Rozwój twojego maluszka w drugim miesiącu życia

Rozwój dziecka w drugim miesiącu życia

Rozwój fizyczny:

Drugi miesiąc to dla twojego maluszka kolejne dni szybkiego rozwoju oraz nauki. Dziecko staje się coraz silniejsze i coraz bardziej ruchliwsze. Chętnie wchodzi w interakcje z mamą. Wzrasta jego świadomość otaczającego je świata oraz świadomość siebie samego. Dziecko uczy się kontroli nad swoimi mięśniami. Kiedy leży na brzuszku, potrafi utrzymać główkę w górze juz nawet przez kilka sekund. Jeżeli przytrzyma sie maluszka w pozycji siedzącej, lub podtrzymamy go w pozycji pionowej, również przez chwilę utrzyma główkę samodzielnie. Trzymany pod paszki w pozycji pionowej ugina nóżki, jeżeli dotknie nimi podłoża. Twój maluszek potrafi już z pozycji na boku samodzielnie przewrócić się na plecki. Wciąż jednak uczy się koordynacji ruchowej. 2-miesięczne niemowlę zaczyna rozpoznawać przeróżne dźwięki, umie juz odróżnić dwa dźwięki różne od siebie, np. grzechotkę i głos ludzki. maleństwo przysłuchuje się melodiom. Dlatego też zalecane jest puszczanie maluchowi łagodnej muzyki. Powinno się także jak najwięcej mówić do maluszka w trakcie wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych. Również wzrok maluszka rozwija się w błyskawicznym tempie. Maluszek widzi coraz lepiej i z coraz większej odległości. Zaczyna skupiać coraz to większą uwagę na przedmiotach w kolorach jaskrawych, nadal jednak widzi świat w kolorach czarno-białych. Malec zaczyna tez obserwować przedmioty i osoby oraz wodzić oczami za zabawką lub mamą. Nie potrafi jednak jeszcze odróżnić przedmiotów od żywych osób. Nasz maluszek widzi z każdym dniem coraz więcej, jednakże nadal nie umie skupić swoją uwagę na jednej rzeczy. Sygnalizuje poprzez machanie rączkami i nóżkami, jeżeli w zasięgu jego wzroku pojawią się interesujące go przedmioty lub osoby. Malec potrafi wyciągnąć swoją rączkę w kierunku przedmiotu. W pozycji leżącej sięga po zawieszone nad nim przedmioty. Kiedy damy mu do rączki zabawkę, czasem przez chwilę udaje mu się ją utrzymać. Maluszek bada otaczający go świat za pomocą smaku, poprzez wkładanie rączek do buzi. Maluch na tym etapie coraz mniej śpi w ciągu dnia, a przerwy pomiędzy drzemkami wydłużają się.  Dzidziuś ma coraz większy apetyt i coraz częściej dopomina się o karmienie.

 

Rozwój psychiczny:

Dwumiesięczne niemowlę potrafi się juz uśmiechać coraz intensywniej, pokazując w ten sposób swoje zadowolenie. Potrafi również odpowiedzieć uśmiechem na uśmiech. Powoli uczy się rozpoznawać mamę, jej głos, zapach. Maluszek nadal nie potrafi zająć się sobą lecz potrzebuje naszej czułości i bliskości i bardzo nie lubi, kiedy ulubiona znajoma mu rzecz lub osoba nagle zniknie z pola widzenia i wtedy zaczyna płakać. Zwykle w tym wieku u maluszka rozpoczyna się aktywność gruczołów łzowych. Maluszek próbuje naśladować ruchy, gesty oraz mimikę osób, które go otaczają. Zaczyna głużyć czyli wydawać krótkie gardłowe dźwięki jak: "agu", "ga", "khe", "ehe".

 

Rozwój społeczny maluszka:

Dziecko w tym wieku nie przejawia żadnych lęków przed obcymi osobami. Dzięki temu radośnie może doskonalić swoje umiejętności, macha rączkami i nóżkami, potrafi się głośno śmiać. Obdarza uśmiechem każdego. Uwielbia dzieci. Dziecko powoli uczy się rozpoznawać sytuacje oraz odpowiednio reagować na nie.

 

Obowiązkowe szczepienia dla dwumiesięcznego niemowlęcia:

6-7 tydzień życia - szczepienie przeciw WZW typu B, a także przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi oraz H.Influenzae typu B.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym