Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez Marcheweczka© » Pt lip 06, 2012 8:03 pm

[ img ]

Zgodne małżeństwo to nie kwestia przypadku czy szczęścia. Udane związki powstają, gdy małżonkowie kochają się i wspierają. Umiejętność budowania długotrwałych, dobrych relacji z partnerem posiada każdy z nas. Nie każdy tylko potrafi wyrazić swoje uczucia, zdefiniować pragnienia czy określić swoją rolę w codziennym życiu.

Niedopowiedzenia, chowane pretensje czy urazy mogą prowadzić do zaburzenia wzajemnych relacji, a w ostateczności nawet do rozstania.

O kryzysie w związku oraz o tym, jak sobie z nim radzić mówi
Joanna Krysiak, psychoterapeutka z Gabinetu Terapeutycznego - porady dla rodzin, par, indywidualne.

1. Narzeczeństwo/ Młode małżeństwo
- Wspólne mieszkanie, nie ważne przed czy po ślubie - mówi Joanna Krysiak. - to czas na poznanie partnera, ale także na poznanie swoich rodzin. To etap starcia dwóch rodzin, ich wartości, przyzwyczajeń, tradycji. Młodzi muszą odnaleźć się i uszanować rodzinę swojego małżonka, zaakceptować panujące w niej zasady. Odmienność zasad, wartości i ról może i powinna wywołać pierwszy kryzys. Małżonkowie aby z sukcesem przejść do kolejnego etapu powinni wypracować system wartości, który będzie panował w zakładanej przez nich rodzinie. W tym celu każdy z nich musi odrzucić 50% tego co wyniósł z rodziny pochodzenia. To nie łatwe. Czasem walczą aż do końca.


2. Pierwsze dziecko
Kiedy małżonkowie podzielili się już rolami w związku, ustalili panujące w nim zasady to pojawienie się dziecka wywraca wszystko do góry nogami. Trzeba na nowo podzielić role w małżeństwie, zaakceptować zmianę trybu życia, zrezygnować z części dotychczasowej wolności. - Związek musi na nowo ustalić hierarchię ważności i priorytety - mówi terapeutka. - Dzieje się tak aby związek przeszedł do kolejnego etapu silniejszy i umocniony w walce z przeciwnościami.
- Na pocieszenie jednak dodam, że drugie dziecko nie powoduje już takiej rewolucji - mówi ze śmiechem Joanna Krysiak.

3. Kolejne etapy wyznacza rozwój pierwszego dziecka: pójście do przedszkola, do szkoły, dojrzewanie.
- Dziecko od początku reaguje na to co dzieje się z rodzicami. Kocha ich, jest w stanie poświęcić dla ich szczęścia bardzo wiele. Na tym etapie kryzys w związku ujawnia się poprzez dziecko - mówi terapeutka. - Problemy dziecka z oddalaniem się od rodziny, zdobywaniem świata, lęk przed rozstaniem z rodzicami, a potem rozpoczęciem samodzielnego życia mogą być tak naprawdę przejawem lęku rodziców.
Bardzo trudny jest okres dojrzewania kiedy znowu trzeba wszystko na nowo poukładać - wyjaśnia Joanna Krysiak. - Nastolatek potrzebuje wyznaczenia granic swojej wolności i niezależności, co powoduje, że rodzice muszą na nowo rozdzielić role w rodzinie.


4. Samodzielne życie
Następny kryzys może nastąpić w momencie, gdy dziecko zaczyna szykować się do samodzielnego życia. Małżonkowie, boją się, o swoje dziecko, ale też o to co stanie się z nimi. Przez lata wychowywania dzieci być może oddalili się od siebie i trzeba będzie stanąć twarzą w twarz z tym, co jest lub czego już miedzy nimi nie ma.


5. Ostatnie etapy : puste gniazdo (po odejściu wszystkich dzieci z domu), starsze małżeństwo i śmierć. Tu ponownie tworzy się nowy podział ról i wartości. Często rodzice stają się dziadkami. Przechodzą na emeryturę. Ale nie tylko to. Puste gniazdo mogłoby być dla małżonków szansą na ponowne zakochanie, drugą młodość. Na rozwijanie siebie i spełnianie marzeń.Przyczyny
Fundamenty silnego związku, gotowego do walki z kryzysami, należy rozpocząć od początku budowania związku. Jeżeli małżonkowie zaakceptują wartości, które wnosi partner, nie będą starali się na siłę go zmieniać i dostosowywać do swoich wyobrażeń, kryzys nie powinien być tak ciężki do przejścia. Gorzej, jeżeli jeden z małżonków chce narzucić swoje wartości i pomysł na życie drugiej osobie. Wówczas, nawet gdy mu się to uda, to "zwycięstwo" jest pozorne. Okazuje się, że na barkach "zwycięzcy" spoczywa odpowiedzialność za związek. Ta osoba, która przeforsowała wprowadzenie swoich wartości czy zasad jako priorytetowych, musi teraz pilnować ich przestrzegania i strzec swego "zwycięstwa"
Najczęstszym zachowaniem "przegranego" współmałżonka jest wycofanie się. Jednoczenie zaczynają się zarzuty ze strony "zwycięskiego" partnera że druga osoba jest nieodpowiedzialna, że jej nie zależy, że nie stara się, nie walczy o związek.
I paradoksalnie, to "zwycięzcy" częściej przychodzą do terapeuty.
- Częstszym inicjatorem wizyty u terapeuty są kobiety - mówi Joanna Krysiak. - To my, kobiety częściej przejmujemy rolę "bycia bardziej w porządku". Wydaje nam się, że wartości wyniesione przez nas z rodziny są lepsze. Mamy wizję jaki powinien być mąż, małżeństwo, rodzina, wychowanie dzieci. To, czego brak w tym obrazie to wizja kobiety- jej tożsamości, potrzeb, pragnień, siły.
W konsekwencji kobieta bierze na siebie odpowiedzialność za związek i ponosi tego konsekwencje. Najłatwiej to wyobrazić sobie w ten sposób: jeżeli kobieta bierze na siebie 90% odpowiedzialności za dom i rodzinę, to mężczyźnie pozostaje 10%. Trudno wtedy mężczyźnie zadowolić kobietę, bo nie ma jak się wykazać. I niestety, to kobiety przegrywają: częściej są zestresowane, rozgoryczone, zawiedzione czy opuszczane. Cały czas dają coś z siebie i nie dają okazji, aby pozwolić partnerowi dać coś od siebie.
Należy jednak pamiętać, że sytuacja kryzysowa nie jest winą tylko jednego z małżonków. - Odpowiedzialność za nierównowagę w związku zawsze spada na dwie strony - mówi terapeutka. Nigdy też nie jest za późno, póki związek trwa, na przejście zaległych kryzysów i stworzenie satysfakcjonującego i szczęśliwego małżeństwa.


Walka
Do kryzysu dochodzi, gdy jedna ze stron nie wyraziła jasno, jak widzi związek i swoją w nim rolę. Często wystarczy rozmowa, aby okazało się, że tak naprawdę małżonkowie mają wiele wspólnych wartości, tylko nie potrafili ich w jasny sposób sformułować.
- Najważniejsze jest, aby zmierzyć się z kryzysem - radzi Joanna Krysiak - wzajemne oskarżanie się, czy udawanie, że kryzysu nie ma to krok w tył. Małżonkowie zamiast pogłębiać związek oddalają się od siebie lub zaczynają ze sobą walczyć.
Niejednokrotnie kryzys odbija się na dzieciach. I często dzięki nim rodzina trafia do terapeuty. - Nie rzadko są to zaburzenia somatyczne, lub problemy z zachowaniem - mówi terapeutka. - Dzieci z miłości do swoich rodziców i ze strachu o nich chorują, aby dorośli skupili na nich swoją uwagę i zapomnieli o kłopotach, lub się do siebie zbliżyli w słusznej sprawie.
Również dorośli miewają różne objawy somatyczne: przewlekłe bóle głowy, kłopoty ze snem czy nawet z sercem. Niejednokrotnie opieka nad chorą osoba zbliża małżonków do siebie, ale nie rozwiązuje problemów, które wywołały chorobę.
- Ludzie przychodzą do terapeuty, kiedy jedno z małżonków, czasem oboje, widzi jakiś problem - opowiada Joanna Krysiak. - Często dzieje się to w momencie, kiedy partner chce odejść a druga osoba koniecznie chce go zatrzymać. Najczęściej do takich skrajnych sytuacji dochodzi w związkach, gdzie zostały przeforsowane wartości jednego z małżonków. Druga osoba nie mogąc "przebić się" w małżeństwie oddala się. Niejednokrotnie dochodzi do zdrady.
- Dlatego gośćmi terapeutów są właśnie "zwycięzcy" - wyjaśnia terapeutka. - To oni okazują się największymi przegranymi.

Terapia
- Terapia nie spowoduje, że partner stanie się taki, jakim chcielibyśmy, żeby się stał - mówi Joanna Krysiak. - Terapeuta tylko pomaga dojrzeć pewne rzeczy, a małżeństwo musi samo znaleźć najlepsze dla nich rozwiązania. Jeżeli kobieta chce namówić mężczyznę na pójście do terapeuty, a mężczyzna wierzy, że nie chodzi o dopasowanie go do jakiegoś szablonu czy wyobrażenia, tylko o poprawę stosunków między nimi, to pójdzie. Jeżeli mężczyzna nie widzi już potrzeby naprawy związku to nie przyjdzie.
- Najlepszą rada jakiej mogę udzielić partnerom? - zastanawia się Joanna Krysiak. - Nie róbmy wszystkiego na 100%, pozwólmy sobie na niedoskonałość. I najważniejsze - szczególnie dla kobiet - nie dawajmy z siebie wszystkiego, zostawmy coś dla siebie. To taka inwestycja we własne szczęcie. I nie oczekujmy, że partner spełni nasze marzenia.


Zapobieganie
Nie należy dawać więcej niż druga osoba jest w stanie przyjąć i oddać. Jeżeli daje sie za dużo, to druga osoba , nie mogąc się odwzajemnić zaczyna się oddalać. Czuje się gorsza.
- Nasze role w małżeństwie zależą od nas. Nigdy nie jest tak, że kryzys powoduje tylko jedna osoba, a druga jest bez winy. Pamiętajmy, że za związek odpowiedzialne są dwie osoby .Kilka porad dla dobrego związku:
1. Kłóćcie się, nie obrażając siebie nawzajem. Nie tłumcie negatywnych emocji. Nie wyzywajcie się.
2. Nie badzie uparci. Nauczcie się wyciągać rękę na zgodę.
3. Obdarowujcie sie. Bez okazji. Byle nie za często - to ma być przyjemność, nie obowiązek.
4.Przestrzegajcie rytuałów. To może być czynność, której wspólne wykonywanie sprawia Wam radość. Lubicie spędzać wspólnie czas przy stole? Jedzcie razem kolację.
5. Rozwijajcie zainteresowania, nie rezygnujcie z hobby. Znajdźcie czas tylko dla siebie.


Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
Marcheweczka©
Moderator
Moderator
 
Posty: 627
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): Pt maja 04, 2012 6:41 pm
Lokalizacja: LHR
Pochwały: 87
 

Re: Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez darkangel » Wt lip 17, 2012 5:19 pm

Myślę, że wiele par ma w swoich związkach kryzysy. Kryzysy zdarzają się wszędzie, w nawet najlepszych związkach.
Uważam że warto walczyć, ponieważ do zgrzytów zwykle dochodzi przez drobiazgi a potem się problemy pogłębiają, bo żadna ze stron nie umie ustąpić ani nie chce uważnie wysłuchać drugiej strony, tylko obstaje przy swoim.
Avatar użytkownika
darkangel
Moderator
Moderator
 
Posty: 4126
Dołączył(a): N kwi 22, 2012 10:01 pm
Lokalizacja: W siedmiomilowym lesie :)
Pochwały: 2
 

Re: Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez sylka28 » Wt cze 02, 2015 7:47 am

zawsze warto walczyc
sylka28
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 57
Dołączył(a): Wt cze 02, 2015 7:27 am
Pochwały: 3
 

Re: Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez migdalka » Pt paź 16, 2015 3:40 pm

warto walczyć i warto rozmawiać. Z każdego problemu da się wyjść, na wszystko jest rozwiązanie trzeba tylko chcieć go poszukać.
migdalka
Świeżak
Świeżak
 
Posty: 216
Dołączył(a): Pt paź 16, 2015 2:51 pm
Pochwały: 2
 

Re: Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez darkangel » Pt paź 16, 2015 11:01 pm

wiele takjich kryzysow zapewne kazdy z nas mial, moze wiele jeszcze przed nami. Walka moim zdaniem trwa bezustannie i to ciagle cos nowego jest tematem krzyzowym ;)
Avatar użytkownika
darkangel
Moderator
Moderator
 
Posty: 4126
Dołączył(a): N kwi 22, 2012 10:01 pm
Lokalizacja: W siedmiomilowym lesie :)
Pochwały: 2
 

Re: Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez migdalka » Cz lis 26, 2015 1:31 pm

warto skorzystać z porad terapeuty bo może podsunąć takie rozwiązanie którego nie brało się w ogóle pod uwagę a może być skuteczne.
migdalka
Świeżak
Świeżak
 
Posty: 216
Dołączył(a): Pt paź 16, 2015 2:51 pm
Pochwały: 2
 

Re: Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez Kamila » Cz lis 16, 2017 2:33 pm

Podziwiam kobiety, które pomimo przeciwności walczą o swoje małżeństwo. Tak jak moja bratowa, która pomimo alkoholizmu męża chce ratować związek. Ja bym chyba odpuściła i zrezygnowałą a ona załatwia mu miejsce w Domowy Detoks i ma nadzieję, że uda im się uratować związek.
Kamila
Mamuśka
 
Posty: 52
Dołączył(a): Cz lis 10, 2016 9:32 pm
Pochwały: 3
 

Re: Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez mozi » Pt kwi 13, 2018 9:40 am

O każdy związek warto walczyć, no chyba że dobro rodzinny jest ważniejsze to wtedy niestety nie ma co na siłę tego ciągnąć. Ale jeśli małżeństwo ma się rozpaść z powodu który nie jest ważniejszy niż dobro rodziny to walka jest konieczna. Na https://psychoterapiacotam.pl/kryzys-w-malzenstwie/ jest fajny artykuł na temat kryzysu w małżeństwie. Gdzie psycholog doradza. Myślę, że warto takie artykuły czytać i szukać pomocy.
mozi
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt lip 12, 2016 9:09 am
 

Re: Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez saraa » Pn kwi 16, 2018 2:04 pm

Podobno co kilka lat jest kryzys. To normalne, widzisz kogoś codziennie, rozmawiasz z nim codziennie, więc ogień miłości i chemia trochę blednie, nie masz już ochoty zdzierać ubrań na jego widok, a masz dość prania skarpet. Ale moim zdaniem warto walczyć. Bo co innego ulotne uczucia, a co innego przyjaźń i miłość budowana przez lata - dla tej drugiej warto wiele znieść.
saraa
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 15
Dołączył(a): Cz lis 09, 2017 4:01 pm
Pochwały: 1
 

Re: Kryzys w małżeństwie - jak przetrwać?czy warto walczyć?

Postprzez Tentka » Pt cze 29, 2018 3:04 pm

W każdym związku są wzloty i upadki, niestety tak jest że często te upadki są bardziej pamiętne i odczuwalne niż chwile gdy wszystko idzie świetnie. Najważniejsze jest trzymać się swoich przekonań i decyzji - rób to co podpowiada ci serce, nie to co ludzie mówią że "powinno się " robić.
Avatar użytkownika
Tentka
Nowicjusz
Nowicjusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt cze 29, 2018 2:53 pm
Lokalizacja: Warszawa
 
 
Następna strona

Powrót do Problemy rodzinne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron