Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na szkolnych wycieczkach?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na szkolnych wycieczkach?

Postprzez Marcheweczka© » N lip 08, 2012 11:19 pm

[ img ]

Organizacja szkolnych wycieczek należy zwykle do nauczycieli, ale i rodzice mają wiele pomysłów na to jak kontrolować bezpieczeństwo dziecka na wycieczce i jak pomóc w organizacji.

Nauczyciele jako opiekunowie są zobowiązani zapewnić bezpieczeństwo dzieciom podczas wycieczki. W ostatnich latach szczególną wagę przywiązuje się do stanu technicznego autobusu i zachowania kierowcy, gdyż to zazwyczaj z powodu złego stanu pojazdu bądź nietrzeźwości kierowcy zdarzają się wypadki. Do innych przyczyn należy tez brak znajomości zasad dotyczących prowadzenia wycieczek i imprez szkolnych, a także zbyt duża ilość uczestników wycieczki w stosunku do ilości opiekunów. To z kolei pociąga za sobą zmęczenie i nieuwagę opiekunów, którzy nie są w stanie zapanować nad zbyt liczną grupą.

Jako rodzice możemy jednak wielu takim sytuacjom zapobiec. Pamiętajmy, że podczas każdej wycieczki musimy otrzymać numery kontaktowe do opiekunów. Na każde 15 dzieci powinien przypadać co najmniej jeden opiekun z uprawnieniami. Ponadto możemy zażądać, aby przed wycieczką został przeprowadzony przegląd pojazdu przez policjantów, którzy ocenią, czy autobus jest bezpieczny. Wiele zależy też od samego czasu trwania wycieczki i miejsca, w które ma się ona odbyć. Zawsze muszą być wtedy brane pod uwagę możliwości uczestników.

Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy dzieci na kolonie i obozy. Jak sprawdzić, czy autokar, który wiezie nasze dzieci jest bezpieczny, a kierowca trzeźwy? Na co zwrócić uwagę i gdzie dzwonić po pomoc? O tym informował w Dzień Dobry TVN Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:
http://dziendobry.tvn.pl/video/czy-twoje-dziecko-jedzie-bezpiecznie,1,newest,11891.html

Autor postu otrzymał pochwałę
Marcheweczka©
Moderator
Moderator

Zdjęcia: 0
Pochwały: 87

Re: Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na szkolnych wycieczkach?

Postprzez darkangel » Wt lip 17, 2012 5:14 pm

Przede wszystkim należy się uwrażliwić ponieważ już wiele razy zdarzyło się, że kierowca który miał wieźć dzieci, okazał się być nietrzeźwy. Słyszałam już o takich przypadkach u nas w Polsce. Inna sprawa to stan techniczny pojazdu. :-(
darkangel
Moderator
Moderator

Pochwały: 2

Postprzez jolantastworz » Pn maja 20, 2013 1:15 pm

Tez o tym słyszałam, trzeba zwracać uwagę na to co się dzieje wokół autokaru itd. Najważniejsze jeszcze jest oczywiście ubezpieczenie dziecka, to jest obowiązek każdego rodzica. Ja ubezpieczyłam i na razie, odpukać nic się nie stało ale nie martwię się. Moja znajomo też kiedyś nie wiedziała jak ma zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka i wzięła udział w projekcie edukacyjnym "smok mądragon daje radę" i jest bardzo bardzo zadowolona. Ja chyba też w nim wezmę udział.

Autor postu otrzymał pochwałę
jolantastworz
Niezalezny user

Pochwały: 1

Postprzez darkangel » Pn maja 27, 2013 4:05 pm

jolantastworz napisał(a):Tez o tym słyszałam, trzeba zwracać uwagę na to co się dzieje wokół autokaru itd. Najważniejsze jeszcze jest oczywiście ubezpieczenie dziecka, to jest obowiązek każdego rodzica. Ja ubezpieczyłam i na razie, odpukać nic się nie stało ale nie martwię się. Moja znajomo też kiedyś nie wiedziała jak ma zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka i wzięła udział w projekcie edukacyjnym smok mądragon daje radę i jest bardzo bardzo zadowolona. Ja chyba też w nim wezmę udział.

świetny projekt, myślę że wiele może załatwić tutaj właśnie uczenie świadomości co możemy zrobić dla bezpieczeństwa naszych dzieci :)
darkangel
Moderator
Moderator

Pochwały: 2

Postprzez karina88 » Śr maja 17, 2017 8:47 pm

No przedw wszystkim to trzeba organizować wycieczki ze sprawdzonych biur. W szkole gdzie chodzą moje dzieci te wycieczki są organizowane przez "tropem przygody". Sprawdzeni organizatorzy :)
karina88
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez micraka » Cz maja 24, 2018 12:38 pm

Ze strony rodzica polecam

uczyć dziecko dobrych i odpowiedzialnych zachowań: tego,ze nie powinno się oddalać od grupy, że należy się trzymać dzieci z klasy oraz opiekunki oraz tego,że nie należy ufać obcym
oraz dodatkowo dziecko ubezpieczyć. Wiekszośc z nas polega na ubezpieczeniu ze szkoły, jednak takie ubezpieczenie jest na niewielką kwotę. Poza tym nie wiemy nawet jakie są wykluczenia.
Proponowałabym zastanowić się nad ubezpieczeniem na życie od Pko: http://pkoubezpieczenia.pl/ubezpieczeni ... je-zycie24 - szczególnie,że w taki sposób można ubezpieczyć całą rodzinkę.
micraka
Mamuśka

Powrót do Bezpiecznie na drodze