Sposoby na przeziębienie

Katar i przeziębienie w ciąży

Sposoby na przeziębienie w ciąży:

Nie należy przyjmować żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Każdy lek może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Największe ograniczenia dotyczą pierwszego trymestru ciąży, w którym kształtują się wszystkie narządy maluszka. Dlatego też należy zachować wyjątkową ostrożność w przyjmowaniu nawet witamin, czy kropli do nosa. Wiele leków jest wyjątkowo groźnych, gdyż mogą prowadzić do poronienia, bądź przedwczesnego porodu. Zalecane w pierwszej kolejności są domowe sposoby typu: syrop z cebuli, czosnek. Jeżeli te zawiodą, należy skontaktować się z lekarzem, który zapisze bezpieczne dla dzidziusia lekarstwa. 
Nie należy lekceważyć objawów przeziębienia takich jak katar, gdyż to od niego zaczyna się zwykle poważniejsze przeziębienie. Jeżeli wydzielina z przezroczystej zmieni się na żółtą lub zieloną, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Zalecane specyfiki na katar to czosnek i cebula, zawierające naturalne substancje, które działają w stopniu podobnym do antybiotyku.
W przypadku silnego kataru, można zastosować terapię świeżym chrzanem, jego wąchanie działa bakteriobójczo. Wspaniałe efekty daje również zjadanie 2-3 łyżeczek startego chrzanu przy każdym posiłku.
Wzmacniająco działa witamina C w naturalnej postaci, tj. w sokach cytrusowych oraz herbacie z cytryną.
Nos można zakraplać roztworem z soli morskiej bądź solą fizjologiczną. Nie należy stosować kropli do nosa, mogą być one szkodliwe dla maluszka.
Można stosować inhalacje z wody z solą, bądź z olejku miętowego, można stosować również parówkę z ziół takich jak rumianek i lawenda z dodatkiem olejku eukaliptusowego, co powinno przynieść znaczną ulgę.
Skórę pod nosem można smarować maścią majerankową, która dostępna jest w każdej aptece.
 
Bezpiecznymi lekami są:
- woda morska np. Sterimar lub Marimar
- sól fizjologiczna np. Tetrisal
- krople homeopatyczne np. Euphorbium
- oraz Rutinoscorbin (dawkę należy ustalić przed podaniem z lekarzem)
 
Kaszel jest bardzo groźny dla kobiet w ciąży, gdyż może być przyczyną przedwczesnych skurczy macicy oraz przedwczesnego porodu. W przypadku męczącego uporczywego kaszlu, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. 
W przypadku suchego kaszlu można zastosować następujące domowe sposoby:
 
- roztwór z siemienia lnianego (łyżeczka siemienia lnianego + szklanka wody, gotować przez 10 minut, następnie dodać łyżkę miodu i pić 2 x dziennie)
- mieszanina soku wyciśniętego z cytryny z oliwą z oliwek (200 ml). Należy pić 1 łyżeczkę 3 x dziennie.
- imbir ma działanie nawilżające śluzówki oraz przynosi ulgę w przypadku suchego kaszlu. Należy pokroić na kawałki ok. 5cm imbiru, następnie zalać 0,5L wody i gotować około 20 min. Następnie przecedzić wywar, wymieszać z niewielką ilością miodu, taki roztwór pić 1 szklankę 2 x dziennie.
- Napar z prawoślazu i lukrecji należy pić 3 x dziennie, lukrecja działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie natomiast prawoślaz osłonowo na podrażnione kaszlem gardło, ze względu na zawarte w nim substancje śluzowe.
- Jeżeli zioła wywołują odruch wymiotów, należy położyć się do łóżka, gdyż ciepło wspomaga produkcje i wydalanie śluzu. Suchy kaszel powinien błyskawicznie zmienić się w mokry. 
 
Na mokry kaszel można stosować syrop z czosnku, gdyż zawiera on substancję przeciwbakteryjną (allicynę) i działa jak naturalny antybiotyk. Kilka zmiażdżonych ząbków należy wymieszać z sokiem z 2 cytryn a następnie zalać przegotowana letnią wodą. następnie odstawić miksturę na kilka dni w ciemne miejsce. Odcedzić i pić 3 x dziennie.
 
Równie skuteczny na mokry kaszel jest syrop z cebuli. należy pokroić drobno trzy cebule, wymieszać je z miodem (około pół szklanki) i odstawić całość na 3 godziny. Dodać 50 ml letniej wody i odstawić znowu na następne 3 godziny. Przecedzić i pic kilka razy dziennie po łyżeczce.
 
Bezpieczne leki w ciąży na kaszel:
- syrop z babki lancetowatej
- syrop prawoślazowy
 
Ból gardła jest niestety bardzo często zwiastunem anginy. Może mu towarzyszyć gorączka, w związku z czym natychmiast należy udać się do lekarza.
Na bóle gardła najskuteczniejsze w działaniu są płukanki. Można płukać gardło kilka razy dziennie roztworem wody z solą, sodą oczyszczoną bądź naparem z szałwii.
Na obolałe gardło mogą skutecznie pomóc okłady z kapusty, ponieważ zawiera ona związki siarki oraz sól potasową, które mają działanie ściągające w stanach zapalnych. należy sparzyć gorącą woda  parę liści z kapusty, następnie rozbić je tłuczkiem, przyłożyć do szyi i owinąć szalikiem na ok.20 min., powinno to przynieść ulgę obolałemu gardłu.
 
Bezpieczne leki dla kobiet w ciąży:
- środki do ssania ( dawka zalecana na opakowaniach), z wyjątkiem takich na których jest ostrzeżenie przed zastosowaniem w przypadku ciąży, np. Cholinex.
 
Wysoka gorączka jest bardzo groźnym czynnikiem dla ciąży, jeżeli przekroczy 38oC należy ją natychmiast zbić, ponieważ mogłaby poważnie zaszkodzić dziecku. Jeżeli gorączka utrzymuje się długo np. 2-3 dni, należy niezwłocznie wybrać sie do lekarza.
Gorączkę można szybko obniżyć z pomocą kąpieli w chłodnej wodzie, bądź poprzez wzięcie chłodnego prysznica. Nie należy jednak wchodzić do lodowatej wody, bo to również może zaszkodzić maleństwu.
Należy wypróbować również wywar z kwiatów lipy, gdyż lipa działa napotnie i obniża gorączkę.
Można wykonać specjalny napój na gorączkę, który działa napotnie oraz zawiera duże ilości witaminy C. Wziąć łyżeczkę utartego imbiru, kawałek cynamonu, łyżkę miodu oraz sok z połowy cytryny, całość zalać filiżanką gorącej wody. Pić zamiast herbaty.
 
Bezpieczne leki:
- paracetamol (dawka nie większa niz. 1000mg dziennie, tj. 2 tabl. i nie dłużej niż 3 dni)

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym