Wychowanie bezstresowe - co Wy na to??

Jak wychowywać, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach? Bunt 2-latka, wiek dojrzewania. Porady.

Re: Wychowanie bezstresowe - co Wy na to??

Postprzez lukrusia » So cze 10, 2017 12:49 am

Wychowuję synka w myśl rodzicielstwa bliskości. Dużo rzeczy robię intuicyjnie, jestem też po lekturze kilku książek, m.in. Agnieszki Stein, Wychowywanie bez kar i nagród. Karmię piersią, dużo przytulam, nie mówię, gdy upadnie że nic się nie stało, tylko wspieram i pokazuję, że jestem, nie rzucam się od razu w stronę dziecka, gdy coś dotyka, np. coś, co stoi na meblach u babci (oczywiście czuwam, by nie zbił np. wazonu), synek śpi z nami. Bardzo często słyszę od rożnych ludzi ironiczne teksty w stylu: No tak, rozumiem, to jest to słynne wychowanie bezstresowe... Strasznie mnie to wkurza, bo wiem, że nie mają pojęcia o rodzicielstwie bliskości. Wg nich dziecko powinno mieć twarde granice, bo nie jest takim pełnoprawnym człowiekiem, jak my dorośli. Niestety wychowanie bez stresu bardzo źle się kojarzy. Szczególnie dla ludzi, którzy mieli małe dzieci w latach 80 tych. I raczej nie chodzi o traktowanie dziecka jak osoby- odrębnej i jedynej w swoim rodzaju, ale o tych debilnych rodziców, którzy nie zwracali w ogóle uwagi na to co robia ich dzieci. dlatego to tak nieciekawie się kojarzy. Dziecko musi wiedzieć gdzie są granice, tak samo jak dorośli. My też podlegamy pewnym ograniczeniom, ale czy to jest złe? Moja bratowa tak właśnie pojmowała wychowanie bez stresu- jej dzieci robiły co chciały a ona siedziała niewzruszona, bez żadnej reakcji. A jej synkowie demolowali mi dom. Ale to taki ekstremalny przykład. RB to jednak coś innego- to traktowanie dziecka jak równego sobie - po prostu człowieka. Ważne są nasze dzieci i nasza rodzina a nie inni ludzie.

Autor postu otrzymał pochwałę
lukrusia
Nowicjusz
Nowicjusz

Pochwały: 1

Postprzez kama-pyszcz » Śr lip 05, 2017 4:36 pm

Moim sąsiedzi wychowywali bezstresowo swoją córkę... obecnie dziecko jest nieprzystosowane do życia, nie ma szacunku dla nikogo, ma 18 lat a robi z rodzicami co chce, od wyzwisk po różnego rodzaju żądania, została już wyrzucona ze szkoły jak chodziła do podstawówki... jednym słowem zniszczyli dziecko...

ale...

słyszałam tez od znajomej ze wychowanie bezstresowe już powoli wychodzi z mody i znów wraca "normalne" wychowanie

kama-pyszcz
Nowicjusz
Nowicjusz

Pochwały: 2

Postprzez Ekimi » Cz wrz 14, 2017 11:34 pm

W sumie to nie wiem co o tym rodzaju wychowania myśleć. Ostatnio sporo o tym czytam i nie wiem zupełnie jak podejść do tego tematu... Może jak dyskusja sie rozwinie to dojdę do jakiś wniosków!
Ekimi
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Nina » Pt wrz 15, 2017 4:35 pm

Jak wspomniała lukrusia, wychowanie bezstresowe jest przeważnie kojarzone z czymś złym, a wszystko zależy od podejścia i tego jak to rozumiemy. Jeśli chodzi o wychowywanie dziecka w myśl zasady, że wszystko mu wolno, bo jeśli czego mu zabronimy to się zdenerwuje i stanie mu się przez to krzywda, to popełniamy ogromny błąd. Życie jest pełne przeszkód, nerwów i stresu tego nie da się ominąć, ani ustrzec przed tym dzieci. Wydaje mi się, że trzeba się po prostu starać, by nie robić z igły wideł i nie dokładać jeszcze większej ilości nerwów zupełnie niepotrzebnie. Nie ma sensu robić awantury, jeśli dziecko zrobi coś złego nieświadomie, trzeba mu po prostu wytłumaczyć, że tak nie można.

Nina
Nowicjusz
Nowicjusz

Pochwały: 1

Postprzez gosia009 » Śr lis 22, 2017 5:51 pm

Wydaje mi się że z tym bezstresowym wychowaniem jest podobnie, jak z wieloma innymi koncepcjami - zamierzenie było dobre, ale coś po drodze poszło nie tak. Jeśli mówimy o domu bez przemocy fizycznej i psychicznej, gdzie dziecko wychowuje się w atmosferze zgody i miłości, nie jest w żaden sposób straszone i unika przewlekłego stresu, to się zgodzę. To jest dobre. Natomiast nie uchronimy dziecka przed konsekwencjami jego wyborów i decyzji, i te musi poznawać. Wychowywanie go jak króla i trzęsienie się nad nim nic nie da.

gosia009
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez Cornelia_Hale » Pt lut 16, 2018 1:39 pm

Jeżeli coś nie przynosi pozytywnych rezultatów, to znaczy, że nie jest to właściwa droga.
Cornelia_Hale
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez darkangel » Śr mar 14, 2018 9:16 pm

Ja od samego poczatku jestem przeciwnikiem bezstresowego wychowania. I to sie nie zmieni.
darkangel
Moderator
Moderator

Postprzez riża » Śr mar 21, 2018 3:12 pm

Bezstresowe wychowanie spod znaku "róbta co chceta", albo sztuczne przełamywanie ról społecznych "rodzic - dziecko" na "rodzic kumpel - dziecko" to najgorsze co może być.
riża
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez malinka55 » Śr kwi 04, 2018 2:46 pm

Nie można przeginac w żadną stronę... Uczę w szkole w klasach 1-3 ładnych parę lat i powiemn szczerze że dzieci nie mają wyraźnie postawionych granic - co wolno mówić, jak się zachowywać. Rodzice często myślą, że dziecko w szkole nie może się źle zachowywać, skoro w domu jest "takie spokojne". Pewnie, że jest, skoro siedzi 8 godzin w domu przy telefonie, komputerze czy tablecie. Trzeba uczyć dziecko obowiązków, mówić o czasei przeznaczonym na nukę i na zabawę itd. Nie da się tylko dziecka nagradzać albo karać. Przede wszystkim trzeba go słuchać.

:nowy:
malinka55
Nowicjusz
Nowicjusz

Poprzednia strona

Powrót do Wychowanie