Komunikaty Twojego maluszka

Komunikaty Twojego maluszka, wyrażone poprzez płacz

Komunikaty Twojego maluszka, wyrażone poprzez płacz, czyli dlaczego twój maluszek płacze?

Kiedy dzidziuś nieustannie płacze, nie należy wpadać w panikę. Maluszek próbuje wyrazić poprzez płacz, że czegoś mu brakuje, ponieważ tylko w ten jedyny sposób noworodek może zakomunikować Ci swoje potrzeby. Jak zatem zrozumieć te komunikaty, co chce Ci powiedzieć twoje dziecko?
 
Jestem głodny! - dziecko może być głodne, możesz podać mu pierś lub butelkę.
Jestem samotny! - większość dzieci nie czuje się dobrze, jeżeli pozostawi się je na dłużej same. Malutkie dziecko potrzebuje szczególnie kontaktu fizycznego ze swoją mamą, lubi czuć jej bliskość, ciepło oraz zapach. Malutkie dzieci zdrowiej się rozwijają, gdy są częściej przytulane przez mamę.
Jest mi zimno! - nawet nieznaczny spadek temperatury o jeden stopień dla naszego maluszka to poważne zagrożenie, dlatego też dzieci zdecydowanie negatywnie reagują na zimno. Wyrażają swój protest, po prostu krzycząc.
Jest mi mokro! - w tym przypadku dzieci bardzo rzadko płaczą z powodu mokrej pieluszki. Wyjątkową sytuacją jest, kiedy maluszek ma odparzoną pupę. 
Płacze wtedy, gdyż mokra pielucha podrażnia odparzoną skórę maluszka.
Boli mnie brzuszek! - kiedy dziecko płacze urywanym ostrym głosem, który brzmi wręcz alarmująco jak krzyk, a dziecko  wierzga nóżkami i robi się czerwone na twarzy - może to oznaczać kolkę. Należy pomasować dziecku brzuszek ręką, położyć na nim ciepłą pieluchę lub ponosić maluszka, układając je sobie na ramieniu. Kolka jest problemem bolącego brzuszka u noworodków i najczęściej nie ma na nią naprawdę skutecznego sposobu.
Jestem zmęczony i rozdrażniony! - najlepszym sposobem na zmęczenie jest sen, jednakże zmęczony maluszek może mieć kłopoty z zaśnięciem. Utul maleństwo do snu, poprzez kołysanie go bądź noszenie na rękach.
Nudzi mi się! - Nikt, nawet malutkie dzieci nie lubią ani nudy ani monotonii. zaczyna mu się nie podobać leżenie cały czas w takiej samej pozycji i w tym samym miejscu. maluszkowi zaczyna doskwierać nuda. Płacz maluszka jest zazwyczaj krotki oraz jest przerywany chwilami ciszy, jak gdyby maluszek wołał "hej hej, jest tu kto?" i czekał na reakcję z twojej strony.
Nie czuję się dobrze! - Krzyki i płacz na zmianę mogą pojawić się w przypadku choroby dzieciaczka. Płacz będzie brzmiał wtedy naprawdę żałośnie. Jeżeli intuicyjnie czujesz, że to poważne, wezwij lekarza.
 
 
Praktyczne uwagi pomocne w przetrwaniu tego trudnego dla Ciebie czasu:
- Najwięcej płacze dziecko do trzech miesięcy po narodzinach.
- w większości dzieci płaczą popołudniem, koło godz. 5-6. Możesz spróbować dostosować swój rytm dnia do tych popołudniowych krzyków.
- Jeśli odczuwasz zmęczenie i masz już dość, możesz powierzyć maluszka swojemu mężowi lub mamie, i pójść na spacer. Musisz odpocząć i zrelaksować się. Twoje zdenerwowanie zostanie natychmiast wyczute przez Twoje dziecko i może się mu udzielić.
- Nie zostawiaj maluszka samego, gdy płacze, ponieważ nikt nie lubi być sam, gdy źle się czuje i jest mu źle.
 
Praktyczne wskazówki oraz porady, w jaki sposób możesz ukoić płacz swojego maluszka:
- SPRAW BY DZIECKO POCZUŁO SIĘ JAK W BRZUSZKU - dzieci w większości uspokajają się, gdy są blisko matki. Może być tak że Twój maluszek chce być po prostu bliziutko ciebie, poprzytulać się i wsłuchać się w twój głos. Weź dziecko na rączki, instynktownie zaczniesz je kołysać. Możesz też skorzystać z fotela na biegunach i kołysać sie w nim razem z maleństwem.
- SKORZYSTAJ Z NOSIDEŁKA - część dzieciaczków uspokaja się w przypadku, gdy ich mama nosi je na brzuszku lub na biodrze w specjalnym nosidełku.
- OTUL JE CIASNO KOŁDERKĄ - niektóre maluszki uspokajają się, gdy się je otuli ciasno kocykiem. Być może jest tak, że wtedy przypominają sobie one czas, gdy były w brzuszku mamy.
- WYJDŹ Z DZIECKIEM NA SPACER - czasami dzieci robią się spokojniejsze podczas jazdy samochodem lub na spacerze w wózku.
- SKORZYSTAJ Z HUŚTAWKI - Czasem może pomoc włożenie maluszka do huśtawki dla niemowląt. Sam szloch dziecka powoduje, że huśtawka podrygując, buja dziecko i je uspokaja.
- ZMIEŃ POZYCJĘ MALUSZKA - spróbuj zmienić pozycję ułożenia maluszka, połóż je na brzuszku lub włóż do leżaczka. Może twojemu dziecku znudziła się pozycja w której leży.
 
- PUŚĆ ŁAGODNĄ MUZYKĘ - może uspokoić maluszka, ponieważ niektóre dzieci nie lubią ciszy. Może je uspokoić nawet włączony odkurzacz.
- ŚPIEWAJ PIOSENKI - uspokoić twojego maluszka może zaśpiewanie kołysanki. Twój glos może ukoić jego płacz.
- ZORGANIZUJ CIEPŁĄ KĄPIEL - są dzieci, które uwielbiają kąpiel i w ciepłej wodzie natychmiast się uspokajają i przestają płakać.
- ZRÓB DELIKATNY MASAŻ - Delikatny masaż całego ciała w ciepłym pokoju pomaga złagodzić napięcia oraz pozwala spokojnie usnąć maleństwu.
- PO PROSTU BĄDŹ PRZY NIM - czasami maluszek najzwyczajniej potrzebuje się wypłakać, bądź więc przy nim i cierpliwie wysłuchaj, jaki ma żal do świata.
 

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym