Gestoza w ciąży

Gestoza w ciąży

Gestoza, inaczej zatrucie ciążowe lub stan przedrzucawkowy, stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo zarówno dla życia matki jak i dla maluszka. Odpowiednie leczenie zatrucia ciążowego zmniejsza zagrożenie, jakie ono ze sobą niesie.

Gestoza pojawia się po 20 tygodniu ciąży.

Jej objawy to: podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, obecność białka w moczu, obrzęki i bóle głowy.

 

W ciąży bardzo istotne jest by regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze. Robi się to w celu wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości oraz zapobiegania im odpowiednio wcześnie. Prawidłowe ciśnienie kobiety ciężarnej powinno utrzymywać się poniżej 140/90 mmHg. nadciśnienie stwierdza się, jeżeli jedna lub obie wartości przekraczają tę normę, np. 170/75 lub 135/120 mmHg.

 

Również comiesięczne zalecenia wykonywania badań moczu pomagają w wykryciu nieprawidłowości, jak np. obecność białka w moczu, które zwiastuje gestozę. Pojawienie się białka w moczu w ilości 300 mg bądź powyżej w przeciągu doby to bardzo niepokojący sygnał.

Innym objawem gestozy mogą być obrzęki. W przypadku, gdy są one niewielkie, pojawiają się po paru godzinach aktywności i ustępują same po odpoczynku lub nocy, nie oznaczają one nic groźnego, pod warunkiem, że przebieg ciąży jest prawidłowy a ciśnienie ciężarnej jest w normie.

 

W przypadku gestozy stosuje się hospitalizację, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do odklejenia się łożyska, przedwczesnego porodu, niewydolności nerek bądź krążenia u matki. Dlatego tez w leczeniu zalecane jest dużo odpoczynku, wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia, kontrola wagi oraz przyjmowanie lekarstw, obniżających ciśnienie. Zaleca się dietę lekkostrawna, z umiarkowana ilością soli.

 

Pomoc lekarska jest niezbędna w następujących przypadkach:

- ciśnienie skurczowe skoczyło do 140-150 mmHg lub powyżej albo ciśnienie rozkurczowe przekroczyło 90-100 mmHg,

- oddajesz mniejsze ilości moczu, mimo ze nie zmniejszałaś ilości wypijanych płynów,

- miewasz bóle głowy i zaburzenia widzenia,

- odczuwasz bóle brzucha, głównie w górnej części,

- budzisz się rano z opuchlizną na rękach lub nogach.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym