Badania obowiązkowe oraz dodatkowe w ciąży

Badanie USG w ciąży

Teraz w oczekiwaniu na swojego maluszka, powinnaś zadbać o siebie podwójnie. Znaczy to, iż musisz znacznie częściej kontrolować stan swojego zdrowia. Oto kalendarz badań przyszłej matki.

Pewnie dokonałaś już wyboru lekarza ginekologa, prowadzącego twoją ciążę. Bardzo istotne jest, abyś darzyła go zaufaniem i w każdym momencie miała możliwość kontaktować się z nim, w celu rozwiania wątpliwości, dotyczących stanu twojego zdrowia.

Lekarz, który prowadzi twoją ciążę, będzie zlecał ci badania, dzięki którym będzie wiadomo, czy rozwój maluszka przebiega prawidłowo. W przypadku, jeśliby wynikło cokolwiek niepokojącego, można wtedy błyskawicznie reagować oraz niezwłocznie reagować.

TERMINARZ BADAŃ OBOWIĄZKOWYCH I ZALECANYCH (Należy je wykonać w każdej ciąży o prawidłowym przebiegu):

 1. GRUPA KRWI I CZYNNIK Rh – badanie to jest niezbędne w sytuacji, jeżeliby zaszła jakakolwiek konieczność transfuzji krwi. Wynik tego badania, kobieta ciężarna, powinna nosić zawsze ze sobą. Wykonuje się je również w celu eliminacji konfliktu serologicznego, a gdyby do niego doszło, żeby w odpowiedniej chwili podać przeciwciała.

 2. HBs – jest to test na nosicielstwo wirusa zapalenia wątroby typu B.

 3. MORFOLOGIA – robi się ją w celu ogólnej oceny stanu zdrowia, wykluczenia anemii oraz przeróżnych infekcji.

 4. MOCZ – analiza moczu pozwala skontrolować prawidłową pracę nerek oraz czy kobieta ciężarna nie ma zapalenia układu moczowego lub jakichś ewentualnych infekcji. Badanie to może pomóc również w wykryciu zagrożenia cukrzycą.

 5. WR (odczyn Wassermanna) – badanie mające na celu wykrycie kiły. Ostatni wynik należy zabrać ze sobą do szpitala na czas porodu.

 6. GLUKOZA – badanie to jest pomocne w wykryciu cukrzycy ciężarnej, która jest bardzo groźna dla przyszłej matki. Wykonuje się je pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży na czczo oraz w obciążeniu po wypiciu glukozy).

 7. CYTOLOGIA I POSIEW – cytologię wykonuje się w celu kontroli pod mikroskopem nabłonka szyjki macicy pod kątem wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w wyglądzie komórek. Posiew wykonuje się po to, żeby ocenić stan bakteriologiczny pochwy i szyjki macicy.

 8. KTG – wykonuje się w celu zmonitorowania pracy serca dziecka oraz skurczów macicy.

 9. CIŚNIENIE KRWI – prawidłowy wynik ciśnienia krwi dla kobiet w ciąży to poniżej 140/90. Jeżeli odbiega on od normy i jest za wysoki, może to być objaw zatrucia ciążowego, tzw. gestoza lub stan przedrzucawkowy.

 10. USG – przy jego pomocy lekarz może ocenić rozwój dziecka, jak również wyłapać większość ewentualnych nieprawidłowości. Pierwsze badanie USG pomaga w ustaleniu przewidywanego terminu porodu. Podczas kolejnego badania USG można określić płeć dziecka.

 11. Test PAPP-A – jest to test polegający na ocenie parametrów krwi matki oraz parametrów ultrasonograficznych płodu. Test PAPP-A jest badaniem przesiewowym w kierunku zespołu Downa, Edwarda i Patau u dziecka.

 12. Test CMV – dzięki temu badaniu, lekarz może sprawdzić, czy kobieta jest zakażona cytomegalią. Zakażenie cytomegalowirusem jest niezwykle groźne dla dziecka i może ono u niego powodować wady rozwojowe.

 

W UZASADNIONYCH PRZYPADKACH LEKARZ ZALECA WYKONANIE DODATKOWYCH BADAŃ, TAKICH JAK:

 1. BADANIA INWAZYJNE – badania te niosą ze sobą ryzyko poronienia u ciężarnej. Wykonywane są one wyłącznie wtedy, jeśli lekarz ocenia, że są one niezbędnością, np. gdy przyszła matka urodziła już jedno dziecko z wadą genetyczną.

 2. AMNIOPUNKCJA – wykonuje się ją około 15-20 tygodnia ciąży i jest to badanie wód płodowych, które polega na pobraniu płynu owodniowego oraz badaniu genetycznym zawartych w nim komórek płodu. Amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym i ma na celu ewentualne wykrycie zespołu Downa, uszkodzenia układu nerwowego oraz hemofilii.

 3. BIOPSJA KOSMÓWKI – wykonywana około 11-14 tygodnia ciąży. W tym badaniu pobiera się wycinek błony otaczającej zarodek i ma to na celu wykrycie ewentualnego genetycznego zaniku mięśni czy niedokrwistości sierpowatej u dziecka.

 4. KONDOCENTEZA – wykonywana około 21-26 tygodnia ciąży, jest to badanie polegające na analizie krwi pępowinowej, która zostaje pobrana z naczyń pępowiny przez powłoki brzuszne matki. Pozwala ono w wykryciu niektórych chorób genetycznych.

 

Zapraszamy do wymiany doświadczeń i informacji na powyższy temat na naszym
forum dyskusyjnym