Seks w ciąży

Seks w ciąży

W większości ciąży przebiegających prawidłowo, współżycie jest w pełni bezpieczne. Jednakże jest kilka przeciwwskazań, a w nich:

  • Ryzyko przedwczesnego porodu – u kobiet z ciążą mnogą oraz z historią przedwczesnej akcji porodowej.
  • Zapalenia narządów rodnych – wszelkie infekcje macicy, dróg rodnych bądź pozostałych organów płciowych, które spowodowane są przez wirusy i bakterie, przenoszone droga płciową, np. chlamydie.
  • Placenta previa (łożysko przodujące) – to sytuacja, gdy łożysko rośnie na dnie macicy i zasłania szyjkę. Istnieje wysokie zagrożenie krwawieniem i oderwaniem się placenty (odklejenie łożyska),a co za tym idzie utratą ciąży.
  • Embolizm powietrzny – wytworzenie krwiaka mogącego zagrażać życiu matki i dziecka

Pierwszy trymestr, objawiający się różnymi dolegliwościami takimi jak nudności, mdłości, wymioty, zmęczenie, obawy o poronienie oraz spadek libido, często okazuje się być dla kobiet okresem, kiedy stronią one od seksu. Drugi trymestr, charakteryzujący się nagłym przypływem energii, lepszym samopoczuciem, kiedy to mijają dolegliwości z pierwszego trymestru, oraz mija zagrożenie poronienia ciąży, zwykle obfituje w zwiększoną ochotę na miłość, orgazmy oraz podwyższone libido. Trzeci trymestr zwykle nadal obfituje w zwiększone libido, ale często sypialniane szaleństwa są utrudniane przez brzuszek. Wiele kobiet właśnie w trzecim trymestrze traci świadomość swojej atrakcyjności i czuje się grube, co powoduje unikanie zbliżeń z partnerem. Kobiety długo oczekujące dziecka, często mają obawy przed utratą maluszka i często na wszelki wypadek rezygnują ze współżycia. Wiele kobiet dostosowuje swój poziom aktywności seksualnej do zaleceń lekarza oraz samopoczucia. Mężczyźni nie rozumieją do końca fizjologii ciąży, i bojąc się uszkodzić płód, często rezygnują z intymnych doznań oraz z sypialnianych igraszek. Podejście emocjonalne mężczyzn ulega zmianie z pożądania na okazywanie nadopiekuńczości oraz troskliwości, a z podniecenia na okazywanie współczucia swojej partnerce. Jednakże pomimo wszelkich złudzeń, większość mężczyzn nadal uważa swoje partnerki za bardzo seksowne i atrakcyjne pomimo ich rosnącego brzuszka. Seks powoduje wytworzenie pozytywnych endorfin oraz działa relaksująco, co ma działanie pozytywne zarówno na matkę jak i na dziecko. W razie jakichkolwiek obaw względem tego czy nie zaszkodzi to maluszkowi, należy porozmawiać szczerze z lekarzem o swoich obawach i wątpliwościach, często te obawy okazują się bezpodstawne. Czułość, troskliwość oraz rozmowa z pewnością wiele wyjaśnią pomiędzy partnerką a partnerem, m.in. obawy jakie się pojawiły wraz z ciążą. Kobieta powinna wyjaśnić mężczyźnie z grubsza fizjologię ciąży oraz że poprzez seks nie zrobi on żadnej krzywdy maluszkowi i że nie jest w stanie podczas wspólnych pieszczot oraz miłości uszkodzić płodu.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym