Ciąża mnoga

Ciąża mnoga, bliźniaki

W przypadku ciąży mnogiej, zawsze wymagana jest szczególna troska i ostrożność. Dlatego niezwykle istotne jest wczesne jej wykrycie podczas badania ginekologicznego. W rozwoju płodów z ciąży mnogiej wymagana jest dokładna obserwacja ciąży tydzień po tygodniu, w czym pomocny może być kalendarz ciąży, na podstawie którego przyszła mama będzie mogła śledzić, jaki etap rozwoju osiągnęły jej dzieci. 

 
Najczęstszy przypadek ciąży mnogiej to ciąża bliźniacza, w wyniku której na świat przychodzą bliźnięta. Kiedy dwa jajeczka zostaną zapłodnione przez dwa różne plemniki, mówimy wtedy o bliźniętach dwujajowych. Nie mają one całkowitego podobieństwa genetycznego lecz ich podobieństwo jest takie samo jak w przypadku zwykłego rodzeństwa. natomiast bliźnięta jednojajowe charakteryzuje genetyczna identyczność, bowiem powstały z jednego jajeczka, które zapłodnione zostało jednym plemnikiem. Następnie materiał ten uległ podziałowi i powstały dwa takie same zawiązki.
 
Przyczyna powstania ciąży mnogiej nie zawsze jest znana. Jest ona częstszym przypadkiem u kobiet, mających już dzieci. Częsta przyczyna to późne macierzyństwo (pomiędzy 30 a 40 rokiem życia). O ciąży mnogiej lub pojedynczej mogą również zadecydować w pewnym stopniu czynniki genetyczne lub rasa. Jednakże najczęstsza z przyczyn obecnie to terapie hormonalne (clostilbegyt) oraz techniki wspomaganego rozrodu. szczególny przypadek powstania ciąży mnogiej to sztuczne zapłodnienie pozaustrojowe. Ciąża mnoga zawsze jest obarczona dużo większym ryzykiem niż ciąża pojedyncza. Zaleca się określić jak najszybciej rodzaj ciąży oraz kontrolować czy wszystkie dzieci rozwijają sie prawidłowo. 
 
Ciąża mnoga jest wielokrotnie zwiększonym przeżyciem oraz źródłem niepokoju i lęku o zdrowie dziecka i samopoczucie matki. Z tego powodu bardzo ważne jest wsparcie ze strony najbliższych osób, by pomóc kobiecie w przetrwaniu bezpiecznie tego szczególnego czasu. Ciąża mnoga w porównaniu do pojedynczej niesie z sobą wiele zagrożeń. Część tych zagrożeń bezpośrednio wiąże sie z samym porodem, im większa ilość płodów, tym poród trudniejszy. Częstym sposobem rozwiązania ciąży mnogiej jest cesarskie cięcie. Komplikacje ciąży mnogiej mogą pojawić się również wcześniej. Może się zdarzyć sytuacja, że jeden płód pobiera poprzez specjalne połączenia substancje odżywcze od drugiego płodu, co może doprowadzić do tego, że powstaną poważne wady zarówno u jednego jak i u drugiego płodu. Dużo częściej następuje w ciąży mnogiej obumarcie płodu. Dzieci z ciąż mnogich bardzo często przychodzą na świat przedwcześnie, są i mniejsze i słabsze. Z tego powodu ciąża mnoga wymaga odpowiedniej opieki i kontroli juz od samego poczęcia aż do terminu porodu.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym