ciąża

Ciąża zagrożona

ciąża zagrożona

Ciąża zagrożona nazywana jest inaczej ciążą wysokiego ryzyka bądź ciążą patologiczną. Związane to jest ze stopniem ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu bądź urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową. To znaczy, że stan zdrowia przyszłej mamy i dziecka stwarza niebezpieczeństwo dla prawidlowego przebiegu ciąży.

Toksoplazmoza w ciąży - objawy i leczenie

Toksoplazmoza to zakaźna choroba pasożytnicza odzwierzęca

Toksoplazmoza to zakaźna choroba pasożytnicza odzwierzęca. Wywołuje ją pierwotniak Toxoplasma gondii. Choroba ta jest poważnym niebezpieczeństwem dla rozwijającego się płodu. Częstość występowań toksoplazmozy wrodzonej czyli zachorowalność dzieci matek, zakażonych podczas ciąży tym pierwotniakiem, to koło 200-400 przypadków na rok w Polsce.

 

W przypadku zarażenia się toksoplazmozą jeszcze przed ciążą, organizm zdążył wytworzyć już ochronne przeciwciała.

Cholestaza ciężarnych

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WCC)

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WCC) to najczęstsze schorzenie wątroby, które występuje wyłącznie u kobiet ciężarnych. Przyczyną jej jest we wnątrzwątrobowy zastój żółci, powodujący u ciężarnej uporczywy świąd skóry jak również towarzyszący mu wzrost stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi, wzrost aktywności transaminaz (ASPAT i ALAT) - jako skutek uszkodzenia komórki wątrobowej i stężenia bilirubiny i poziomu fosfatazy alkalicznej oraz nieprawidłowości laboratoryjnych wykładników funkcji wątroby.

 

Ciąża i dziecko

Ciąża i dziecko

Niezwykłym etapem w życiu każdej kobiety jest ciąża i dziecko. Długo wyczekiwane momenty jakimi są pierwszy test ciążowy, pierwsze USG, pierwsze słuchanie tętna maluszka wzrusza świeżo upieczonych rodziców niemalże do łez. Potem gdy w zaawansowanym stadium ciąży rodzice poznają wreszcie płeć maluszka, a faliste ruchy brzucha zaczynają być widoczne również gołym okiem, rozpoczyna się wspólne wicie gniazda na przywitanie maleństwa w domku.

Pierwsze objawy ciąży

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety. To dziewięć miesięcy troski o siebie i o dziecko, dojrzewające w jej łonie. Ten szczególny czas to czas również ważnych decyzji, jakie mogą odnosić się do przyszłego życia maluszka. Ciąża to również okres w którym mama powinna uswiadomić sobie,że właśnie teraz zmianie może ulec całe jej życie. Przyszła mama musi jednak zachować pewną ostrożność. Jednak zanim zacznie troszczyć się o siebie i swojego maluszka, musi upewnić się że nie jest to wyłącznie fałszywy alarm. 

Wyprawkowe szaleństwo

Wyprawkowe szaleństwo

Do rzeczy, które są niezbędne zarówno przed jak i po porodzie, należą:

Niezbędne dokumenty takie jak: dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport), książeczka ubezpieczeniowa, karta przebiegu ciąży, skierowanie do szpitala, NIP pracodawcy bądź własny, w przypadku jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, oryginał badania grupy krwi oraz współczynnika Rh.

Cytomegalia w ciąży - objawy i leczenie

Cytomegalia w ciąży

Cytomegalia to choroba wirusowa, szeroko rozpowszechniona pośród ludzi na całym świecie. W większości przypadki tej choroby mają przebieg bezobjawowy. Chorobę powoduje cytomegalovirus, w skrócie CMV.

 
Zakażenie cytomegalią szerzy się w bardzo łatwy sposób. Sposoby zarażenia to: poprzez kontakt ze śliną, moczem, nasieniem, wydzieliną pochwy, wskutek przetoczenia krwi bądź preparatów krwiopochodnych jak również przeszczepy narządów.
 
Do zakażenia cytomegalovirusem dochodzi w najczęstszych przypadkach w dzieciństwie, np. w żłobku lub w przedszkolu bądź w okresie dorastania, w szkole. Dlatego dość powszechnym przypadkiem u młodocianych ciężarnych jest cytomegalia wrodzona. Cytomegalovirus to najczęstsza wirusowa przyczyna wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Zakażenie w okresie płodowym dotyka ok. 1% wszystkich noworodków. Skutki tego są zaburzenia oraz opóźnienia rozwoju umysłowego, trudności w nauce, zaburzenia słuchu i upośledzenie widzenia.
 

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży

Na cukrzycę ciężarnych zapada jedna na sto kobiet, które spodziewają się dziecka. Z pomocą prostych badań można ją łatwo wykryć oraz zapobiec jej skutkom dla rozwijającego się płodu. 

Cukrzyca ciężarnych to rodzaj cukrzycy utajonej, tj. nietolerancji glukozy, pojawiającej się w takich sytuacjach gdy organizm jest szczególnie obciążony, np. silny stres lub wysiłek fizyczny. Ciąża zaś dla kobiety jest zarówno wysiłkiem jak i źródłem stresu.
 
Glukoza, którą nasz organizm czerpie z pożywienia jest tym, czym dla samochodu paliwo. Glukoza dostarcza energię, która niezbędna jest do poruszania wszystkich elementów. Aby jednak była możliwość wykorzystania jej, niezbędny jest w tym hormon insulina, który produkuje trzustka. Dzięki insulinie glukoza z krwi przechodzi do wnętrza wszystkich komórek.
 

Ciąża mnoga

Ciąża mnoga, bliźniaki

W przypadku ciąży mnogiej, zawsze wymagana jest szczególna troska i ostrożność. Dlatego niezwykle istotne jest wczesne jej wykrycie podczas badania ginekologicznego. W rozwoju płodów z ciąży mnogiej wymagana jest dokładna obserwacja ciąży tydzień po tygodniu, w czym pomocny może być kalendarz ciąży, na podstawie którego przyszła mama będzie mogła śledzić, jaki etap rozwoju osiągnęły jej dzieci. 

 
Najczęstszy przypadek ciąży mnogiej to ciąża bliźniacza, w wyniku której na świat przychodzą bliźnięta. Kiedy dwa jajeczka zostaną zapłodnione przez dwa różne plemniki, mówimy wtedy o bliźniętach dwujajowych. Nie mają one całkowitego podobieństwa genetycznego lecz ich podobieństwo jest takie samo jak w przypadku zwykłego rodzeństwa. natomiast bliźnięta jednojajowe charakteryzuje genetyczna identyczność, bowiem powstały z jednego jajeczka, które zapłodnione zostało jednym plemnikiem. Następnie materiał ten uległ podziałowi i powstały dwa takie same zawiązki.
 
Przyczyna powstania ciąży mnogiej nie zawsze jest znana. Jest ona częstszym przypadkiem u kobiet, mających już dzieci. Częsta przyczyna to późne macierzyństwo (pomiędzy 30 a 40 rokiem życia). O ciąży mnogiej lub pojedynczej mogą również zadecydować w pewnym stopniu czynniki genetyczne lub rasa. Jednakże najczęstsza z przyczyn obecnie to terapie hormonalne (clostilbegyt) oraz techniki wspomaganego rozrodu. szczególny przypadek powstania ciąży mnogiej to sztuczne zapłodnienie pozaustrojowe. Ciąża mnoga zawsze jest obarczona dużo większym ryzykiem niż ciąża pojedyncza. Zaleca się określić jak najszybciej rodzaj ciąży oraz kontrolować czy wszystkie dzieci rozwijają sie prawidłowo. 
 

Strony