"DOBRE" ZŁE RADY, JAKIE SŁYSZY MAMA, czyli które rady mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc

złe rady przy wychowywaniu dziecka

Nie noś i nie przytulaj go!

Dzieci pozostawione samym sobie, którym nie okazywane są uczucia, często wyrastają na ludzi wylęknionych, mało samodzielnych, domagających się uwagi otoczenia oraz poszukujących stale potwierdzenia, iż sa wystarczająco ważni dla innych. Wytulony, wypieszczony oraz syty czułości maluszek czuje się bezpieczny i kochany. Dzięki temu jest pewniejszy siebie i nie boi się świata.
 
Zostaw je, niech się wypłacze!
W ten sposób można rzeczywiście osiągnąć, że maluszek przestanie płakać. Będzie on milczał nie dlatego że jest mu lepiej, lecz dlatego, że się zmęczył lub pojął, że jego płacz i tak nic nie da i nikt na niego nie zareaguje. Dziecko poprzez płacz wyraża wiele ważnych dla niego komunikatów, i naprawdę potrzebuje twojej troski, zainteresowania, pomocy. Reagując na płacz swojego maluszka, to jakbyś mówiła do niego: "Możesz zawsze na mnie liczyć".
 
Płacze? Jest głodne, nakarm je!
Dziecko wysyła poprzez płacz nie tylko komunikaty oznajmiające "jestem głodny". Twój maluszek płacze również wtedy, kiedy np. jest zmęczony lub ma mokrą pieluszkę. Jeżeli za każdym razem gdy zapłacze, będziesz go karmiła, może rozboleć je brzuszek. Zorientuj się najpierw co się dzieje, zanim przystawisz maluszka do piersi i nakarmisz.
 
Ból piersi? Taki los matki!
Zdecydowanie nieprawda! Piersi mogą boleć wtedy, jeżeli dziecko nieprawidłowo ( zbyt płytko) uchwyci brodawkę. Powinno ją uchwycić z jak największą częścią otoczki, wtedy i ssanie będzie efektywniejsze, a dziecko będzie zjadać tyle pokarmu ile potrzebuje i tym samym najadać się .
 
Zawsze ciepło ubieraj!
Staraj się nie przegrzewać maluszka, ponieważ możesz mu tym zaszkodzić a twoje dziecko stanie się chorowite i zakatarzone oraz obsypią je potówki. Naturalnie dziecko nie może być narażone na chłód, ale staraj się również nie przesadzić. Temperatura pokojowa powinna się utrzymywać ok. 20-22 stopni C. żeby sprawdzić, że twoje maleństwo jest prawidłowo ubrane, wystarczy dotknąć jego karku. Suchy i ciepły kark oznacza że wszystko jest w porządku.
 
Dziecko ma zjadać całą porcję z talerza!
Dziecko ma zjadać wszystko, a nie marudzić nad talerzem. Absolutnie nieprawda! Dziecko które zaczyna jeść cokolwiek innego poza mlekiem, wie doskonale kiedy jego żołądek jest pełny. Kiedy zmuszasz dziecko do zjedzenia pełnej porcji, tj. by jadło więcej niż może, psujesz mu "kontrolkę" która daje sygnał "jesteś syty" i dzięki temu narażamy malucha na problemy z otyłością.
 
Daj mu klapsa, to go nauczy rozumu! 
Już raczkujący maluszek może dostać Klapsa, sięgając do gniazdka. Nie jest to jednak skuteczna metoda wychowawcza, która ma nauczyć dziecko co wolno a czego nie, lecz jedynie wyraża bezradność rodziców. Dziecko może nauczyć się w ten sposób wyłacznie tego, że rodzice potrafią zadawać ból.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym