Prolaktyna

prolaktyna

Prolaktyna to hormon przysadki, zwany również hormonem laktogennym. Podwyższone stężenie prolaktyny w znacznym stopniu obniża poziom gonadotropin, a w szczególności LH. To z kolei powoduje zaburzenia mechanizmu owulacji, a co za tym idzie, powoduje niewydolność fazy lutealnej. Poziom prolaktyny jest względnie na tym samym poziomie w całym cyklu miesiączkowym, jednak zmienia się w cyklu dobowym. Jej poziom wzrasta nocą w porze snu.

Stężenie prolaktyny może podnosić się wskutek wielu czynników, takich jak: stres, okres ciąży i karmienia piersią, lecz również po posiłkach oraz w trakcie urazów. 
 
Żeby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, prolaktynę oznacza się na czczo bądź przynajmniej 3 godziny po posiłku oraz po kilkuminutowym spoczynku. Wykonanie badania prolaktyny zaleca się po krwawieniu miesiączkowym, ale przed owulacją, ponieważ i jedno i drugie mogą zawyżać wynik. Wzrost poziomu prolaktyny może spowodować również współżycie oraz badanie piersi. Zaleca się rezygnację z obydwu conajmniej na 3 dni poprzedzające planowane badanie prolaktyny. Zaleca sie badanie wraz z tzw. obciążeniem (metoklopramidum dostępne w aptece). Badanie to jest pomocne we wskazaniu hiperprolaktynemii czynnościowej, stwierdzanej w przypadku, gdy wynik po obciążeniu metoklopramidum wzrośnie ponad dziesięciokrotnie. W przypadku gdy jego wzrost utrzymuje się w granicach 5-10 razy, mamy do czynienia z łagodną hiperprolaktynemią czynnościową, która leczona jest jedynie w nielicznych przypadkach.
 
Do skutków hiperprolaktynemii czynnościowej należą: niewydolność ciałka żółtego, niepękanie pęcherzyków Graffa, zaburzenia menstruacji, mlekotok, obniżone libido, nasilony PMS oraz huśtawki nastrojów.
 
W profilaktyce leczenia hiperprolaktynemii stosuje się Bromergon bądź jego zamienniki, ktore zawierają Bromokryptynę. Długość leczenia hiperprolaktynemii może trwać nawet kilka lat. Bromergon przyjmuje się początkowo w małych dawkach stopniowo zwiększając, z uwagi na możliwość wystąpienia skutków ubocznych takich jak: nudności lub wymioty. Mlekotok oraz nieregularne cykle ustepują zazwyczaj w przeciągu 1-2 miesiąca od rozpoczęcia leczenia hiperprolaktynemii.
 
Normy prolaktyny (1ng/ml=20mlU/l):
3-15 ng/ml > wynik idealny
15-20 ng/ml > wynik dobry (leczenie wyłącznie w wąsko wybranych przypadkach)
20-25 ng/ml > łagodna hiperprolaktynemia
>25 ng/ml > hiperprolaktynemia
 

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym