Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca w ciąży

Na cukrzycę ciężarnych zapada jedna na sto kobiet, które spodziewają się dziecka. Z pomocą prostych badań można ją łatwo wykryć oraz zapobiec jej skutkom dla rozwijającego się płodu. 

Cukrzyca ciężarnych to rodzaj cukrzycy utajonej, tj. nietolerancji glukozy, pojawiającej się w takich sytuacjach gdy organizm jest szczególnie obciążony, np. silny stres lub wysiłek fizyczny. Ciąża zaś dla kobiety jest zarówno wysiłkiem jak i źródłem stresu.
 
Glukoza, którą nasz organizm czerpie z pożywienia jest tym, czym dla samochodu paliwo. Glukoza dostarcza energię, która niezbędna jest do poruszania wszystkich elementów. Aby jednak była możliwość wykorzystania jej, niezbędny jest w tym hormon insulina, który produkuje trzustka. Dzięki insulinie glukoza z krwi przechodzi do wnętrza wszystkich komórek.
 
W przypadku, kiedy w organizmie kobiety ciężarnej, nastąpi spadek produkcji insuliny, prawdopodobnie z przyczyny hormonów łożyska, mamy do czynienia z cukrzycą ciążową. Następuje wtedy nagły wzrost stężenia glukozy we krwi, jednak komórki ciała nie wykorzystują jej. Energia organizmu zaczyna być czerpana z tłuszczów oraz z białek. Produkt spalania ich to ketony, powodujące liczne zaburzenia funkcjonowania wielu narządów w organizmie. Zbyt duży wzrost insuliny oraz jej głęboki spadek we krwi jest niebezpieczny. Duży wzrost insuliny może prowadzić do śpiączki cukrzycowej, natomiast spadek - hipoglikemiczną. Długotrwałe i częste wahania tego hormonu mają szkodliwy wpływ na wiele narządów w organizmie zarówno matki, jak i rozwijającego się płodu.
 
Cukrzyca ciążowa jest łatwo wykrywalna w badaniach i dlatego bardzo łatwo zapobiec jej skutkom. Badanie, które zaleca się wykonać, to kontrola poziomu glukozy w surowicy krwi na czczo - na początku ciąży (60-105mg/dl wynik prawidłowy), w przypadku kiedy wynik badania jest nieprawidłowy, lekarz prowadzący ciąże daje pacjentce skierowanie do poradni diabetologicznej. Przyszła mama jest informowana tam, jaką powinna stosować dietę, którą musi ściśle przestrzegać. Będzie miała również możliwość wypożyczenia glukometru, który będzie jej niezbędny do codziennej kontroli poziomu glukozy we krwi. Przy pomocy glukometru jest to proste i bezbolesne. Jeżeli wyniki jest prawidłowy, a z dzidziusiem jest wszystko w porządku, co jest również potwierdzone przez badanie USG i KTG, powinna przestrzegać zaleconej przez diabetologa diety do końca ciąży oraz regularnie (co 2-3 tygodnie) konsultować z diabetologiem.
 
Jeżeli pomimo stosowania właściwej diety poziom glukozy nie wraca do normy, może być konieczność przyjmowania przez przyszłą mamę insuliny w formie zastrzyków podskórnych.
 
Aby dieta była skuteczna przy cukrzycy ciążowej należy stosować się według jej trzech zasad: jedzenie 5-6 posiłków równo rozłożone w ciągu dnia, unikanie długich przerw pomiędzy posiłkami, rezygnacja ze słodyczy oraz ograniczenie jedzenia potraw które zawierają cukier. Jednakże szczegółowych wskazówek dotyczących diety , która będzie indywidualnie dopasowana do potrzeb organizmu, udzieli diabetolog.
 
Jeżeli mimo diety oraz zastosowania leczenia, poziom glukozy we krwi nie spada i jest wciąż dość wysoki, przyszła mama może być skierowana przez lekarza prowadzącego do szpitala. Dzięki badaniu KTG będzie można kontrolować czy z maluszkiem jest wszystko w porządku.
- kolejna kontrola poziomu glukozy w surowicy krwi na czczo oraz w obciążeniu glukozą przypada na czas po 24 tygodniu ciąży. Jest to tzw. test obciążenia glukozą. Badanie wykonuje się na czczo. Najpierw pobierana jest krew, następnie podawana jest do wypicia woda z rozpuszczoną dokładnie odmierzoną dawką glukozy 50 gram. Po godzinie czasu ponawia się badanie krwi. W czasie tej godziny nie należy spacerować, bo wynik może wyjść niemiarodajny. W przypadku gdy norma (> 140 to wynik prawidłowy) zostanie przekroczona, powtarza się test obciążenia z większą dawką glukozy, tj. 75 gram i oczekuje 2 godziny. Po 2h pobiera się krew do badania. Nieprawidłowy wynik oznacza cukrzycę ciążową.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym