Domowe sposoby na wywołanie porodu

Sposoby na wywołanie porodu

Wiele kobiet spodziewających się dziecka, będąc już pod koniec ciąży, stara się poprzez różne domowe sposoby przyspieszyć i wywołać poród. Znanych oraz stosowanych sposobów jest wiele, a m.in.: chodzenie (spacery lub wchodzenie po schodach), uprawianie seksu, i stymulacja sutków. Najskuteczniejszą zaś z nich jest stymulacja sutków (w trakcie pobudzania brodawek sutkowych wydziela się hormon oksytocyna, która może wywoływać skurcze macicy, a co za tym idzie może pomóc w wywołaniu porodu).

Niezwykle istotne jest stosowanie tych sposobów jak najbliżej terminu porodu, ponieważ wszelkie stosowanie ich wcześniej może wywołać przedwczesny poród, co może mieć negatywne skutki w życiu zarówno dziecka jak i matki. Należy pamiętać również o tym, że wywołane  skurcze porodowe bardzo ciężko jest kontrolować i w efekcie mogą być one silniejsze niż potrzeba.

Mechanizm indukcji porodu prawdopodobnie związany jest z hormonami, wydzielanymi przez płód. Wiele sposobów wywołania porodu często nie mają na jego przyspieszenie żadnego znaczącego wpływu. Pomimo to jednak wiele kobiet stosuje te sposoby. Najpopularniejszym sposobem jest „4 x S” to jest: SCHODY (wchodzenie po schodach), SPRZĄTANIE (np. mycie okien lub podłóg), SEKS (uprawianie seksu, gdyż obecność spermy może powodować rozwarcie) i SUTKI (stymulacja brodawek sutkowych).

Innymi sposobami na indukcję porodu, które stosowane są z dość dużą popularnością to: spacery (chodzenie oraz wchodzenie po schodach), olejek różany, ćwiczenia fizyczne, ostre jedzenie i przyprawy (np. curry), preparaty ziołowe (herbatka z liści malin, szałwia, wiesiołek, olejek rycynowy), akupresura, głodówka, chłodna kąpiel, masturbacja, wertepy, środki przeczyszczające oraz lewatywa.

Można naturalnie stosować więcej niż tylko jedną metodę naturalnej indukcji porodu. 

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym