Dni płodne

Kalendarz dni płodnych

Podczas fazy płodności komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika. Ten etap nazywany jest jajeczkowaniem. Żywotność komórki jajowej, która wydostała się z jajnika, może wynosić nawet do 24h. O dniach płodnych mówi się wyłącznie w przypadku, kiedy pojawia się komórka jajowa. Poczęcie może nastąpić tylko w przeciągu tych 24h, jednak z uwagi na fakt, że plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy, nawet do 3-5 dni, dlatego też 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej czyli przed owulacją określane są jako dni płodne.

 
Przyjętym czasem płodnym po owulacji są 3-4 dni. Powodem tego jest fakt, że nawet jeżeli kobieta ma regularne cykle, nie wyklucza to jakiegoś jednorazowego wahnięcia. W przypadku dokładnego określenia momentu owulacji poprzez badanie USG, można dokładniej określić te dni jako płodne lub niepłodne. Moment owulacji jest bardzo ciężki do przewidzenia, w przypadku gdy kobieta nie ma regularnych cykli. Do rozregulowania cyklu może się przyczynić wiele czynników takich jak: stres, zmiana klimatu, zażywanie antybiotyków, przeziębienie lub brak snu. Dzięki regularnemu wykonywaniu pomiarów temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego, można dokładniej określić dni płodne.
 
W celu określenia fazy płodnej, należy wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm. Właściwe odczytywanie sygnałów, wysyłanych przez własne ciało oraz umiejętność określenia dni płodnych zwiększają szanse powodzenia, jeżeli planuje się zajście w ciążę. 
 
Kiedy skończy się miesiączka, w większości cykli, szyjka macicy jest zaczopowana korkiem gęstego śluzu. Z czasem jak dojrzewa komórka jajowa, pojawia się również śluz. Na początku jest on mętny i lepki, jednak po pewnym czasie zaczyna zmieniać się stopniowo w bardziej rozciągliwy, przejrzysty oraz śliski. Zwiększa się również jego ilość. Kobieta ma odczucie wilgoci i jakby naoliwienia w przedsionku pochwy. W końcu śluz zaczyna mieć wygląd surowego białka jaja kurzego. Tak dokładnie wygląda śluz płodny. 
 
Proces zmiany śluzu od momentu kiedy się pojawia do momentu, gdy osiągnie konsystencję surowego białka jaja kurzego, trwa koło sześciu dni. Gdy śluz osiągnie białkopodobną konsystencję, następuje jajeczkowanie. Komórka jajowa po uwolnieniu z jajnika kieruje się do jajowodu. Podczas tej wędrówki jeżeli spotka się ona z plemnikiem, nastąpi zapłodnienie. Po zakończeniu jajeczkowania szyjka macicy przestaje wytwarzać płodny śluz i ponownie się zamyka poprzez gęsty czop śluzu.  Dzięki obecności płodnego śluzu, plemniki maja szansę utrzymać się przy życiu. W tym rodzaju śluzu żywotność plemników wynosi 3-5 dni. Bez obecności śluzu płodnego giną już po 3h. 
 
Metoda obserwacji umożliwia dokładne określenie płodności u kobiety. W przypadku tej metody podstawą określania dni płodnych jest obserwacja śluzu. W pierwszej fazie cyklu, zanim dojdzie do owulacji, organizm wytwarza w większości estrogeny, natomiast po owulacji, zaczyna w dużych ilościach wydzielać się hormon pro ciążowy progesteron. Zadanie progesteronu to przygotowanie macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Wraz ze wzrostem stężenia progesteronu, wzrasta również temperatura ciała. Dni płodne charakteryzuje niższa temperatura. Skok temperatury następuje zawsze 1-2 dni po owulacji. Dlatego też tak ważna jest obserwacja temperatury w cyklu by prawidłowo określić płodne dni.
 
Temperaturę powinno się mierzyć codziennie rano o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając przedtem z łóżka. Jest to tzw. podstawowa temperatura ciała. Jeżeli nie ma możliwości zmierzenia temperatury rano ze względu na nocną zmianę w pracy, należy zmierzyć ją po nie mniej niż 3h odpoczynku w pozycji leżącej, zawsze o tej samej godzinie. Skok temperatury o min. 0,2 stopnia Celsjusza następuje zwykle zaraz po owulacji. Spadek temperatury następuje dopiero na koniec cyklu, przed rozpoczynającą się kolejną miesiączką. 
 
Cecha charakterystyczna dni płodnych to specyficznie ułożona szyjka macicy. Odgrywa ona niezwykle ważną rolę nie tylko w czasie ciąży, ale też w rozpoznaniu dni płodnych. W większości dni cyklu szyjka pozostaje zwarta. Jest ona wtedy zamknięta i ułożona nisko w pochwie, jednak wraz ze zbliżającym sie momentem owulacji, unosi się ona, lekko otwiera i robi się miękka, wskutek działania estrogenów, odgrywających kluczową rolę podczas tej fazy cyklu. Po tych zmianach szyjka macicy staje sie podobna w dotyku do warg, co sygnalizuje dni płodne oraz fakt, że wkrótce nastąpi owulacja. Miękka i otwarta szyjka jest łatwiejsza do pokonania dla poszukujących komórkę jajową plemników.
 
Inne objawy wskazujące na płodność, które towarzyszą owulacji, mogące wystąpić indywidualnie u różnych kobiet to: napięcie w piersiach oraz wrażliwość brodawek, bóle w podbrzuszu po lewej lub po prawej stronie, tzw. ból owulacyjny, plamienie owulacyjne, które objawia tym, że w śluzie pojawia się niewielka domieszka krwi. Przyczyną tego jest nagły spadek stężenia estrogenów w organizmie tuż przed jajeczkowaniem, jak również zbyt mała ilość progesteronu, by utrzymać wyściółkę macicy, obrzęk warg sromowych a nieraz również w okolicach sromu, zazwyczaj po stronie jajnika, w którym następuje jajeczkowanie.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym