Endometrium

endometrium

Endometrium jest warstwą błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. 

W cyklu miesiączkowym, endometrium zmienia się zadziwiająco. Folikularna (proliferacyjna) faza cyklu to faza zwiększonego poziomu estrogenu, w związku z czym wzrastają i pogrubiają się tkanki endometrium.
Podczas jajeczkowania, wskutek pojawienia się progesteronu, endometrium zaczyna reagować tylko nieznacznym powiększeniem swojej grubości, ale w tym samym czasie w endometrium zachodzi mnóstwo głębokich przemian, które przygotowują je na przyszłe przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. 
Następuje wydzielanie płynu poprzez gruczoły endometrialne. Ten płyn służy do odżywiania zarodka w ciągu pierwszych trzech dni, jakie spędzi on w macicy, kiedy będzie swobodnie się unosił w jej wnętrzu, jeszcze zanim dojdzie do zagnieżdżenia się go w błonie endometrialnej. 
Jeżeli nie nastąpi prawidlowo przebiegające zapłodnienie, po czasie około dwunastu dni, estrogen i progesteron przestanie się produkować i w tej sytuacji zacznie się aktywność menstruacyjna. Menstruacja to wydalenie złuszczonych tkanek zbędnej już błony śluzowej macicy. 
Rozpoczyna się kolejny cykl hormonalny a wraz z nim zaczynają dojrzewać kolejne pęcherzyki jajnikowe a błony śluzowej znowu wkraczają w fazę, która jest powtórzeniem poprzedniej.
 
Normy dla endometrium:
Grubość endometrium u kobiet miesiączkujących: 6/8-14mm
Grubość endometrium u kobiet niemiesiączkujących: 5-7mm
 
Zbyt cienkie endometrium przyczynia się do utrudnienia zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy. W przypadku implantacji zarodka, może dojść do poronienia.
 
Sposoby by poprawić grubość endometrium:
-naturalne- ryby, orzechy, migdały, czerwone wino.
-bez recepty- magnez, Bcomplex, kwasy Omega 3, Hormeel S, Wiesiołek (do owulacji), Vit E (do owulacji) oraz Acard. Dawkowanie wg ulotki.
-na receptę- Duphaston i Luteina, Tamoxifen, globulki z viagrą (poprawiające ukrwienie), witamina D3 (Vigantoletten 1000), stymulacja estrogenami (Estrofem/Forte, Progynowa 21/21mite, estroplastry); stymulacja gonadotropinami (Humegon, Menogon, Puregon). Dawkowanie należy przestrzegać ścisle według zaleceń lekarza.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym