Kupka - noworodek i niemowlę

Kupka u niemowlaka

Wygląd kupki oraz częstotliwość wypróżnień u maluszka bardzo często przyczyniają się do niepokojów młodych rodziców. Przyczyn zmiany wyglądu zawartości pieluszki może być wiele, nie wszystkie jednak są powodem do zmartwień.

Pierwsza kupka - smółka

W pierwszej dobie życia noworodek oddaje pierwszą swoją kupkę - smółkę. Wygląd jej to ciemnozielona niemalże czarna kupka. Spowodowane jest to beztlenową przemianą żółci. Zawartość smółki, zawartości zgromadzonej w jelitach maluszka w okresie płodowym jest dosyć specyficzna: wody płodowe, śluz, złuszczone nabłonki skóry dziecka oraz przeróżne substancje z rozwijających się narządów oraz gruczołów trawiennych. Ilość wydalanej z organizmu dziecka smółki jest bardzo duża (ok. 5-10 dag), co wiąże się bezpośrednio ze spadkiem masy ciała maluszka w pierwszych dobach po urodzeniu.

 

Stolce przejściowe

Kiedy maluszek zaczyna ssać pierś, pojawiają się wtedy stolce przejściowe różnego zabarwienia (od zielono-brunatnych poprzez zielono-żółte po całkowicie żółte). Stolce przejściowe mogą zawierać pasemka śluzu oraz grudki niestrawionego pokarmu. Bywają one wodniste, dosyć często mogą być one spienione. Powodem tego jest to iż laktoza fermentuje w jelicie grubym. Dodatkowo zawartość siary w maminym mleku powoduje rozluźnienie kupki dziecka.
Stolce przejściowe mogą być wydalane nawet kilkukrotnie w ciągu doby, dzięki czemu następuje oczyszczenie układu pokarmowego dziecka z resztek smółki. Z tego powodu ogromne znaczenie ma w tym okresie jak najczęstsze przystawianie maluszka do piersi.
Drugi miesiąc życia niemowlęcia to okres już unormowanego oddawania stolców. Zawartość pieluszki dzieci karmionych piersią oraz dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym jest zdecydowanie różna.

Kupka niemowlaczka w przypadku karmienia piersią

Zazwyczaj ilość wypróżnień u niemowląt karmionych piersią waha się od 2 do 4 w ciągu doby. Powinny one mieć żółty kolor, a ich wygląd powinien być zbliżony do wyglądu średnio ściętej jajecznicy. Kupka może zawierać niewielkie grudki i pasemka śluzu. Jej zapach może być lekko kwaśny. Rozmiar kupki może być zróżnicowany. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że maluszek nie zrobi kupki przez kilka dni. W przypadku jeśli dodatkowo maluch był niespokojny, drażliwy oraz miał wzdęty brzuszek i niewielki apetyt lub jego brak, należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry.

Kupka niemowlaczka w przypadku karmienia sztucznego (mlekiem modyfikowanym)

Zazwyczaj ilość kupek wynosi od 1 do 2 na dobę. Ich konsystencja przypomina ciastolinę, mają żółtawy kolor, może zabarwiać się w odcieniach jasnobrązowych. Dziecko karmione sztucznie może miewać trudności ze zrobieniem kupki. U niemowląt karmionych sztucznie mogą nawet występować zaparcia.

Wygląd i konsystencja oraz częstotliwość stolców może być wyraźnym powodem do zmartwienia, pomijając sytuacje kiedy jej wygląd a dokładniej zabarwienie - jest skutkiem diety mamy karmiącej. Kupka może być zielonkawa w przypadku gdy mama karmiąca przyjmuje antybiotyk lub żelazo, a nawet do 1,5-2 tygodni po odstawieniu leku. Kupka może być czerwona po buraczkach, czarna po jagodach i pomarańczowa – po marchewce. Pojedyncza przejściowa zmiana w wyglądzie bądź konsystencji kupki nie jest powodem do niepokoju.

Zielona kupka

Może być spowodowane źle dobranym mlekiem modyfikowanym. W przypadku karmienia naturalnego, powodem może być to, że składnik diety mamy karmiącej nie posłużył dziecku. W przypadku gdyby kolejne kupki miały nadal zielony kolor, należy skonsultować się z pediatrą.

Czarna kupka

Może być skutkiem przyjmowania niektórych lekarstw, obecności krwi w kupce lub u starszych niemowląt - jedzenia. Może się zdarzyć, że krew jest widoczna w postaci strzępków, nitek oraz plamek. W przypadku gdy kolor kupki nie jest związany ani z dietą ani z lekarstwami, należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.

Biaława kupka

Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ białawy kolor kupki może świadczyć o nieprawidłowościach związanych z wątrobą bądź drogami żółciowymi.

Śluz w kupce

Może występować w przejściowych stolcach, może również pojawić się przejściowo w czasie rozszerzenia diety dziecku. Może to być również oznaka alergii lub tego że w organizmie jest stan zapalny. Jeżeli ilość śluzu jest duża i często się on pojawia w kupce – należy skonsultować się z pediatrą.

Zapach kupki

Kolejny powód do niepokoju to bardzo kwaśny lub bardzo cuchnący zapach dobiegający z pieluszki.

Zaparcia

Za zaparcia uważane jest utrudnione, wymagające wysiłku oddawanie kupki i wydalanie jej w odstępach czasu powyżej 3 dni. Nie należy podawać dziecku żadnych lekarstw na zaparcia ani środków na przeczyszczenie, lecz skonsultować się z pediatrą.

Biegunki

Za biegunkę uważane jest oddanie płynnej kupki więcej niż 3 razy w przeciągu 12h. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się z maluszkiem do lekarza. W przypadku jeśli dodatkowo biegunce dotyczy gorączka lub wymioty, bądź jedno i drugie, konieczne jest natychmiastowe skorzystanie z pomocy lekarskiej, ponieważ u noworodka/niemowlęcia bardzo łatwo może dojść do odwodnienia organizmu, co może powodować wysokie zagrożenie życia dziecka.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym