bliźnięta

Ciąża mnoga

Ciąża mnoga, bliźniaki

W przypadku ciąży mnogiej, zawsze wymagana jest szczególna troska i ostrożność. Dlatego niezwykle istotne jest wczesne jej wykrycie podczas badania ginekologicznego. W rozwoju płodów z ciąży mnogiej wymagana jest dokładna obserwacja ciąży tydzień po tygodniu, w czym pomocny może być kalendarz ciąży, na podstawie którego przyszła mama będzie mogła śledzić, jaki etap rozwoju osiągnęły jej dzieci. 

 
Najczęstszy przypadek ciąży mnogiej to ciąża bliźniacza, w wyniku której na świat przychodzą bliźnięta. Kiedy dwa jajeczka zostaną zapłodnione przez dwa różne plemniki, mówimy wtedy o bliźniętach dwujajowych. Nie mają one całkowitego podobieństwa genetycznego lecz ich podobieństwo jest takie samo jak w przypadku zwykłego rodzeństwa. natomiast bliźnięta jednojajowe charakteryzuje genetyczna identyczność, bowiem powstały z jednego jajeczka, które zapłodnione zostało jednym plemnikiem. Następnie materiał ten uległ podziałowi i powstały dwa takie same zawiązki.
 
Przyczyna powstania ciąży mnogiej nie zawsze jest znana. Jest ona częstszym przypadkiem u kobiet, mających już dzieci. Częsta przyczyna to późne macierzyństwo (pomiędzy 30 a 40 rokiem życia). O ciąży mnogiej lub pojedynczej mogą również zadecydować w pewnym stopniu czynniki genetyczne lub rasa. Jednakże najczęstsza z przyczyn obecnie to terapie hormonalne (clostilbegyt) oraz techniki wspomaganego rozrodu. szczególny przypadek powstania ciąży mnogiej to sztuczne zapłodnienie pozaustrojowe. Ciąża mnoga zawsze jest obarczona dużo większym ryzykiem niż ciąża pojedyncza. Zaleca się określić jak najszybciej rodzaj ciąży oraz kontrolować czy wszystkie dzieci rozwijają sie prawidłowo.