Kąpiel maluszka? – Nic prostszego!

Kąpiel dziecka

Podczas pierwszej kąpieli debiutujący rodzice przeżywają niemało stresu. Kąpiel maluszka to dla nich trudne zadanie i duże wyzwanie. Oto kilka wskazówek dzięki którym staniecie się ekspertami w tej dziedzinie.

Należy wybrać pomieszczenie, w którym będzie się odbywał codzienny rytuał mycia maluszka. Musi być na tyle duże, by zmieściła się w nim wanienka oraz było wystarczająco miejsca, żeby można było gdzieś dziecko położyć, żeby je wytrzeć i ubrać. Często bywa tak, że łazienka nie spełnia tych oczekiwań, dlatego można malucha kąpać w pokoju lub w kuchni. Bardzo istotne jest by temperatura w tym pomieszczeniu wynosiła nie mniej jak 24oC.

Najbardziej odpowiednią porą na kąpiel jest wieczór. Wieczorem myje się maluszka po całym dniu, w czasie którego pocił się lub brudził podczas jedzenia. Ciepła woda działa na maluszka relaksująco i rozluźniająco, więc maluszkowi łatwiej się usypia po kąpieli, a taki wieczorny rytuał uczy dziecko rytmu dnia, co daje maluszkowi większe poczucie bezpieczeństwa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kąpać maluszka rano lub w ciągu dnia.

Maluszka powinno się kąpać w wodzie o temperaturze ok. 37oC. Woda nie musi być przegotowana. Żeby sprawdzić czy woda nie jest zbyt gorąca dla maluszka, możesz włożyć do wanienki specjalny termometr lub zanurzyć w niej łokieć.
Przez pierwsze dni, gdy dziecko ma jeszcze kikut pępowiny, należy wlewać do wanienki ostrożnie taką ilość wody, żeby nie zamoczyć pępuszka. Do mycia ciała dziecka można użyć specjalnego płynu do kąpieli oilatum. Wystarczy zaledwie parę kropel. Można też używać w tym celu specjalnego mydełka dla niemowląt. Zazwyczaj kosmetyki te nie powinny uczulać, ponieważ mają one pH zbliżone do pH skóry maluszka, jednakże zaleca się obserwację reakcji skóry dziecka na każdy z kosmetyków, używanych do jego pielęgnacji.

Rodzice najczęściej mają obawy przed tym, by dziecko nie wysunęło im się z rąk podczas kąpieli. Nic takiego się nie wydarzy, jeżeli chwyci się je w prawidłowy sposób. Jedną rękę  należy podłożyć pod plecy niemowlęcia tak, żeby jego główka spoczywała na przedramieniu, i by można było go chwycić pod paszkę. Drugą rękę należy podłożyć pod pupę dziecka, obejmując palcami jego udo, i włożyć dziecko do wanienki. Na dnie wanienki dobrze jest położyć złożoną wzdłuż pieluchę tetrową, zapobiegnie ona ześlizgiwaniu się dziecka. Ułożyć dziecko na pieluszce, jedną ręką nadal podtrzymywać plecki i główkę. W ten sposób jedną ręką można bezpiecznie przytrzymać dziecko a drugą ręką je umyć.

Buzia maluszka wymaga specjalnych zabiegów, dlatego najlepiej umyć ją na przewijaku. Na początku należy przemyć policzki maluszka wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie. Dotrzeć do fałdek na szyi i dobrze je osuszyć, żeby nie spowodować odparzeń. Następnie należy oczyścić oczka maluszka. W tym celu należy wziąć wacik, nasączyć go solą fizjologiczną i przetrzeć oczka. Każde oczko nowym wacikiem, w kierunku od skroni do noska. W ten sposób można usunąć wydzielinę, która zbiera się w kącikach oczu pod wpływem kontaktu z bakteriami w czasie porodu. Rumianek może silnie uczulać, dlatego nie zaleca się stosowania naparów z niego.

Następnie należy zająć się oczyszczeniem uszu i noska. Czyści się je wyłącznie z wierzchu. Należy umyć wacikiem namoczonym w przegotowanej wodzie jedynie wewnętrzną część małżowiny usznej oraz sam brzeg nozdrzy maleństwa. Poprzez wkładanie wacików lub patyczków kosmetycznych do środka uszu lub noska, można je uszkodzić.

Główki maluszka nie trzeba myć codziennie, jednakże trzeba o nią dbać, ponieważ na włoskach maluszka siadają alergeny a główka dziecka bardzo się poci. Główkę podobnie jak resztę ciała można myć w oilatum, można myć ją również specjalnym mydełkiem niemowlęcym. Szczególnie dużo uwagi wymaga pielęgnacja główki w przypadku, gdy pojawi się na niej ciemieniucha. Jest ona efektem niewykształconych gruczołów łojowych i przypomina żółtobrązowe łuski. Nie wolno ich zdrapywać. Przed każdą kąpielą należy smarować główkę oliwką, a po godzinie czasu wyczesać włoski wraz z łuskami. Następnie należy włożyć maluszka do wanienki i umyć główkę szamponem.

Zaleca się dużą ostrożność przy pielęgnacji niemowlęcia w przypadku obcinania paznokci. Wynika to z tego, że bardzo łatwo jest podczas tej czynności, skaleczyć paluszki. Dlatego też na początku zaleca się zakładać maluszkowi rękawiczki niedrapki, by nie podrapał sobie buzi ostrymi pazurkami. Po pewnym czasie będzie można już samodzielnie obciąć maluszkowi paznokcie, czasami podczas snu a czasami na raty. Należy wziąć nożyczki z zaokrąglonymi końcami lub cążki, chwycić mocno rączkę dziecka i obciąć paznokcie.

Technik kąpania niemowlęcia jest wiele, oto niektóre z nich, to jakie zastosujesz zalezy wyłącznie od ciebie:

  • Można namydlić dziecko na przewijaku, włożyć do wanienki i opłukać wodą.
  • Można namydlić dziecko w wanience, podtrzymując go jedną ręką, a drugą trzymając mydło lub myjkę
  • Można najpierw umyć dziecku buzię, uszka i oczka na przewijaku, a następnie dopiero wykąpać lub na odwrót.

Pamiętaj! Po wyciągnięciu maluszka z wanienki musisz go okryć ręcznikiem lub kocykiem!

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym