Danuta

Imię Danuta pochodzi od litewskiego słowa danutie, będącego połączeniem słów "niebo" i "córka" lub od łacińskiego słowa donata czyli "darowana przez Boga". Może rownież wywodzić się z południowosłowiańskich imion Dana, Danka, Danica i oznacza "dziecko darowane przez Boga". W Polsce używane od XIV w.
 
Danuta ma wielu znajomych, gdyż jest sympatyczna i otwarta na ludzi. Charakteryzuje ją odpowiedzialność i zdrowy rozsądek, ale posiada również naturę pełną czułosci i miłości. Dom danutgy to prawdziwa twierdza, bowiem Danuta ceni sobie prywatność i spokój. Danuta miewa słomiany zapał. Bardzo chetnie angażuje się w działalność charytatywną i społeczną. W miłości bywa władczą i zaborczą partnerką. Rodzina ma dla niej najwyższą wartość. Dorota lubi się pokazać w towarzystwie, przyjmować wystawnie gości i wywierać piorunujące wrażenie. Przed rodziną nie kryje się jednak ze swymi rozterkami i nie zawsze potrafi robić dobrą minę do złej gry. Pomimo to, pozostaje idealną gospodynią i żoną. Potrafi być naprawdę dobrym przyjacielem, jednak odwzajemni uczucie przyjaźni dopiero wówczas, gdy jest przekonana o szczerości i bezinteresowności drugiej strony. Zawsze pewnie kroczy na przód i wzbudza wiele sympatii. Jest pełna taktu, towarzyskiej ogłady oraz życzliwości. Wykorzystuje dynamizm innych do knucia przez siebie intryg, mimo to bardzo uważa, by nikogo nie skrzywdzić. Z reguły jest skryta i nie do końca ufa ludziom. Lepiej nie narażać się jej, ponieważ jest pamiętliwa i cierpliwie czeka na dogodną chwilę do rewanżu. Jest bardzo subiektywna i przyjmuje tylko swój punkt widzenia, co zraża równie stanowcze osoby. Nierzadko wiąże swe życie ze sztuką, gdyż jest obdarzona talentem artystycznym. Nie potrafi się skoncentrować i wykonywać kilku rzeczy na raz, ponieważ w rezultacie nie wykona żadnej dobrze. Czasem bywa przy tym zbyt porywcza i despotyczna, z reguły jednak cechuje ją wewnętrzny spokój, rozsądek i sprawiedliwość. To bardzo zrównoważona i opanowana osoba. Wszystko ma zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Wszelkie przeszkody, na które napotyka na swojej drodze, nie załamują jej,  raczej mobilizują do podjęcia wyzwania, a każde zwycięstwo i sukces są dla niej powodami do radości i dumy.
 
Predyspozycje zawodowe:
Wymarzony zawód dla Danuty to pracownik biurowy, księgowa, krawcowa, fryzjerka, kosmetyczka, rehabilitantka, plastyczka.
 
Dostępne formy obcojęzyczne:
franc.-Dany; słowac.-Dana; czes.-Danka; lit.-Danica; niem.-Danuta; połud.-słow.-Dana, Danica, Danka.
 
Zdrobnienia stosowane w Polsce:
Danuśka, Dan, Danutana, Dancia, Dana, Dania, Daneczka, Dani, Danka, Danio, Danuchna, Danula, Danuś, Danulka, Danyta, Danunia, Danusia, Danutka, Danusieńka, Daniś, Danna, Danutta, Danute.
 
Niektórzy znani imiennicy:
Anna Danuta - księżna mazowiecka (ur. XV w.), Danuta Wawiłow – polska pisarka, Danuta Dmowska – polska szpadzistka, Danuta Waniek – polska polityk, Danuta Dobrzyńska – polska dziennikarka, Danuta Stenka – polska aktorka, Danuta Hübner – polska polityk, Danuta Rinn – polska piosenkarka, Danuta Jazłowiecka – polska polityk, Danuta Mostwin – polska powieściopisarka, Dana Lerska (Danuta Pełka) – polska piosenkarka, Danuta Szaflarska - aktorka polska, Danuta Bieńkowska - pisarka polska,  Danuta Michałowska - polska aktorka i reżyserka, Danuta Gościcka - anatom polska, Danuta Kępczyńska - polska reżyserka, Danuta Buttler - polski językoznawca, Danuta Cirlić-Straszyńska - tłumaczka polska, Danuta Makowska - malarka polska, Danuta Wałęsowa - żona legendarnego przywódcy „Solidarności"oraz byłego prezydenta RP, Danuta Błażejczyk - polska piosenkarka, Danuta Hryniewiecka - polska poetka.
 
Imieniny Danuty:
3 I, 10 I, 4 II, 16 II, 7 IV, 24 VI, 28 IX, 1 X, 11 XII
 
Przyjazne znaki zodiaku: Wodnik, bliźnięta
Szczęśliwa liczba: 7
Planeta: Neptun i Jowisz
Szczęśliwy kamień: Tygrysie oko, koral
Roślina: Fiołek
Szczęśliwy kolor: Pomarańczowy
Zwierzę: Rudzik