Karmienie piersią

Karmienie piersią
Uwaga! Smoczek dla noworodka nie zawsze dobry!
Pierwsze tygodnie po urodzeniu są bardzo istotne dla Twojego maluszka oraz karmienia go piersią. Staraj się zaraz po urodzeniu nie wciskać maluszkowi smoczka uspokajającego do ust, ponieważ może on powodować, że dziecko nie będzie chciało ani umiało ssać piersi. Smoczek może zaburzyć mechanizm prawidłowego ssania. 
 
Przystawianie maluszka do piersi.
Wybierając karmienie piersią, powinnaś dopilnować by twoje maleństwo prawidłowo ssało. Jest to niezwykle istotne, gdyż jeżeli maluszek nie wypije ilości mleka mu niezbędnej, za króciutką chwilę może przypomnieć ci o tym poprzez głośny płacz. Piersi kobiety produkują tyle mleczka, ile dziecko będzie zjadało. Jeśli wyssie go za mało - gruczoły piersiowe wyprodukują mniejszą ilość pokarmu. Podstawa udanego karmienia to prawidłowe przystawianie maluszka do piersi. Dziecko musi chwycić brodawkę wraz z otoczką. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jedynie w ten sposób maleństwo będzie efektywnie ssało. Jeżeli dziecko ma problemy z właściwym złapaniem brodawki, to znaczy że może mu być niewygodnie. Możesz spróbować karmić maluszka w przeróżnych pozycjach: klasycznie, na leżąco lub spod pachy, oraz sprawdzić, która z nich najbardziej odpowiada twojemu dziecku.
 
Uwaga! Dieta karmiącej mamy.
Powinnaś uważać na to co jesz i pijesz, jeżeli karmisz piersią, gdyż twoje mleczko może brzydko pachnieć maleństwu. Przyczyną może być tutaj któryś z produktów, który zjadłaś, np. czosnek, fasola lub kalafior. Staraj się unikać produktów, które mogą nadać mleku specyficznego zapachu. Staraj się unikać również tych produktów, które są alergizujące. Staraj się nie przesadzać z ilością wypijanych herbatek na laktację, ponieważ przesada może spowodować odwrotny efekt do pożądanego. Ilość pokarmu może się zmniejszyć. Dodatkowo obydwoje i ty i twoje dziecko możecie mieć kłopoty żołądkowe.
 
Słodzonym napojom - stop!
Zasadniczo dzieci karmionych piersią, nie dopaja się. Mleko z piersi ma taki skład, ze zbędne jest podawanie dziecku jakichkolwiek dodatkowych płynów, szczególnie jeżeli chodzi o słodzoną herbatkę lub wodę z glukozą.
 
Staraj sie nie dopuszczać do nawału pokarmu!
Pamiętaj, że karmienie na żądanie ma działanie obustronne. Jeżeli wyczuwasz, iż twoje piersi są nabrzmiałe oraz czujesz dyskomfort z tego powodu, wtedy możesz nakarmić swojego malucha. Po paru tygodniach karmienia piersią, będzie wytwarzana przez nie taka ilość mleka, jaka będzie potrzebna twojemu dziecku. W ten sposób nie będzie juz dochodziło do przypadków nawału pokarmu a sytuacja ustabilizuje się.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym