Biegunka u maluszka

Re: Biegunka u maluszka

Postprzez efcia84 » Śr lut 20, 2013 7:26 am

bursztynek80 napisał(a):ja mam jakby co zapas smecty na wypadek biegunki. Póki co uchować, nie było konieczności używać.

I tak trzymać. A jesli bedzie taka potrzeba, ja też lubię być przygotowana aniżeli zaskoczona czymkolwiek. ;)

-- Śr lut 20, 2013 7:29 am --

Na biegunkę dobre też suszone jagody, lub jagody ogólnie :)
efcia84
Mamuśka

Pochwały: 9

Postprzez joanna c » Pt lis 28, 2014 8:47 am

Domowe sposoby na biegunkę
Sposób 1 - czekolada
Kakao zawarte w czekoladzie działa jak węgiel aktywowany, tzn. zlepia zawartość jelit oraz hamuje działanie szkodliwych substancji wywołujących biegunkę.
Sposób 2 - siemię lniane
Siemię lniane zalej kilkoma łyżkami wrzątku i poczekaj, aż wytworzy się z niego papka przypominająca kisiel. Siemię lniane działa osłonowo na ścianę jelita i hamuje biegunkę.
Sposób 3 - jagody w każdej postaci
Jagody, dzięki dużej zawartości garbników, spowalniają ruchy robaczkowe jelit. Można je spożywać w postaci surowych lub suszonych owoców lub przygotować nalewkę z jagód.
Sposób 4 - czarne porzeczki i aronia
Czarne porzeczki i aronia zawierają antocyjany, które posiadają właściwości przeciwbiegunkowe.
Sposób 5 - napary z ziół
Poniższe zioła regulują pracę jelit i hamują biegunkę. Ponadto działają rozkurczająco i relaksująco, dlatego złagodzą ból towarzyszący laksacji.
pierwiosnek lekarski
rumianek
korzeń lukrecji
koniczyna polna
piołun
joanna c
Świeżak
Świeżak

Pochwały: 37

Postprzez darkangel » Śr sie 12, 2015 12:45 am

najskuteczniejsze dwa to czarna jagoda lub smecta.
U nas przewaznie problem z brakiem kupki u córci niż z biegunką ;(
darkangel
Moderator
Moderator

Pochwały: 2

Postprzez WiolkaKlaman » Pt lip 29, 2016 9:53 am

u nas biegunki są bardzo czesto niestety- trochę ratujemy się domowymi sposobami, ale jak się przedłuża jeżdzę do pediatry, bo wiadomo łatwo się odwodnić...
WiolkaKlaman
Raczek Nieboraczek
Raczek Nieboraczek

Pochwały: 5

Postprzez bunia » Śr sie 31, 2016 12:49 pm

U nas dobrze działa smecta, pomaga prawie od razu a w razie bólu brzuszka cola, raz na nocnej pomocy lekarskiej mi tak dr doradziła i pomogło o dziwo
bunia
Mamuśka

Postprzez darkangel » Śr sie 31, 2016 6:41 pm

ja wlasnie slyszalam ze najbardziej na wymioty odgazowana cola i slone paluszki. Na biegunke banany, lub ryż z marchewką.
darkangel
Moderator
Moderator

Postprzez micraka » Cz lut 16, 2017 9:53 am

Również słyszałam,ze smecta jest dobra. Niemniej problem jest w tym,że dziecko niekonniecznie może chcieć pić tą smectę. Nie jest to zbyt przyjemny środek, nie jeset smaczny. Moja córka miała bardzo duże problemy.

Przerzuciłam sie po prostu na podawanie jej węgla. Nie zapomnijcie również o odpowiedniej diecie

Dieta przy biegunce

Biegunka to następstwo różnego rodzaju schorzeń, obejmujących najczęściej układ pokarmowy. W przypadku jej pojawienia się, konieczne jest picie dużej ilości płynów, dzięki którym będzie można zapobiec odwodnieniu, ale niezwykle istotna jest również odpowiednia dieta. Pozwoli ona na zminimalizowanie przykrych dolegliwości i szybki powrót do formy. Jak powinna wyglądać dieta na biegunkę?

Zasady ogólne diety na biegunkę

Jeśli chodzi o taką dolegliwość, jak biegunka dieta w jej trakcie powinna być uboga w produkty smażone oraz surowe. Posiłki warto jest spożywać w postaci płynnej. Dopuszczalne jest także spożywanie potraw ugotowanych na parze lub upieczonych w folii, bez dodatku tłuszczu. Najlepiej jednak w trakcie biegunki sprawdzają się kleiki. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na to, jakie składniki znajdują się w danych produktach. Niepożądane jest przede wszystkim spożywanie na samym początku diety produktów, które są bogate w błonnik (chociaż u zdrowych osób jego spożycie jest bardzo korzystne dla układu pokarmowego).

Które produkty spożywcze warto spożywać przy biegunce?

Dieta przy biegunce powinna być bogata przede wszystkim w gotowane warzywa i owoce. Są one źródłem pektyn, które powodują zminimalizowanie negatywnych objawów biegunki. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku marchew, jabłka i banany, czyli warzywa i owoce, będące składnikiem popularnych kleików dla dzieci. Są one łagodne dla układu pokarmowego, a dzięki temu ich działanie nie niesie za sobą skutków ubocznych. Oprócz tego na biegunkę doskonale sprawdzi się ryż i różnego rodzaju kleiki ryżowe. W trakcie biegunki bez konsekwencji można także spożywać biszkopty i pieczywo pszenne.

Stosując odpowiednią dietę i pamiętając o regularnym spożywaniu płynów, w ciągu 1-2 dni można w znaczący sposób poprawić swoje samopoczucie. Wówczas do diety można będzie już włączyć inne produkty spożywcze, takie jak chociażby chude wędliny i mięsa, ryby i owoce morza, buliony, pomidory, ogórki i ziemniaki, a także owoce cytrusowe. Należy jednak pamiętać, by robić to z odpowiednim wyczuciem. Zbyt szybka zmiana diety może mieć efekt odwrotny do zamierzonego. Nie należy się kierować wyłącznie chęcią wzmocnienia organizmu, który został osłabiony przez liczne wypróżnienia oraz skąpe posiłki. Takie postępowanie powoduje często powrót do punktu wyjścia.

Czego unikać w przypadku biegunki?

Wśród produktów spożywczych, które powinny być bezwzględnie wykluczone z diety w trakcie biegunki, wyróżnia się przede wszystkim bogate w dużą ilość tłuszczu mięsa i wędliny, gruboziarnistą kaszę, pieczywo razowe, śmietanę, różnego rodzaju gotowe sosy, czekoladę, orzechy i ostre przyprawy, ale niewskazane jest również spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, które w takim przypadku nie wspomagają leczenia.

Jeśli chodzi natomiast o napoje, w przypadku wystąpienia biegunki należy unikać przede wszystkim mocno obciążających układ pokarmowy alkoholi, kawy i mocnej herbaty, ale także niewskazane jest picie napojów gazowanych oraz mocno zagęszczonych soków z warzyw i owoców.
źródło: biegunka.net.pl/dieta-przy-biegunce
micraka
Mamuśka

Postprzez ninajot » Pt lip 28, 2017 10:54 am

Biegunki u takich maluchów potrafią być bardzo niebezpieczne więc jeśli trwają dłużej, nie warto zwlekać ale niezwłocznie skonsultować się z pediatrą. Często zdarza się tak, że tego typu sytuacje przydarzają się w święta lub podczas weekendów a wtedy z reguły przychodnie nie są czynne. Ja zawsze mam pod ręką kontakt do Szpitala Medicover - są czynni przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Przyjmują tam pediatrzy, którzy szybko mogą pomóc.
ninajot
Nowicjusz
Nowicjusz

Pochwały: 1

Postprzez hanyska » Pn wrz 18, 2017 12:11 pm

Smecta chyba najskuteczniejsza. Kilkukrotnie próbowałam różnych domowych metod, ale to chyba nie na nasze organizmy. Smecta pomaga i nam, i dzieciom. Akurat jej mam zawsze zapas w apteczce. Zresztą - to bez recepty, uważam, że każdy powinien ją mieć. Wiem, że wiele osób bierze smectę aż problem ustanie. A to trzeba brać zgodnie z ulotką, żeby wirusa wyeliminować. Wtedy dopiero ma się spokój.
hanyska
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez paputek » Wt sie 14, 2018 11:04 pm

u mnie maluch ostatnio dostał jakiejś jelitówki albo mu coś zaszkodziło, raptem cały czas ma biegunkę i nic mu nie pomaga, nie wiem co robić :(
paputek
Nowicjusz
Nowicjusz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zdrowie dziecka