią, zalecane jest również wprowadzenie do diety glutenu w niewielkiej ilości. Dlatego też do przecierów warzywnych dodaje się koło 2-3 g ugotowanej kaszki manny.

Na tym etapie rozwoju niemowlęcia zupki nazywa się posiłkiem dodatkowym, gdyż mleko mamy nadal pozostaje jako podstawowy pokarm dziecka.

Pielęgnacja buzi maluszka - oczka, uszka, nosek

Pielęgnacja buzi dziecka

Pragnieniem każdej matki jest prawidłowa pielęgnacja maluszka, aby był on czysty i zadbany. Buzia noworodka wymaga codziennej pielęgnacji. Wieczorna toaleta noworodka powinna się zatem zacząć od mycia kolejnych elementów buzi dziecka: oczek, uszu i noska.

W celu przeprowadzenia codziennej pielęgnacji oczek, niezbędne są dwa czyste ( do każdego oka osobne) waciki. Należy zamoczyć wacik w czystej przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej, a następnie przetrzeć oczka w kierunku od uszu do noska, czyli od zewnętrznych kącików oczu do wewnętrznych.

Wnętrze noska oczyści się samoistnie i nie wymagane są do tego żadne specjalne zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku jeżeli wycieka z noska wydzielina, zasychająca  przy ujściu nosówek, należy przetrzeć zewnętrzną część noska zwilżonym wacikiem. Nie należy wkładać do niego żadnych patyczków, wacików lub chustek higienicznych.

Strony