zdrowie kobiety przed ciążą

W jaki sposób przygotować się na poczęcie dziecka?

Przygotowanie się na poczęcie dziecka

Przygotowania warto uczynić juz na 12 miesięcy przed poczęciem dziecka. Powinno się w tym czasie zmienić tryb życia na spokojniejszy, zmienić swoje przyzwyczajenia dietetyczne, wyrównać ewentualne niedobory witamin i minerałów w organizmie, wykonać podstawowe badania.

 
Poprzez przygotowanie sie do ciąży, kobieta minimalizuje ryzyko niepowodzenia, tzn. problemy z płodnością oraz poronienia. Przebieg samej ciąży oraz samopoczucie kobiety w ciąży w dużym stopniu zależne są od trybu życia, prowadzonego w okresie, który poprzedza ciążę, natomiast dolegliwości ciążowe przebiegają łagodniej. To wszystko ma również pozytywny wpływ na zdrowie przyszłego poczętego maleństwa.
 
Przed zajściem w ciążę należy zadbać o właściwą wagę ciała, gdyż niedowaga i znaczna nadwaga nie służą płodności i mogą utrudniać poczęcie dziecka. W celu schudnięcia, należy zaplanować odchudzanie w ten sposób, by przez przynajmniej 3 miesiące przypadał okres stabilizacji wagi. Waga powinna spadać powoli, a dieta być racjonalnie ułożoną, w przeciwnym razie mogą powstać groźne niedobory witamin i minerałów w organizmie kobiety.