Karmienie wcześniaków

Karmienie wcześniaków

Wcześniaki w przeciwieństwie do noworodków urodzonych o czasie, nie mogą być karmione na żądanie, gdyż są one na tyle słabe, że nie są w stanie wyrazić swoich potrzeb. Karmi się je według ścisłego schematu. Wcześniaki mają większą skłonność do łapania przeróżnych infekcji niż donoszone noworodki. Przy przygotowaniu posiłków dla wcześniaków, wymagana jest szczególna ostrożność. 

 
Pierwsze karmienie odbywa się zwykle w 12 godzin po narodzinach. Noworodki o wadze ciała, nie przekraczającej 2250g, nie powinny być wyjmowane z łóżeczka do karmienia. Maluszka należy tylko delikatnie unieść, żeby ułatwić mu połykanie mleczka. Noworodki z wagą ciała 2250g i powyżej tego, można już przystawiać do piersi, po upływie przynajmniej 2-3 dni. Noworodki z niską wagą urodzeniową nie są przystawiane do piersi z powodu trudności jakie one mają w ssaniu, w związku z czym po przystawieniu do piersi, albo nie są w stanie wyciągnąć pokarmu w ogóle, bądź bardzo szybko się męczą ssaniem, co powoduje że przyjmują niewystarczającą ilość mleka.
 
U bardzo małych noworodków (pielęgnowanych w szpitalu) brakuje wykształconego odruchu połykania. Dlatego noworodki z wagą pomiędzy 1800 a 2250g, karmione są specjalną pipetką, lub jeśli opanowały już umiejętność ssania - butelką bądź piersią. 
Zanim rozpocznie się karmienie wcześniaka, należy zmienić mu pieluszkę. Zmiana pieluszki po karmieniu może zwiększyć ryzyko wymiotów u maluszka.
 
Najlepszy pokarm dla wcześniaków to mleko matki. Małego wcześniaka, którego nie przystawi się do piersi, karmi się pokarmem ściągniętym z piersi. Mleczko należy ściągnąć w wygotowane naczynie, a następnie podać je maluszkowi przy pomocy wygotowanej pipetki bądź butelki. W przypadku, gdy zabraknie pokarmu w piersi, można wybrać mieszankę mleka modyfikowanego, zastępującą pokarm. Są one specjalnie spreparowane pod kątem potrzeb dziecka.
 
Po upływie pierwszych dwóch tygodni, ilość pokarmu zwiększa się. Długość każdego karmienia powinna wynosić ok. 10-20 min. Karmienie, które trwa dłużej, może być dla maluszka męczące. W przypadku jeśli karmienie piersią, wydaje się męczyć noworodka, powinno się go na ok. 2-3 dni przestawić ma karmienie butelką (pokarm odciągnięty z piersi mamy), następnie znowu spróbować przystawianie maluszka do piersi. Wcześniakom poniżej 1800g wagi, pokarm podawany jest poprzez sondę.
 
Noworodki o niskiej wadze urodzeniowej należy karmić częściej z powodu bardzo małej powierzchni żołądka. Większe noworodki nie należy karmić pomiędzy 11-12 godziną w nocy a 6 godziną rano. Noworodki poniżej wagi 2250g otrzymują w tym czasie jeden posiłek. W przypadku gdy maluszek płacze w nocy z głodu, należy go nakarmić. 
Noworodki z niską wagą urodzeniową, ważone są codziennie. Kiedy maluszek osiągnie wagę 2500g, waży się go 2 razy na tydzień, a potem tylko 1 raz na tydzień. Noworodki ważące poniżej 2250g mogą aż do 3 tygodnia życia nie osiągnąć swojej wagi urodzeniowej. Nie ma potrzeby przyśpieszać tego przyrostu. Dla maluszków z waga pomiędzy 1800 a 2250g bezpieczniejsze jest, by pierwsze trzy tygodnie jego życia, waga wzrastała ok. 110-200g na tydzień, ponieważ przy zbyt szybkim przyroście następuje nagły spadek wagi maluszka. Dla dzieci z wagą ciała 2250-2500g, szybszy przyrost jest nieszkodliwy. 
 
Wcześniaki powinny otrzymywać doustnie witaminę D od 3 lub 4 tygodnia życia, a od ok. 8 tygodnia życia również preparaty żelaza w celu zapobiegnięcia niedokrwistości. Wszystkie leki zostaną przepisane przez lekarza, po wcześniejszej konsultacji i obejrzeniu maluszka.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym