przeziębienie

Przeziębienie u dziecka - jak z nim walczyć?

Przeziębienie, katar u dziecka

Przeziębienie to choroba, która najczęściej męczy niemowlęta i malutkie dzieci. Szczególna podatność na przeziębienia występuje u maluchów, które z jakiegoś powodu mają osłabiony układ immunologiczny lub uczęszczają do żłobka. Jak z nim walczyć i jak skutecznie je zwalczyć - to sprawa dość istotnej wagi zarówno dla rodziców jak i dla dzieci.

 
Główne objawy przeziębienia to:  katar (z początku wodnisty, jednak z upływem czasu wydzielina staje się coraz to gęstsza) kichanie oraz zatkany nos. Niektóre rodzaje przeziębienia objawiają się dodatkowo suchym kaszlem, wzmagającym się przeważnie podczas leżenia. Inne objawy z którymi można się spotkać to drapanie w gardle i zmęczenie. czasem towarzyszy im podwyższona temperatura ciała oraz utrata apetytu. 
 

Sposoby na przeziębienie

Katar i przeziębienie w ciąży

Sposoby na przeziębienie w ciąży:

Nie należy przyjmować żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Każdy lek może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Największe ograniczenia dotyczą pierwszego trymestru ciąży, w którym kształtują się wszystkie narządy maluszka. Dlatego też należy zachować wyjątkową ostrożność w przyjmowaniu nawet witamin, czy kropli do nosa. Wiele leków jest wyjątkowo groźnych, gdyż mogą prowadzić do poronienia, bądź przedwczesnego porodu. Zalecane w pierwszej kolejności są domowe sposoby typu: syrop z cebuli, czosnek. Jeżeli te zawiodą, należy skontaktować się z lekarzem, który zapisze bezpieczne dla dzidziusia lekarstwa. 
Nie należy lekceważyć objawów przeziębienia takich jak katar, gdyż to od niego zaczyna się zwykle poważniejsze przeziębienie. Jeżeli wydzielina z przezroczystej zmieni się na żółtą lub zieloną, należy jak najszybciej udać się do lekarza.