Bóle brzucha oraz krwawienia w ciąży

Ból brzucha podczas ciąży

Bóle brzucha oraz krwawienia w ciąży to zawsze objaw, zwiastujący jakiś problem.  W takim przypadku należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza lub na izbę przyjęć.

Nie należy nigdy na własną rękę zażywać żadnych lekarstw. Przyjmowanie jakichkolwiek leków należy zawsze wcześniej konsultować z lekarzem, gdyż nawet przyjmowanie zwykłych witamin może poważnie zaszkodzić maluszkowi.

Nie każdy sport jest bezpieczny oraz zdrowy dla kobiety w ciąży. Nie zalecany jest każdy sport, niosący ryzyko upadku, uderzenia, wstrząsu, czy nadmiernego zmęczenia a w tym m.in.: aerobik, żeglarstwo, skoki do wody, nurkowanie, bieganie, jazda konna, surfing, wspinaczka górska, tenis, jazda na nartach, rowerze lub motorze oraz gry zespołowe.

Pożywienie jakiego powinnaś unikać to:

  • sery niepasteryzowane i pleśniowe – np. owcze lub brie, ponieważ mogą one wywoływać listeriozę;
  • surowe jaja –gdyż mogą one zawierać salmonellę. Nie zaleca się również potraw takich jak: tatar, kremy z surowych jaj czy sernik na zimno;
  • surowe lub niedogotowane mięso – ponieważ może powodować toksoplazmozę. Nie zaleca się również potraw takich jak: Carpaccio, steki lub szynka parmeńska;
  • sushi, owoce morza, wędzony łosoś – gdyż może powodować toksoplazmozę;
  • alkohol – ponieważ jego nawet najmniejsza ilość może spowodować trwałe uszkodzenie rozwijającego się płodu;
  • kawa w nadmiarze – ponieważ zawarta w niej kofeina, może spowodować podwyższenie ciśnienia u kobiety ciężarnej;
  • cola w nadmiarze – może spowodować odwapnienie kości u rozwijającego się maluszka;
  • wątróbka i jej przetwory w nadmiarze – z uwagi na zawartość witaminy A, której nadmiar może źle wpływać na ciążę a dla płodu jest silnie toksyczny a nawet zabójczy;

Uważaj również na:

  • rozpuszczone i ponownie zamrożone lody – ponieważ mogą one również zawierać niebezpieczną dla płodu bakterię listerię;
  • niemyte owoce i warzywa – ponieważ istnieje ryzyko zarażenia się chorobami brudnych rąk, takimi jak: opryszczka, salmonella, żółtaczka pokarmowa oraz zakażenie tasiemcem.

Kobieta w ciąży powinna dużo wypoczywać oraz jeśli to możliwe zażywać relaksu. W ciągu dnia zalecane jest nawet parę minut drzemki.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do seksu w ciąży. O ile lekarz nie zaleci wstrzemięźliwości w ciąży z jakiegoś uzasadnionego powodu, nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli tylko jest na to ochota.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym