dni płodne

Dni płodne

Kalendarz dni płodnych

Podczas fazy płodności komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika. Ten etap nazywany jest jajeczkowaniem. Żywotność komórki jajowej, która wydostała się z jajnika, może wynosić nawet do 24h. O dniach płodnych mówi się wyłącznie w przypadku, kiedy pojawia się komórka jajowa. Poczęcie może nastąpić tylko w przeciągu tych 24h, jednak z uwagi na fakt, że plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy, nawet do 3-5 dni, dlatego też 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej czyli przed owulacją określane są jako dni płodne.

 
Przyjętym czasem płodnym po owulacji są 3-4 dni. Powodem tego jest fakt, że nawet jeżeli kobieta ma regularne cykle, nie wyklucza to jakiegoś jednorazowego wahnięcia. W przypadku dokładnego określenia momentu owulacji poprzez badanie USG, można dokładniej określić te dni jako płodne lub niepłodne. Moment owulacji jest bardzo ciężki do przewidzenia, w przypadku gdy kobieta nie ma regularnych cykli. Do rozregulowania cyklu może się przyczynić wiele czynników takich jak: stres, zmiana klimatu, zażywanie antybiotyków, przeziębienie lub brak snu. Dzięki regularnemu wykonywaniu pomiarów temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego, można dokładniej określić dni płodne.
 
W celu określenia fazy płodnej, należy wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm. Właściwe odczytywanie sygnałów, wysyłanych przez własne ciało oraz umiejętność określenia dni płodnych zwiększają szanse powodzenia, jeżeli planuje się zajście w ciążę.